Bardzo Jasna Góra - wystawa Arkadiusza Kubisiaka w Starej Galerii ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę projektu długoterminowego Arkadiusza Kubisiaka. To zdjęcia powstałe podczas dokumentacji pielgrzymek w Jasnej Górze w latach 2013-2016.

Jasnogórski klasztor w Częstochowie założony został w 1382 roku. Jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie miejscem Kultu Maryjnego, od setek lat miejscem pielgrzymowania. W ciągu roku przybywa tu prawie 4 mln pielgrzymów z 74 krajów świata. Najpopularniejszą formą są pielgrzymki piesze. Tradycja ta sięga czasów średniowiecza. Zorganizowane grupy pątników przybywają tutaj po kilkunastodniowym marszu z różnych miejsc w Polsce. Istnieje także tradycja pielgrzymowania grup społecznych i religijnych.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

Wiele osób przybywających na Jasną Górę postrzega wiarę jako ostatnią szansę rozwiązania swoich problemów. Trwa tu silna tradycja pielgrzymowania grup zawodowych, popularne są również pielgrzymki piesze. Największym skarbem klasztoru jest słynący wieloma cudami, owiany tajemnicą obraz Matki Bożej. Jasna Góra jest uważana przez wielu za duchową stolicę Polski.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

- Podczas pracy nad projektem chciałem być jak najbliżej ludzi i wydarzeń, w których uczestniczą. Zatrzymywałem się w pielgrzymkowych noclegowniach, wstawałem o świcie, chodziłem tymi samymi co inni ścieżkami. Wierność temu postanowieniu pomagała mi stać przez cały dzień w deszczu, jeśli tylko robili to pielgrzymi. Fotografia na szczęście pozwala doświadczać. Wydawało mi się, że podczas pracy niewiele się przemieszczam po relatywnie niewielkiej przecież powierzchni Jasnej Góry. Odkryta dość późno funkcja „aktywność” w smartfonie wykazała jednak średnio przebyty, dzienny dystans na poziomie 18 km. - pisał przed laty autor o swoim projekcie.

Wszystkie fotografie zostały wykonane na Jasnej Górze w Częstochowie, w latach 2013 - 2016.

fot. Arkadiusz Kubisiak, z projektu "Bardzo Jasna Góra"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Bardzo Jasna Góra” odbędzie się w czwartek, 15 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Starej Galerii ZPAF, przy Plac Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca.

Arkadiusz Kubisiak - sylwetka autora

Niezależny dokumentalista i fotograf portretowy. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Członek Okręgu Warszawskiego ZPAF. Współpracuje z Agencją Prasową Fotonova. Od wielu lat pracuje nad długoterminowymi projektami fotograficznymi. Są to między innymi: Portrety, Teofil (2008-2009), Mijając Cienie (2012-2013), Ukarane Miasto (2013-2015), Bardzo Jasna Góra (2013-2016), Ptak i nie Ptak (2016-2018), W-wa (2019-2022), Jego prace były nagradzane w polskich i zagranicznych konkursach fotograficznych, a także publikowane przez liczne gazety i magazyny. Autor książek Ukarane Miasto i Passing Shadows.

https://arkadiuszkubisiak.com/

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
18
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły