Bardzo Jasna Góra - wystawa Arkadiusza Kubisiaka w Starej Galerii ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę projektu długoterminowego Arkadiusza Kubisiaka. To zdjęcia powstałe podczas dokumentacji pielgrzymek w Jasnej Górze w latach 2013-2016.

Jasnogórski klasztor w Częstochowie założony został w 1382 roku. Jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie miejscem Kultu Maryjnego, od setek lat miejscem pielgrzymowania. W ciągu roku przybywa tu prawie 4 mln pielgrzymów z 74 krajów świata. Najpopularniejszą formą są pielgrzymki piesze. Tradycja ta sięga czasów średniowiecza. Zorganizowane grupy pątników przybywają tutaj po kilkunastodniowym marszu z różnych miejsc w Polsce. Istnieje także tradycja pielgrzymowania grup społecznych i religijnych.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

Wiele osób przybywających na Jasną Górę postrzega wiarę jako ostatnią szansę rozwiązania swoich problemów. Trwa tu silna tradycja pielgrzymowania grup zawodowych, popularne są również pielgrzymki piesze. Największym skarbem klasztoru jest słynący wieloma cudami, owiany tajemnicą obraz Matki Bożej. Jasna Góra jest uważana przez wielu za duchową stolicę Polski.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

- Podczas pracy nad projektem chciałem być jak najbliżej ludzi i wydarzeń, w których uczestniczą. Zatrzymywałem się w pielgrzymkowych noclegowniach, wstawałem o świcie, chodziłem tymi samymi co inni ścieżkami. Wierność temu postanowieniu pomagała mi stać przez cały dzień w deszczu, jeśli tylko robili to pielgrzymi. Fotografia na szczęście pozwala doświadczać. Wydawało mi się, że podczas pracy niewiele się przemieszczam po relatywnie niewielkiej przecież powierzchni Jasnej Góry. Odkryta dość późno funkcja „aktywność” w smartfonie wykazała jednak średnio przebyty, dzienny dystans na poziomie 18 km. - pisał przed laty autor o swoim projekcie.

Wszystkie fotografie zostały wykonane na Jasnej Górze w Częstochowie, w latach 2013 - 2016.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Bardzo Jasna Góra” odbędzie się w czwartek, 15 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Starej Galerii ZPAF, przy Plac Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca.

Arkadiusz Kubisiak - sylwetka autora

Niezależny dokumentalista i fotograf portretowy. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Członek Okręgu Warszawskiego ZPAF. Współpracuje z Agencją Prasową Fotonova. Od wielu lat pracuje nad długoterminowymi projektami fotograficznymi. Są to między innymi: Portrety, Teofil (2008-2009), Mijając Cienie (2012-2013), Ukarane Miasto (2013-2015), Bardzo Jasna Góra (2013-2016), Ptak i nie Ptak (2016-2018), W-wa (2019-2022), Jego prace były nagradzane w polskich i zagranicznych konkursach fotograficznych, a także publikowane przez liczne gazety i magazyny. Autor książek Ukarane Miasto i Passing Shadows.

https://arkadiuszkubisiak.com/

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły