Akcesoria
Profoto Pro-B3 - imponujące 750 Ws energii błysku w mobilnej formie
Instytut Fotografii Fort zaprasza na nową wystawę Marty Bogdańskiej. Premierowa ekspozycja nowe projektu eksploruje temat świadomości i zwierzęcości. Prace będzie można oglądać do 16 lutego 2025 roku.
Marta Bogdańska zaprasza na pierwszą odsłonę projektu "Vive la Résistance!", który eksploruje tematykę zwierzęcej sprawczości, oporu oraz współistnienia. Bogdańska zadaje odważne pytania o to, co znaczy być świadomym i wolnym w świecie, gdzie granice między człowiekiem a innymi gatunkami są ostre, ludzkość wyparła się swojej zwierzęcości. Poprzez archiwalne materiały, eksperymentalne filmy wideo, kolaże i wydruki, artystka zaprasza nas do innego sposobu patrzenia – do zobaczenia rzeczywistości, która często umyka nam w codziennym pośpiechu.
„Boxing Kangaroo Hitting a Paparazzi for Trying to Photograph Him” archiwalna fotografia Johna Drysdale’a, 1967. © John Drysdale, Voller Ernst, our-planet.berlin.
W przestrzeni wystawy znajdziemy materiał archiwalny, który stanowi punkt wyjścia do działań twórczych, a także nowe prace, próbujące uchwycić subtelne, a jednocześnie potężne formy zwierzęcego oporu. Trzy eksperymentalne filmy, stworzone w 2023 roku dzięki wsparciu Fundacji Culture & Animals, są kluczowym elementem tej wystawy. Zaskakujące zestawienia obrazów z przestrzeni zamieszkiwanych przez ludzi – baseny, mieszkania, klatki schodowe – oraz zamkniętego świata zwierząt w ogrodach zoologicznych i akwariach, prowadzą nas do przemyśleń nad tym, jak blisko siebie tak naprawdę jesteśmy. Filmy te, wzbogacone oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, stają się formą wizualno-dźwiękowej poezji, przenoszącej nas do świata współbycia i międzygatunkowej solidarności.
Marta Bogdańska czerpie inspiracje z badań takich myślicieli, jak Éric Baratay, Donna Haraway czy Jason Hribal, którzy w swoich pracach zajmują się perspektywami zwierzęcymi i krytyką antropocentryzmu. Jej wystawa to również reakcja na eksploatacyjny model ludzkości, który doprowadził do kryzysu ekologicznego. Artystka stawia pytania o opór zwierząt, ich podmiotowość oraz to, w jaki sposób możemy zrozumieć ich sprawczość. Prace Bogdańskiej, podobnie jak w projekcie "SHIFTERS", badają udział zwierząt w procesach historycznych, co nadaje jej twórczości wymiar filozoficzny oraz intelektualny.
Marta Bogdańska, kadr z filmu z serii „Vive la Résistance!”, „In space we trust: Tibetan macaque” (3 min), 2024
"Jest coś nieskończonego, co można doświadczyć w spojrzeniu zwierzęcia" – przypomina słowa Rainera Marii Rilkego Marta Bogdańska, starając się uchwycić to, co niewidzialne w relacjach międzygatunkowych. Jej prace nie tylko dokumentują, ale także stawiają pytania o to, kto patrzy, a kto jest obserwowany, jakie bariery istnieją pomiędzy nami a innymi gatunkami i jak możemy je przełamywać. Wystawa "Vive la Résistance!" zachęca do zmiany perspektywy, odrzucenia antropocentryzmu i uznania zwierząt za równoprawnych partnerów w negocjacjach dotyczących wspólnej przestrzeni życiowej.
Kurator: Olga Łacna
Marta Bogdańska, „Toro in Gran Via” „Vive la Résistance!”, kolaż, 2023.
Wernisaż wystawy „Vive la Résistance! W oku patrzącego” odbędzie się w czwartek, 5 grudnia 2024 roku, o godz. 19.00 w Instytucie Fotografii Fort przy ul. Władysława Szpilmana 6 (Fort Mokotów, budynek 4) w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 16 lutego.
Wystawie towarzyszyć będą liczne działania edukacyjne, takie jak warsztaty artystyczne, spotkania z Martą Bogdańską oraz panele dyskusyjne poświęcone międzygatunkowej komunikacji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny na stronie internetowej Instytutu Fotografii Fort.
Oprowadzanie po wystawie wraz z artystką poprowadzi Olga Łacna, kuratorka wystawy, która podkreśla, że projekt Marty Bogdańskiej stawia fundamentalne pytania o międzygatunkową hierarchię – kwestionując ustalone role i pozycje w świecie ludzi i zwierząt.
Więcej informacji na pod adresem fiff.org.pl i na stronie facebookowej wydarzenia.
Marta Bogdańska, kadr z filmu z serii "„Vive la Résistance!”, „In space we trust: Octopus” (4 min), 2024.
Marta Bogdańska to multidyscyplinarna artystka, której twórczość łączy badania archiwalne z ekspresją artystyczną. Jej projekty, w tym uznany na całym świecie cykl "SHIFTERS", były prezentowane na międzynarodowych wystawach i zyskały rozgłos dzięki nowatorskiemu podejściu do międzygatunkowej komunikacji. Poprzez swoje prace Bogdańska stara się na nowo zdefiniować relacje między człowiekiem a zwierzęciem, ukazując, że to, co postrzegamy jako inne, może być równocześnie integralną częścią naszego świata.
Wystawa jest finansowana ze środków I edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii, który wspiera projekty artystyczne poruszające tematy współczesnych wyzwań oraz te, których przesłanie nawiązuje do wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, obchodząca w 2024 roku swoje dziesięciolecie, ma na celu wspieranie sztuki jako uniwersalnego języka do opowiadania o otaczającym nas świecie. Więcej informacji o działaniach Fundacji APH można znaleźć na stronie internetowej artystycznapodrozhestii.pl
Informacje na temat wystawy i wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie: fiff.org.pl.