ShowOFF 2019 - ruszył nabór do kolejnej edycji konkursu. Pokaż swoje zdjęcia podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już można zgłaszać prace do 11. odsłony sekcji ShowOFF festiwalu MFK, oferującego debiutantom możliwość zaprezentowania swoich prac szerszej publiczności. Nabór trwa do 13 stycznia 2019 roku.

Nakierowana na debiutantów sekcja ShowOFF od lat stanowi jeden z najważniejszych punktów programu festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W jej ramach prezentowane są premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Każdego roku ponad 600 artystów konkuruje o miano jednego z ośmiu laureatów Sekcji ShowOFF i możliwość pracy nad indywidualną wystawą pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych.

Kto może aplikować?

Debiutant, to w rozumieniu organizatorów artysta, który nie miał wystawy indywidualnej w znaczącym ośrodku opiniotwórczym, tj. muzeum, galerii sztuki reprezentującej i aktywnie promującej artystów, nie zdobył żadnej nagrody w ramach festiwalu czy innego wydarzenia fotograficznego. Organizatorzy czekają na zgłoszenia zarówno fotografów, jak i artystów realizujących projekty interdyscyplinarne.

fot. Cherchi Valeria, z cyklu "Some of You Killed Luisa", laureat sekcji ShowOFF 2018

- Oczekuję wyczerpujących i wysoce złożonych narracji opartych na solidnej podstawie konceptualnej - komentuje Marga Rotteveel, członkini tegorocznego jury. - Język wizualny musi być klarowny, zrozumiały; interesują mnie artyści umiejący wypracować nowe bądź poszerzyć istniejące metody budowania narracji.

Coś więcej niż konkurs

Konkurs ShowOFF daje możliwość poddania ocenie swojej twórczości fachowcom z dziedziny fotografii i sztuk wizualnych, a także szerokiej publiczności festiwalu. Zwycięska ósemka pracować będzie pod okiem uznanych specjalistów nad ostatecznym kształtem wystaw, a oprócz prezentacji projektu na zbiorowej wystawie w trakcie Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019, weźmie udział w jednodniowych warsztatach w laboratorium fotograficznym Lablab. Tam eksperci zaznajomią ich z najważniejszymi aspektami pracy nad odpowiednim przygotowaniem plików do produkcji oraz zaprezentują możliwości produkcyjne.

fot. Antonina Gugała, z cyklu "Untitled Histories", laureat sekcji ShowOFF 2018

- Sekcja ShowOFF nie jest konkursem, w którym zwycięstwo jest jednorazowym wydarzeniem efektownie prezentującym się w portfolio artysty - mówi Katarzyna Wieczorek, Koordynatorka Sekcji ShowOFF. - To nie tylko platforma wymiany doświadczeń, myśli i pomysłów z kuratorami, którzy na parę miesięcy stają się niejako mentorami laureatów, ale przede wszystkim doskonała okazja do znalezienia  wspólnego wizualnego języka z pozostałymi uczestnikami.

Jak aplikować?

Zgłoszeń należy dokonywać za pośrednictwem platformy Picter. W ramach projektu należy przesłać od 10 do 15 zdjęć. Konieczne jest także uiszczenie wpisowego w wysokości 10 euro. Do konkursu mogą zostać zgłoszone projekty fotograficzne lub/i multimedialne, zarówno ukończone, jak i będące w trakcie realizacji. Tematyka i technika wykonania prac jest dowolna.

fot. Kuba Stępień, laureat sekcji ShowOFF 2018

Ciekawą nowością jest pojawiająca się po raz pierwszy możliwość zgłoszenia dwóch projektów, które zostaną poddane ocenie jury. Jak twierdzą organizatorzy, jest to korzystne nie tylko dla niezdecydowanych artystów, ale również dla kuratorów, którzy będą mogli szerzej zapoznać się z twórczością danej osoby. W tym wypadku jednak wpisowe wzrośnie do 20 euro.

W tym roku zgłoszone prace tradycyjnie ocenią fotograficzne autorytety z Polski i z zagranicy, których miłośnikom sztuk wizualnych nie trzeba przedstawiać. Są nimi: Marga Rotteveel, Łukasz Rusznica, Monika Szewczyk-Wittek i Michał Szlaga. Każdy z kuratorów spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze dwa projekty, nad których ostatecznym kształtem będzie pracował wraz z ich autorami.

Prace można nadsyłać do niedzieli, 13 stycznia 2019 roku. Na razie nie wiemy kiedy zostaną ogłoszone wyniki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem photomonth.com. (fot. okładkowa: Kuba Stępień)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)