Adam Tuchliński: jak ZPAF chce obronić fotografię przed AI [Podcast]

Nowy prezes Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików chce aktywnie działać, wspierając środowisko, w czasie gwałtownie rosnącej popularności tzw. generatywnej sztucznej inteligencji. Jaki ma na to pomysł?

Autor: Michał Matus

12 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie regulacje są najbardziej potrzebne? Co ZPAF może zaoferować fotografom? I dlaczego obrona terminu „fotografia” ma dziś kolosalne znaczenie? O tym wszystkim posłuchacie w najnowszym odcinku podcastu Fotopolis. 

Adam Tuchliński jako fotograf dokumentalista jest świadom zagrożeń, jakie niesie ze sobą upowszechnienie AI w tworzeniu obrazów, ale nie demonizuje nowej technologii. Chce jednak by stworzyć jasne regulacje definicje i granice, by precyzyjnie określić, gdzie kończy się fotografia i gdzie zaczyna grafika AI i by każdy mógł to odróżnić. 

Tuchliński mówi, że to już kolejne rewolucja w świecie fotografii, odkąd w nim aktywnie działa. Jaki ma pomysł na to, by AI nie zepchnęła tej dziedziny sztuki na margines?

Adam Tuchlilńśki

Fotograf, producent sesji. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Czeskiej Opawie. Portretuje postacie kultury, biznesu i polityki na zlecenie Forbes’a oraz Newsweek’a. Jego fotografie publikują największe polskie i europejskie magazyny. Autor wielu fotoreportaży z Polski, Białorusi i Ukrainy. Prowadził zajęcia z fotografii prasowej na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotny laureat konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZWBK Press Photo i innych. 

Skopiuj link

Autor: Michał Matus

Dziennikarz audio zafascynowany fotografią. Od sprzętu w fotografii woli wciągające koncepcje, co nie przeszkadza mu w kupowaniu kolejnych aparatów. Lubi słuchać fotografek i fotografów.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Co się stanie, gdy aparat obrócimy w swoją stronę? Jak opowiadać zdjęciami o stracie czy bolesnych procesach, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami? O ważnych, ale też trudnych historiach...
19
O twórczej wolności. Bartek Wieczorek i Bart Pogoda [PODCAST]
O twórczej wolności. Bartek Wieczorek i Bart Pogoda [PODCAST]
Trochę o fotografii, dużo o byciu w podróży, a najwięcej o jeździe na rowerze. O ważnych momentach, wyzwaniach i współpracy rozmawiamy z fotografami Bartem Pogodą i Bartkiem Wieczorkiem.
20
„Forever mine” Anny Bedyńskiej, czyli jak Japonia każe rodzicom zapomnieć o swoich dzieciach [PODCAST]
„Forever mine” Anny Bedyńskiej, czyli jak Japonia każe rodzicom zapomnieć o swoich dzieciach...
Po rozwodzie tylko jeden rodzic ma prawo do opieki, drugi jest odsuwany od swojego dziecka na zawsze. Z laureatką World Press Photo rozmawiamy o wystawie i książce dotykającej tego problemu.
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)