Bardzo Jasna Góra - wystawa Arkadiusza Kubisiaka w Starej Galerii ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę projektu długoterminowego Arkadiusza Kubisiaka. To zdjęcia powstałe podczas dokumentacji pielgrzymek w Jasnej Górze w latach 2013-2016.

Jasnogórski klasztor w Częstochowie założony został w 1382 roku. Jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie miejscem Kultu Maryjnego, od setek lat miejscem pielgrzymowania. W ciągu roku przybywa tu prawie 4 mln pielgrzymów z 74 krajów świata. Najpopularniejszą formą są pielgrzymki piesze. Tradycja ta sięga czasów średniowiecza. Zorganizowane grupy pątników przybywają tutaj po kilkunastodniowym marszu z różnych miejsc w Polsce. Istnieje także tradycja pielgrzymowania grup społecznych i religijnych.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

Wiele osób przybywających na Jasną Górę postrzega wiarę jako ostatnią szansę rozwiązania swoich problemów. Trwa tu silna tradycja pielgrzymowania grup zawodowych, popularne są również pielgrzymki piesze. Największym skarbem klasztoru jest słynący wieloma cudami, owiany tajemnicą obraz Matki Bożej. Jasna Góra jest uważana przez wielu za duchową stolicę Polski.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

- Podczas pracy nad projektem chciałem być jak najbliżej ludzi i wydarzeń, w których uczestniczą. Zatrzymywałem się w pielgrzymkowych noclegowniach, wstawałem o świcie, chodziłem tymi samymi co inni ścieżkami. Wierność temu postanowieniu pomagała mi stać przez cały dzień w deszczu, jeśli tylko robili to pielgrzymi. Fotografia na szczęście pozwala doświadczać. Wydawało mi się, że podczas pracy niewiele się przemieszczam po relatywnie niewielkiej przecież powierzchni Jasnej Góry. Odkryta dość późno funkcja „aktywność” w smartfonie wykazała jednak średnio przebyty, dzienny dystans na poziomie 18 km. - pisał przed laty autor o swoim projekcie.

Wszystkie fotografie zostały wykonane na Jasnej Górze w Częstochowie, w latach 2013 - 2016.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Bardzo Jasna Góra” odbędzie się w czwartek, 15 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Starej Galerii ZPAF, przy Plac Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca.

Arkadiusz Kubisiak - sylwetka autora

Niezależny dokumentalista i fotograf portretowy. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Członek Okręgu Warszawskiego ZPAF. Współpracuje z Agencją Prasową Fotonova. Od wielu lat pracuje nad długoterminowymi projektami fotograficznymi. Są to między innymi: Portrety, Teofil (2008-2009), Mijając Cienie (2012-2013), Ukarane Miasto (2013-2015), Bardzo Jasna Góra (2013-2016), Ptak i nie Ptak (2016-2018), W-wa (2019-2022), Jego prace były nagradzane w polskich i zagranicznych konkursach fotograficznych, a także publikowane przez liczne gazety i magazyny. Autor książek Ukarane Miasto i Passing Shadows.

https://arkadiuszkubisiak.com/

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły