"Kibel jak z zamkniętego dworca na prowincji". Niewidoczna codzienność Warszawy na zdjęciach Ewy Meissner w Pix.House

0
Redakcja Fotopolis
7 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Już w najbliższy czwartek stolica zawita do Poznania. Wystawa "Warszawa 2008 - 2018” to zbiór osobistych migawek z życia stolicy, wykonanych na przestrzeni ostatniej dekady, ukazujących mniej oczywistą naturę miasta.

Lato 2009 roku, ulica Moniuszki, słynna fototapeta na ścianie Cafe Grażynka, która za chwilę zniknie z mapy Warszawy. Niedługo potem pojawi się w sieci komentarz: "nikogo bym nie winił za upadek Grażynki, prócz niewidzialnej ręki rynku. Upstrzona muszymi odchodami fototapeta, babcie kelnerki i kibel jak z zamkniętego dworca w prowincjonalnym mieście - to był skansen, nie ma co ukrywać, ale za zwiedzanie skansenów gdzieniegdzie ludzie płacą i to dobrowolnie.”

Projekt "Warszawa 2008 - 2018" to zapis obrazów z życia miasta, pulsującego przed oczami intensywnością barw oraz sylwetkami mieszkańców zawieszonych pomiędzy dynamiczną współczesnością a śladami historii, architektonicznymi kaprysami i enklawami przyrody, zapętlonych w nieskończenie ciągnące się ulice.

fot. Ewa Meissner, ul. Moniuszki, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

Kwiecień 2014, ulica Koszykowa numer 64. Właścicielka  Elżbieta Wichrowska dopieszcza słynną w Warszawie witrynę wystawową zakładu fryzjerskiego, istniejącą do dziś, w niezmienionym stanie, od 110 lat. U jej byłego szefa strzygł się marszałek Józef Piłsudski i podkręcał wąsiki. Ona pracuje tu od 1973 roku. Zakład, który pamięta II Wojnę Światową i działalność konspiracyjną, zagrał w 2014 roku w filmie "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego. Bohaterką była witryna, a pani Elżbieta gościła u siebie ekipę filmową.

Marzec 2009 roku, skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej. Starsza pani sprzedaje własnej roboty wełniane kapcie pod sklepem Sezam. Mijają ją spieszące się tłumy, a ona, co raz, czule poprawia aranżację swojej oferty, malując na chodniku kolejny obraz wybijający się z dominującej szarości ulicy. Spotykam ją w tym samym miejscu jeszcze przez kolejne dwa lata. Warszawa jest niezdecydowana, agresywna, arogancka, odważna, próżna i ambitna.

fot. Ewa Meissner, ul. Marszałkowska, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

fot. Ewa Meissner, Most Poniatowskiego, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

fot. Ewa Meissner, ul. Nowolipki, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

fot. Ewa Meissner, Pasaż Wiecha, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy, połączony ze spotkanie autorskim odbędzie się w najbliższy czwartek, 9 maja 2019 roku, o godzinie 18:00, w galerii Pix.House, przy ul. Głogowskiej 35A w Poznaniu.

Sylwetka autora

Ewa Meissner - urodzona w Warszawie w 1971 r. W latach 2000-2005 studiowała dziennikarstwo na Wydziale Politologii Collegium Civitas w Warszawie. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współpracowała jako kurator i współorganizator wystaw fotograficznych min. z Centrum Sztuki Współczesnej, Starą Galerią Związku Polskich Artystów Fotografików  i Zamkiem Królewskim w Warszawie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manngha" w Krakowie. W latach 2010-2012 prowadziła zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Fotoedytorka książek fotograficznych, min. "Echa" Maksymiliana Rigamontiego i  "Some Things are Quieter Than Others" Jacka Foty. Autorka bloga promującego fotografię dokumentalną Polish Documentary Photography Links.  Jej prace, oscylujące pomiędzy fotografią socjologiczno-dokumentalną a fotografią streetową, wystawiane były  min. w Polsce, Francji, Czechach, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pix.house.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
8
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
19
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)