O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. To ponad 100 zdjęć wykonanych przez autora przed laty, pomiędzy jego 11 a 16 urodzinami.

Ekspozycja „O pięknie życia”, mimo iż bardzo osobista, trafia w uniwersalną nutę i skłania również odbiorcę do refleksji na temat utraconego czasu i niezrealizowanych marzeń. Przynosi też możliwość chwilowego oderwania się od teraźniejszości i udania się do świata wyobraźni i aktywnej obecności, wypełnionego radością z przeżywanych chwili.

Fot. Marek Szyryk, z wystawy "O pięknie życia"

„Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca. Fotografie wykonane między moimi jedenastymi a szesnastymi urodzinami zarejestrowałem prostymi aparatami Smiena i Zenit. Wtedy, będąc młodym, niewiedzącym nic o fotografii i z przypadkową sprawnością techniczną, byłem wyłącznie blisko moich rówieśników. Prowadzony pewnym rodzajem nieświadomej dojrzałości, notowałem chwile beztroskie, pełne radości i spontaniczności” - opowiada o wystawie autor, Marek Szyryk.

Fot. Marek Szyryk, z wystawy "O pięknie życia"

„Dziś, patrząc na te fotografie, widzę nie tylko zapis młodzieńczych lat, ale potrzebę refleksji nad odwiecznymi pytaniami o marzenia, aspiracje i konieczność stawiania czoła rzeczywistości. Bezpretensjonalne, dziecięce gry z wyobraźnią kontrastują dziś z realiami życia widzianego oczami dojrzałego mężczyzny. Zatrzymane, często w dynamicznym kadrze, momenty z krainy wolności i szczęścia, hołdują przekonaniu o pięknie życia.”

„Moja nostalgiczna podróż ma bez wątpienia walor głęboko osobisty, jednak mam nadzieję, że potrafi ona pobudzić wspomnienia i tym samym wywołać uniwersalne już refleksje nad przemijaniem czasu, nad być może niezrealizowanym dziecięcymi marzeniami.”

Fot. Marek Szyryk, z wystawy "O pięknie życia"

Kiedy i gdzie?

Wystawę „O pięknie życia” można oglądać do 5 maja 2024 roku w Starej Galerii ZPAF, przy pl. Zamkowym 1 w Warszawie. Wstęp wolny.

Marek Szyryk - sylwetka autora

Urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2000 roku członek ZPAF. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość.

Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii, podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi, ciesząc się tą wędrówką. Autor tomików haiku oraz książek „Dotykając kolodionu” i „Ćwiczenia z patrzenia”. Jego fotografie znajdują się, m. in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Więcej informacji o wystawie na stronie zpaf.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie polsko-kanadyjski fotoreporter i podróżnik, Andrzej Kiełbowicz. Start 28 maja o...
3
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)