Fotografia modowa i komercyjna w Egipcie - współczesna reklama oczami O Art Studio

Inspirują się historią sztuki, nie straszne im kampanie reklamowe na pustyni w środku lata i nie obawiają się sztucznej inteligencji. Poznajcie O Art studio, duet z Egiptu. 

Autor: Julia Kaczorowska

13 Styczeń 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Studio O Art, egipski dom produkcyjny, powstał w 2015 roku, a współzałożycielami są Henar Sherif i Adel Essam - projektantka wnętrz, będąca również absolwentką Akademii Sztuk Pięknych oraz inżynier komunikacji.

- Jesteśmy dwójką przyjaciół, których połączyła ta sama pasja do fotografii. W pewnym momencie postanowiliśmy rzucić dotychczasowe kariery i podążyć za tą pasją. Oboje kochamy fotografię, ponieważ jest bramą dla kreatywnych umysłów. To narzędzie, które ożywia wyobraźnię i przenosi ją w świat rzeczywisty. Umożliwia nam zaproszenie innych żeby zobaczyli świat, który kreuje się w naszych głowach - tłumaczą Henar i Adel. 

Fotografowie szukają inspiracji w swoim otoczeniu i codzienności, ale szczególną uwagę przywiązują do renesansowej i klasycznej sztuki, do której często odwołują się w swojej fotografii. 

- Na początku fotografia była jedynie naszym hobby. Włóczyliśmy się po ulicach naszej rodzinnej Aleksandrii i po prostu robiliśmy telefonem zdjęcia rzeczy, które nam się podobają: piękny budynek, kolorowy zachód słońca czy ciekawy antykwariat. Z czasem nasza pasja zaczęła się coraz bardziej rozwijać. Postanowiliśmy przejść z telefonów na aparaty, zaczęliśmy umieszczać ludzi na naszych zdjęciach i od tego momentu rozwijała się nasza miłość do fotografii mody. Zaczęliśmy otrzymywać zlecenia komercyjne, po czym zdecydowaliśmy się wspólnie założyć studio - wspomina Henar.

Jako jedną z trudniejszych sesji Henar wspomina sesję na pustyni, która była częścią kampanii nowych delikatesów z żywnością premium. Duet musiał fotografować w lecie, aby zdążyć z efektem na otwarcie sklepu. Lipiec na pustyni oznacza obłędnie wysokie temperatury. Palący piasek, modelki w bardzo ciężkich, białych sukniach, z wieloma warstwami materiału.

Jako główne wyzwanie fotografka przywołuje utrzymanie pozytywnej energii w tym ekstremalnym upale, zadbanie o wygodę modelek i równocześnie tworzenie czegoś artystycznego. W pewnym momencie na horyzoncie pojawiła się burza piaskowa. Henar i Adel zaczęli fotografować w zabójczym tempie, chcąc zdążyć zanim burza przybierze na sile. Udało się.

- Podczas tej sesji nauczyliśmy się jak istotne jest by być zorganizowanym. Czasami nie wszystkie okoliczności są takie, jak sobie wymarzysz, więc musisz radzić sobie z rzeczywistością najlepiej, jak potrafisz. Praca zespołowa jest wtedy kluczowa. Kiedy jesteś zorganizowany, a każdy w zespole ma swoje zadanie, znacznie łatwiej jest perfekcyjnie wykonać pracę nawet w tak trudnych sytuacjach - wyjaśnia fotografka.

- Bardzo ważne jest, aby zachować dobry nastrój w drużynie, bez względu na to, jak bardzo bardzo jesteś wyczerpany. Cierpieliśmy z powodu upału i słońca, ale musieliśmy być energiczni i uśmiechnięci, bo gdyby ekipa wyczuła od nas złe wibracje, cała sesja skończyłaby się katastrofą. Jesteś więc nie tylko odpowiedzialny za wykonywanie swojej pracy, ale także za utrzymywanie dobrego nastroju i komunikacji, zwłaszcza z modelkami, bo to one są najważniejszym elementem zdjęcia - dodaje. 

Zdjęcia z kwiatami powstały podczas sesji walentynkowej dla klienta, florysty. Jego pomysłem było uchwycenie klimatu tajskiej łodzi sprzedającej kwiaty, ale w bardziej modowym, wyrafinowanym stylu. Przygotowanie łodzi i obsypanie ich kwiatami zaczęło się o świcie, by zdążyć na zdjęcia o 15:00. Cały zespół, w tym modelka leżąca w kwiatach, poruszał się na osobnych łodziach. Złapanie idealnego kadru balansując na małej niestabilnej łódce, bujającej się przy najmniejszej fali, było dużym wyzwaniem.

Henar Sherif, prócz fotografii i produkcji sesji, zajmuje się również coraz popularniejszą ostatnio sztuką AI (sztuczna inteligencja). Zapytałam artystki o ten, dość kontrowersyjny, wątek. Na czym w ogóle polega ten proces? Henar porównała to do czytania książki, w której autor opisuje jakąś scenę: jak wygląda, jak pada światło, jaki jest klimat, kolory. W pracy z AI również opisujesz scenę, którą masz w wyobraźni za pomocą słów, a sztuczna inteligencja przekonwertowuje tekst na obrazy.

- Sztuka AI będzie odgrywała dużą rolę w przyszłości. Jest niesamowitym narzędziem, ponieważ nie ogranicza się do ludzkiej wyobraźni i nie jest związana naszymi osobistymi przekonaniami i doświadczeniami. Pozwala odkryć środki wyrazu, o których nie sądziłaś, że są możliwe, odkryć nowe sposoby podejścia do sztuki klasycznej i skorzystać ze zbiorowej wiedzy artystycznej, aby wyrazić swój własny pomysł na nieograniczonych poziomach. Jest ona dostępna dla wszystkich i każdy może stworzyć z jej pomocą przyzwoite dzieła, ale jeśli jesteś kimś, kto rozumie sztukę i ma wiedzę, oko i talent, możesz jej używać do tworzenia cudów i odkrywania własnego umysłu w nowy, nietradycyjny sposób. AI może być również używana jako źródło inspiracji do tworzenia tradycyjnej sztuki, aby dać artyście pewien wgląd i kierunek - zauważa.

Henar Sherif, AI Art

- Nadal nie rozumiem krytyki, która się ostatnio pojawia w temacie AI. Myślę jednak, że tak samo było ze wszystkim nowym i rewolucyjnym. Wierzę, że malarze mieli ten sam zamęt, kiedy wynaleziono aparaty fotograficzne, ale jedno nie zastąpiło drugiego, a wszystko znalazło swoje zastosowanie. Tak samo nie wierzę, że AI zastąpi tradycyjną sztukę, ale na pewno będzie miało na nią wpływ i myślę, że najrozsądniejszą rzeczą jest się do tego przystosować i nauczyć wykorzystywać AI jako narzędzie pracy, zamiast zostać w tyle. Bycie fotografką i studiowanie sztuki bardzo mi pomogły w dziełach tworzonych za pomocą AI, ponieważ wiem, co sprawia, że kompozycja jest dobra, wiem, jak zadbać o oświetlenie. Pasjonuję się sztuką klasyczną więc często wykorzystuję ją jako inspirację zarówno dla fotografii. jak i jako inspirację podczas pracy z AI - tłumaczy Sherif. 

Oboje fotografów wskazuje media społecznościowe jako bardzo istotne narzędzie marketingowe.

- Przecież każdy z nas codziennie spędza mnóstwo czasu w telefonie. Większość naszych klientów dowiedziała się o naszej pracy dzięki instagramowi! Wierzymy, że obecność w social mediach jest kluczowa, by za jej pośrednictwem docierać do klientów - mówią.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Ostatnią realizacją O Art Studio był pokaz mody Dior, odbywający się przy piramidach w Gizie. Aktualnie Henar i Adel pracują nad teledyskiem dla amerykańskiego twórcy, a w następnych miesiącach planują wiele sesji modowych i innych projektów fotograficznych. 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez هينار Henar (@henar.sherif)

O Art Studio to dom produkcyjny z siedzibą w Egipcie, który pracuje z klientami z USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Arabii ​​Saudyjskiej. Realizują kampanie reklamowe i modowe, sesje celebrytów, zdjęcia na okładki magazynów i albumów muzycznych, zajmują się również reżyserią i produkcją teledysków. 

Więcej realizacji O Art Studio znajdziecie na ich stronie internetowej: oart.studio

Więcej zdjęć Henar Sherif, w tym sztuki AI, znajdziecie na jej profilu na Instagramie: @henar.sherif

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)