Jak opowiadać o kryzysie klimatycznym i budować świadomość społeczną [PODCAST]

O szukaniu połączeń między światem sztuki i nauki i uwrażliwianiu odbiorcy za pomocą obrazu fotograficznego, w kolejnym odcinku podcastu fotopolis, z Moniką Szewczyk-Wittek rozmawiają Dyba Lach, Mikołaj Nowacki i Michał Łuczak

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

3 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

O tym jak pokazywać działalność człowieka w kontekście szeroko rozumianych zmian klimatycznych rozmawiamy z twórcami wizualnymi, którzy w swoich projektach dobro przyrody wysuwają na pierwszy plan. Opowiadają o tym dlaczego podejmują tematy związane z ochroną przyrody a my dopytujemy o ich spojrzenie na wykorzystanie obrazu fotograficznego w opowiadaniu o kryzysie klimatycznym.

Jak przekonać nieprzekonanych? Jak dokumentować, by jednocześnie nie unikać tematu sprawczości człowieka? Jaką rolę w ochronie środowiska naturalnego mogą odegrać lokalne społeczności? Między innymi o tym posłuchasz w najnowszym podkaście fotopolis!

Michał Łuczak

Rocznik 83. Fotograf, artysta wizualny, kurator. Posługuje się głównie fotografią i wideo. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz hispanistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi warsztaty fotografii dokumentalnej Sputnik Photos Mentoring Programme oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W swoich ostatnich projektach skupia się na skomplikowanych i merkantylnych relacjach między człowiekiem, jego najbliższym otoczeniem i środowiskiem naturalnym. Nie patrzy zbyt daleko - jego najnowsze prace skupiają się na lokalnych problemach, które można dostrzec również uniwersalnie: konsekwencje przemysłu wydobywczego czy gospodarcze traktowanie lasów.

Dyba Lach

Dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW.

Współautorka książek fotograficznych: Stigma, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz Rewizje, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo. Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera.

Mikołaj Nowacki  

Ukończył prawo i studia doktoranckie z prawa międzynarodowego, jednak doktorat z prawa kosmicznego porzucił aby móc w pełnym zakresie zajmować się tym co kocha, czyli fotografią. Finalista i laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Sony World Photography Awards, NPPA Best of Photojournalism, Paris Photography Prize; Fotograf Roku w konkursie Outdoor Photographer of the Year 2017.Zdjęcia

Nowackiego były publikowane m.in. w „National Geographic”, „The New York Times”, „Stern”, „Der Spiegel”, „Le Monde”, CNN. Prace Nowackiego były wystawiane i pokazywane na festiwalach fotograficznych w Polsce, Niemczech, na Litwie, w Chinach, Kambodży, Tajlandii, Korei Pd., Nowej Zelandii, Meksyku i USA- m.in. solowa wystawa w prestiżowej VII Gallery w Nowym Jorku. 

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
"AI jest niedoskonała, jak nasza pamięć" - Tomasz Wysocki o wystawie na FFWRS [PODCAST]
W najnowszym odcinku wraz z Tomaszem Wysockim przechadzamy się po jego wystawie w przestrzeni Sopot Centrum. Posłuchaj o kulisach jej powstania, motywacji doboru prac i techniki ich...
19
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
"Rezydencja popycha do działania". Orski i Orłowska o kulisach pracy na FFWRS [PODCAST]
Odwiedzamy festiwal W Ramach Sopotu, który od zawsze stawiał na rezydencje artystyczne jako istotną część swojego programu. I to właśnie o nich jest ten odcinek Podcastu Fotopolis.
17
Jak wydać fotograficzną książkę roku? Aleksandra Żalińska i Artur Pławski, laureaci FPR 2023 (PODCAST)
Jak wydać fotograficzną książkę roku? Aleksandra Żalińska i Artur Pławski, laureaci FPR 2023...
Ex aequo zdobyli w tym roku główną nagrodę w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku, za swoje debiutanckie książki "Ale uważaj tam na siebie" i "Dobre Miejsce". Pytamy o kulisy ich...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)