Jest i nie jest - wystawa Pawła Żaka w Starej Galerii ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Stara Galeria ZPAF zaprasza na nową wystawę Pawła Żaka, która stać ma się przestrzenią filozoficznych rozważań nad dorastaniem i pojmowaniem otaczającej nas rzeczywistości. Wernisaż już w czwartek, 9 maja.

Cykl fotografii „Jest i nie jest” poświęcony jest niebu i jego fotograficznym reprezentacjom. Odwołuję się w nim do wieloznaczności słowa „niebo”, obecnej w języku polskim i  wielu innych językach, w których oznacza zarazem przestrzeń rozciągającą się nad powierzchnią ziemi, jak też miejsce przebywania Boga, do którego zmierzamy, aby żyć w wiecznym szczęściu.

Rozważania o naturze rzeczywistości i niepewności poznania

Fot. Paweł Żak, z cyklu "Jest i nie jest"

„Przypominam sobie dziecięce zmagania z pojęciem nieba, chaotyczne i naiwne próby objęcia go dziecięcym umysłem, raz wyrażające się w próbie dosięgnięcia go śnieżną kulą, innym razem w oczekiwaniu, że skoro Bóg tam jest, to, intensywnie wpatrując się w niebo, dostrzegę go tam. Przypominam też sobie dziecięce lęki, że to, co widzę jako niebo, jest tylko projekcją na nieskończenie wielki ekran, który pewnego dnia zgaśnie, odsłaniając bezbrzeżną pustkę.” - komentuje autor.

Fotografia, mimetyczna ze swej natury, coraz częściej staje się symulakrum, substytutem rzeczywistości, niemal od niej nieodróżnialnym, który zaspokaja te same potrzeby, co rzeczywistość sama w sobie.

Fot. Paweł Żak, z cyklu "Jest i nie jest"

„Wprowadzając materialne interwencje zakłócające gładki, łatwy w odbiorze obraz, zadaję pytania o naturę rzeczywistości i jej, zapośredniczonego przez fotografię, doświadczania. Konfrontuję swoje minione wyobrażenia z dzisiejszym widzeniem. Jest w tym nie tylko tęsknota za utraconymi nadziejami, ale także przekonanie, że niebo to doświadczenie wewnętrzne, dostępne czasem przez krótką chwilę, a granice poznania są zaskakująco blisko.”

„Niepewność poznania jest doświadczeniem dotyczącym nie tylko nieba, rozciąga się ono (to doświadczenie) na wiele kluczowych obszarów życia, niebo zaś wydaje się najbardziej uniwersalną egzemplifikacją obszaru niepewności.”

Fot. Paweł Żak, z cyklu "Jest i nie jest"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Jest i nie jest” odbędzie się w czwartek 9 maja o godz. 19.00 w Starej Galerii ZPAF przy pl. Zamkowym 1 w Warszawie. Oprócz tego wystawa stanowi część tegorocznej Nocy Muzeów, w ramach której w sobotę, 18 maja, o godzinie 20:00, w Starej Galerii ZPAF odbędzie się dodatkowe spotkanie z artystą.

Zdjęcia będzie można oglądać do 23 czerwca.

Więcej informacji na stronie zpaf.pl.

Paweł Żak - sylwetka autora

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktor habilitowany sztuk plastycznych. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Studium Fotografii ZPAF. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Warszawskim od roku 1995.

Laureat m.in. Prix de la Lumière w European Photography Contest - Vevey, Szwajcaria 1998. Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m. in. na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliothèque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

pawelzak.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
Organizator Opolskiego Festiwalu Fotografii zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Pokaż się”. Autor najlepszego projektu nawiązującego do hasła „nie/codzienność”...
4
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Powiązane artykuły