Adam Tuchliński: jak ZPAF chce obronić fotografię przed AI [Podcast]

Nowy prezes Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików chce aktywnie działać, wspierając środowisko, w czasie gwałtownie rosnącej popularności tzw. generatywnej sztucznej inteligencji. Jaki ma na to pomysł?

Autor: Michał Matus

12 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie regulacje są najbardziej potrzebne? Co ZPAF może zaoferować fotografom? I dlaczego obrona terminu „fotografia” ma dziś kolosalne znaczenie? O tym wszystkim posłuchacie w najnowszym odcinku podcastu Fotopolis. 

Adam Tuchliński jako fotograf dokumentalista jest świadom zagrożeń, jakie niesie ze sobą upowszechnienie AI w tworzeniu obrazów, ale nie demonizuje nowej technologii. Chce jednak by stworzyć jasne regulacje definicje i granice, by precyzyjnie określić, gdzie kończy się fotografia i gdzie zaczyna grafika AI i by każdy mógł to odróżnić. 

Tuchliński mówi, że to już kolejne rewolucja w świecie fotografii, odkąd w nim aktywnie działa. Jaki ma pomysł na to, by AI nie zepchnęła tej dziedziny sztuki na margines?

Adam Tuchlilńśki

Fotograf, producent sesji. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Czeskiej Opawie. Portretuje postacie kultury, biznesu i polityki na zlecenie Forbes’a oraz Newsweek’a. Jego fotografie publikują największe polskie i europejskie magazyny. Autor wielu fotoreportaży z Polski, Białorusi i Ukrainy. Prowadził zajęcia z fotografii prasowej na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotny laureat konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZWBK Press Photo i innych. 

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o dokumentowaniu Polski [Podcast]
„Zdjęcia robi się szybko. Najdłużej poznaje się człowieka”. Karolina Jonderko i Jacenty Dędek o...
O tym, dlaczego warto dokumentować Polskę, jak znaleźć dobry temat i poświęcić mu się na wiele lat opowiadają dokumentaliści: Karolina Jonderko i Jacenty Dędek.
33
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
W najnowszym odcinku wraz z Tomaszem Wysockim przechadzamy się po jego wystawie w przestrzeni Sopot Centrum. Posłuchaj o kulisach jej powstania, motywacji doboru prac i techniki ich...
19
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
Odwiedzamy festiwal W Ramach Sopotu, który od zawsze stawiał na rezydencje artystyczne jako istotną część swojego programu. I to właśnie o nich jest ten odcinek Podcastu Fotopolis.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)