Fotografia modowa i komercyjna w Egipcie - współczesna reklama oczami O Art Studio

Inspirują się historią sztuki, nie straszne im kampanie reklamowe na pustyni w środku lata i nie obawiają się sztucznej inteligencji. Poznajcie O Art studio, duet z Egiptu. 

Autor: Julia Kaczorowska

13 Styczeń 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Studio O Art, egipski dom produkcyjny, powstał w 2015 roku, a współzałożycielami są Henar Sherif i Adel Essam - projektantka wnętrz, będąca również absolwentką Akademii Sztuk Pięknych oraz inżynier komunikacji.

- Jesteśmy dwójką przyjaciół, których połączyła ta sama pasja do fotografii. W pewnym momencie postanowiliśmy rzucić dotychczasowe kariery i podążyć za tą pasją. Oboje kochamy fotografię, ponieważ jest bramą dla kreatywnych umysłów. To narzędzie, które ożywia wyobraźnię i przenosi ją w świat rzeczywisty. Umożliwia nam zaproszenie innych żeby zobaczyli świat, który kreuje się w naszych głowach - tłumaczą Henar i Adel. 

Fotografowie szukają inspiracji w swoim otoczeniu i codzienności, ale szczególną uwagę przywiązują do renesansowej i klasycznej sztuki, do której często odwołują się w swojej fotografii. 

- Na początku fotografia była jedynie naszym hobby. Włóczyliśmy się po ulicach naszej rodzinnej Aleksandrii i po prostu robiliśmy telefonem zdjęcia rzeczy, które nam się podobają: piękny budynek, kolorowy zachód słońca czy ciekawy antykwariat. Z czasem nasza pasja zaczęła się coraz bardziej rozwijać. Postanowiliśmy przejść z telefonów na aparaty, zaczęliśmy umieszczać ludzi na naszych zdjęciach i od tego momentu rozwijała się nasza miłość do fotografii mody. Zaczęliśmy otrzymywać zlecenia komercyjne, po czym zdecydowaliśmy się wspólnie założyć studio - wspomina Henar.

Jako jedną z trudniejszych sesji Henar wspomina sesję na pustyni, która była częścią kampanii nowych delikatesów z żywnością premium. Duet musiał fotografować w lecie, aby zdążyć z efektem na otwarcie sklepu. Lipiec na pustyni oznacza obłędnie wysokie temperatury. Palący piasek, modelki w bardzo ciężkich, białych sukniach, z wieloma warstwami materiału.

Jako główne wyzwanie fotografka przywołuje utrzymanie pozytywnej energii w tym ekstremalnym upale, zadbanie o wygodę modelek i równocześnie tworzenie czegoś artystycznego. W pewnym momencie na horyzoncie pojawiła się burza piaskowa. Henar i Adel zaczęli fotografować w zabójczym tempie, chcąc zdążyć zanim burza przybierze na sile. Udało się.

- Podczas tej sesji nauczyliśmy się jak istotne jest by być zorganizowanym. Czasami nie wszystkie okoliczności są takie, jak sobie wymarzysz, więc musisz radzić sobie z rzeczywistością najlepiej, jak potrafisz. Praca zespołowa jest wtedy kluczowa. Kiedy jesteś zorganizowany, a każdy w zespole ma swoje zadanie, znacznie łatwiej jest perfekcyjnie wykonać pracę nawet w tak trudnych sytuacjach - wyjaśnia fotografka.

- Bardzo ważne jest, aby zachować dobry nastrój w drużynie, bez względu na to, jak bardzo bardzo jesteś wyczerpany. Cierpieliśmy z powodu upału i słońca, ale musieliśmy być energiczni i uśmiechnięci, bo gdyby ekipa wyczuła od nas złe wibracje, cała sesja skończyłaby się katastrofą. Jesteś więc nie tylko odpowiedzialny za wykonywanie swojej pracy, ale także za utrzymywanie dobrego nastroju i komunikacji, zwłaszcza z modelkami, bo to one są najważniejszym elementem zdjęcia - dodaje. 

Zdjęcia z kwiatami powstały podczas sesji walentynkowej dla klienta, florysty. Jego pomysłem było uchwycenie klimatu tajskiej łodzi sprzedającej kwiaty, ale w bardziej modowym, wyrafinowanym stylu. Przygotowanie łodzi i obsypanie ich kwiatami zaczęło się o świcie, by zdążyć na zdjęcia o 15:00. Cały zespół, w tym modelka leżąca w kwiatach, poruszał się na osobnych łodziach. Złapanie idealnego kadru balansując na małej niestabilnej łódce, bujającej się przy najmniejszej fali, było dużym wyzwaniem.

Henar Sherif, prócz fotografii i produkcji sesji, zajmuje się również coraz popularniejszą ostatnio sztuką AI (sztuczna inteligencja). Zapytałam artystki o ten, dość kontrowersyjny, wątek. Na czym w ogóle polega ten proces? Henar porównała to do czytania książki, w której autor opisuje jakąś scenę: jak wygląda, jak pada światło, jaki jest klimat, kolory. W pracy z AI również opisujesz scenę, którą masz w wyobraźni za pomocą słów, a sztuczna inteligencja przekonwertowuje tekst na obrazy.

- Sztuka AI będzie odgrywała dużą rolę w przyszłości. Jest niesamowitym narzędziem, ponieważ nie ogranicza się do ludzkiej wyobraźni i nie jest związana naszymi osobistymi przekonaniami i doświadczeniami. Pozwala odkryć środki wyrazu, o których nie sądziłaś, że są możliwe, odkryć nowe sposoby podejścia do sztuki klasycznej i skorzystać ze zbiorowej wiedzy artystycznej, aby wyrazić swój własny pomysł na nieograniczonych poziomach. Jest ona dostępna dla wszystkich i każdy może stworzyć z jej pomocą przyzwoite dzieła, ale jeśli jesteś kimś, kto rozumie sztukę i ma wiedzę, oko i talent, możesz jej używać do tworzenia cudów i odkrywania własnego umysłu w nowy, nietradycyjny sposób. AI może być również używana jako źródło inspiracji do tworzenia tradycyjnej sztuki, aby dać artyście pewien wgląd i kierunek - zauważa.

Henar Sherif, AI Art

- Nadal nie rozumiem krytyki, która się ostatnio pojawia w temacie AI. Myślę jednak, że tak samo było ze wszystkim nowym i rewolucyjnym. Wierzę, że malarze mieli ten sam zamęt, kiedy wynaleziono aparaty fotograficzne, ale jedno nie zastąpiło drugiego, a wszystko znalazło swoje zastosowanie. Tak samo nie wierzę, że AI zastąpi tradycyjną sztukę, ale na pewno będzie miało na nią wpływ i myślę, że najrozsądniejszą rzeczą jest się do tego przystosować i nauczyć wykorzystywać AI jako narzędzie pracy, zamiast zostać w tyle. Bycie fotografką i studiowanie sztuki bardzo mi pomogły w dziełach tworzonych za pomocą AI, ponieważ wiem, co sprawia, że kompozycja jest dobra, wiem, jak zadbać o oświetlenie. Pasjonuję się sztuką klasyczną więc często wykorzystuję ją jako inspirację zarówno dla fotografii. jak i jako inspirację podczas pracy z AI - tłumaczy Sherif. 

Oboje fotografów wskazuje media społecznościowe jako bardzo istotne narzędzie marketingowe.

- Przecież każdy z nas codziennie spędza mnóstwo czasu w telefonie. Większość naszych klientów dowiedziała się o naszej pracy dzięki instagramowi! Wierzymy, że obecność w social mediach jest kluczowa, by za jej pośrednictwem docierać do klientów - mówią.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Ostatnią realizacją O Art Studio był pokaz mody Dior, odbywający się przy piramidach w Gizie. Aktualnie Henar i Adel pracują nad teledyskiem dla amerykańskiego twórcy, a w następnych miesiącach planują wiele sesji modowych i innych projektów fotograficznych. 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez هينار Henar (@henar.sherif)

O Art Studio to dom produkcyjny z siedzibą w Egipcie, który pracuje z klientami z USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Arabii ​​Saudyjskiej. Realizują kampanie reklamowe i modowe, sesje celebrytów, zdjęcia na okładki magazynów i albumów muzycznych, zajmują się również reżyserią i produkcją teledysków. 

Więcej realizacji O Art Studio znajdziecie na ich stronie internetowej: oart.studio

Więcej zdjęć Henar Sherif, w tym sztuki AI, znajdziecie na jej profilu na Instagramie: @henar.sherif

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
18
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
15
100 najważniejszych zdjęć roku według Time
100 najważniejszych zdjęć roku według Time
Jak co roku, magazyn Time wybrał selekcję 100 najważniejszych zdjęć prasowych, podsumowujących wydarzenia ostatnich miesięcy. Zobaczcie najlepsze zdjęcia reportażowe roku 2023.
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)