Marta Bogdańska o gotowaniu projektów i zwierzętach na usługach wywiadu [PODCAST]

Fotografka, artystka, autorka filmów dokumentalnych i głośnego, monumentalnego projektu "Shifters". W najnowszym odcinku pytamy o kulisy pracy i kolejny duży projekt, który jest już w drodze!

Autor: Michał Matus

11 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt i monumentalna książka "Shifters" („Zmiennokształtne”) - o zwierzętach na usługach wojska i wywiadu - przyniosły jej ogromny rozgłos. I to nie tylko w Polsce. To projekt bazujący na archiwach, które coraz częściej budzą zainteresowanie artystów wizualnych. Jak Marta Bogdańska z nimi pracuje? Ile w tym artystycznej, indywidualnej pracy, a ile naukowych dociekań i badania tematu?

Wypytuję Martę również o jej spojrzenie i rolę dźwięku w najnowszych projektach. Czy dźwięk jest podobny do fotografii? Jak długo pomysł musi się „marynować” i kiedy wie, że już pora zająć się nim na poważnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym odcinku podcastu Fotopolis! Zapraszam, Michał Matus.

Limitowany dodruk książki „Shifters” jest już dostępny! Zamów swój egzemplarz na stronie wydawcy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Marta Bogdańska – jest artystką wizualną, fotografką, menedżerką kultury i twórczynią filmów (m.in. “Jednorożec”, ”Pomiędzy” i “Next Sunday”). Studiowała filozofię i gender studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz sztukę w Home Workspace Program w Bejrucie. Ukończyła Akademię Fotografii, Szkołę Patrzenia, Instytut Otwarty oraz Szkołę Ekopoetyki. Realizowała międzynarodowe projekty artystyczne i kulturalne. Mieszkała ponad 8 lat w Libanie. Marta należy do międzynarodowych platform FUTURES PHOTOGRAPHY i WOMEN PHOTOGRAPH. Ostatnio otrzymała grant od Culture & Animals Foundation z Nowego Jorku i wygrała rezydencję artystyczną w Institute for Postnatural Studies w Madrycie.

Jej książka “SHIFTERS” (wydana przez Fundację Sztuk Wizualnych i Landskrona Foto) została wybrana przez Festiwal PHotoESPANA Najlepszą Międzynarodową Publikacją Fotograficzną Roku 2022, a także była nominowana do Kassel Dummy Award, Luma Rencontres Dummy Book Award Arles oraz MACK First Book Award. W 2021 roku otrzymała Stypendium Konrada Pustoły oraz Stypendium dla sztuk wizualnych im. Selmy Lagerlöf. Wraz z APP wygrała Nagrodę SPOJRZENIA 2021 i została nominowana do PASZPORTów POLITYKI 2021. Jako laureatka Photo-Match 2020 organizowanego przez Fotofestiwal Łódź & Miesiąc Fotografii w Krakowie miała wystawę indywidualną na Miesiącu Fotografii w Krakowie w 2021. Po wygraniu konkursu PIX.HOUSE Talent Roku 2020 zrealizowała zine “PLAINTEXT”.

Prace Marty były pokazywane i publikowane na całym świecie. Najbliższe wystawy to m.in. “Animal Instinct” w Musée des Beaux-Arts Le Locle (MBAL) oraz “SHIFTERS” na Biennale Fotografii w Salonikach. Brała udział w wielu rezydencjach, projektach i grantach: FRESH A.I.R. Berlin, granty Fundacji im. Heinricha Boella, rezydencja artystyczna LAIMUN Berlin, rezydencja na Osiedlu Jazdów w Warszawie, Landskrona Foto w Szwecji, Nida Art Colony na Litwie, Gasworks w Londynie i Botkyrka Konsthal w Sztokholmie.

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
O procesie twórczym. Weronika Gęsicka i Przemek Dzienis [PODCAST FESTIWALOWY]
O procesie twórczym. Weronika Gęsicka i Przemek Dzienis [PODCAST FESTIWALOWY]
Rozmawiamy o tegorocznej edycji Fotofestiwalu w Łodzi, podczas którego prezentowane...
21
O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]
O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]
O opowiadaniu o emocjach, budowaniu porozumienia między obrazem, filmem i...
6
W podróży z Magdą Hueckel i Anitą Andrzejewską [PODCAST]
W podróży z Magdą Hueckel i Anitą Andrzejewską [PODCAST]
A gdyby tak wyruszyć w podróż w nieznane, czujnie obserwować, poznawać, smakować. Czasem fotografować, a czasem odkładać aparat i po prostu być? O podróżowaniu daleko, samotnie i poszukiwaniu...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (39)