Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.

Współczesna fotografia to niebywały natłok obrazów, otaczających nas ze wszystkich stron. Ogromna większość to szybkie notatki robione w biegu, niemal przez każdego z nas. W tym niepoliczalnym zbiorze są również ważne kadry, będące osobistą analizą kondycji dzisiejszego człowieka i świata, który on współtworzy. Bywa że te kadry mają wyrafinowaną formę estetyczną, co wymaga od odbiorcy głębszego zanurzenia się w oglądanym obrazie, by w pełni go odczytać. Bywają też kadry bardzo konkretne, czytelne, zrobione tak, jak widzą oczy, one dosadnie i jednoznacznie przekazują swoją znaczącą treść.

Zbiór takich obrazów, od zapisów rzeczywistości, komunikujących się z odbiorcą wprost, do obrazów powstałych z wyobraźni, niejednoznacznych, a nawet nieoczywistych, zawiera prezentacja aktualnych tendencji w fotografii przygotowana przez Związek Polskich Artystów Fotografików na Noc Muzeów 2024.

fot.  Maciej Cieślak

Zebrane autorskie pokazy zawierają fotografie dokumentujące w intrygujący, a czasem zaczepny sposób świat tworzony przez człowieka, ale także ten stworzony przez samą naturę. Są realizacje, będące bardzo osobistą refleksją na temat współczesności, stworzone na drodze inscenizacji i kreowania obrazu, który wcześniej pojawił się w głowie autora jako swobodna wizja. Są także zestawy fotografii, mówiące o nieoczywistości naszego poznania i tym, że wiele nierozwiązanych tajemnic jest ciągle przed nami. Nie zabraknie także pytań o to, co nadchodzi, czyli rolę sztucznej inteligencji w tworzeniu obrazów wyglądających jak fotografie.

Noc Muzeów w galeriach ZPAF - program wydarzeń

W Starej Galerii ZPAF

Przez cały czas trwania wydarzenia:

 • Ekspozycja wystawy Pawła Żaka „Jest i nie jest”
 • Prezentacja unikatowych wydawnictw ZPAF z możliwością ich zdobycia na własność!

oraz

 • 18:00—18:30 Projekcja i spotkanie z autorem - Arkadiuszem Kubisiakiem: „W-wa”
 • 19:00—19:30 Projekcja i spotkanie z autorem - Maciejem Cieślakiem: „Jak blisko”
 • 20:00—20:30 Spotkanie z autorem eksponowanej wystawy - Pawłem Żakiem
 • 21:00—21:30 Spotkanie z autorem eksponowanej na płocie od strony wiślanej skarpy plenerowej wystawy - Piotrem Jaxą: „Cinematographers”
 • 22:00—22:30 Projekcja i spotkanie z autorami - Taidą Tarabułą i Przemkiem Wierzchowskim: „Małżeństwo po polsku”
 • 23:00—23:30 Projekcja i spotkanie z autorem - Karolem Bagińskim: „Niepejzaże”
 • 24:00—01:30 Projekcja i spotkanie z kuratorem Andrzejem Zygmuntowiczem: Zbiorowa wystawa „Duchowość Pogranicza” Jabłeczna - Narol, 2020 – 2023

fot. Arkadiusz Kubisiak

W Galerii Obok ZPAF

Przez cały czas trwania wydarzenia:

 • Ekspozycja wystawy Wojciecha Walkiewicza „Tata, gdzie ty jesteś?” oprowadzania autorskie co godzinę, o 18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30

W bramie pomiędzy Galeriami:

Projekcje multimedialne, non-stop od zapadnięcia zmroku, autorskie zestawy prac:

 • Ewy Laskowskiej
 • Katarzyny Navarra
 • Izabeli Nowak
 • Agnieszki Stefańskiej
 • Iwony Suszyckiej
 • Agnieszki Wlachos

oraz

 • Prace z wystawy słuchaczy Studium Fotografii ZPAF „Pokonać zmierzch / Stąpając po śladach”
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie polsko-kanadyjski fotoreporter i podróżnik, Andrzej Kiełbowicz. Start 28 maja o...
0
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5