"Kibel jak z zamkniętego dworca na prowincji". Niewidoczna codzienność Warszawy na zdjęciach Ewy Meissner w Pix.House

0

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Już w najbliższy czwartek stolica zawita do Poznania. Wystawa "Warszawa 2008 - 2018” to zbiór osobistych migawek z życia stolicy, wykonanych na przestrzeni ostatniej dekady, ukazujących mniej oczywistą naturę miasta.

Lato 2009 roku, ulica Moniuszki, słynna fototapeta na ścianie Cafe Grażynka, która za chwilę zniknie z mapy Warszawy. Niedługo potem pojawi się w sieci komentarz: "nikogo bym nie winił za upadek Grażynki, prócz niewidzialnej ręki rynku. Upstrzona muszymi odchodami fototapeta, babcie kelnerki i kibel jak z zamkniętego dworca w prowincjonalnym mieście - to był skansen, nie ma co ukrywać, ale za zwiedzanie skansenów gdzieniegdzie ludzie płacą i to dobrowolnie.”

Projekt "Warszawa 2008 - 2018" to zapis obrazów z życia miasta, pulsującego przed oczami intensywnością barw oraz sylwetkami mieszkańców zawieszonych pomiędzy dynamiczną współczesnością a śladami historii, architektonicznymi kaprysami i enklawami przyrody, zapętlonych w nieskończenie ciągnące się ulice.

fot. Ewa Meissner, ul. Moniuszki, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

Kwiecień 2014, ulica Koszykowa numer 64. Właścicielka  Elżbieta Wichrowska dopieszcza słynną w Warszawie witrynę wystawową zakładu fryzjerskiego, istniejącą do dziś, w niezmienionym stanie, od 110 lat. U jej byłego szefa strzygł się marszałek Józef Piłsudski i podkręcał wąsiki. Ona pracuje tu od 1973 roku. Zakład, który pamięta II Wojnę Światową i działalność konspiracyjną, zagrał w 2014 roku w filmie "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego. Bohaterką była witryna, a pani Elżbieta gościła u siebie ekipę filmową.

Marzec 2009 roku, skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej. Starsza pani sprzedaje własnej roboty wełniane kapcie pod sklepem Sezam. Mijają ją spieszące się tłumy, a ona, co raz, czule poprawia aranżację swojej oferty, malując na chodniku kolejny obraz wybijający się z dominującej szarości ulicy. Spotykam ją w tym samym miejscu jeszcze przez kolejne dwa lata. Warszawa jest niezdecydowana, agresywna, arogancka, odważna, próżna i ambitna.

fot. Ewa Meissner, ul. Marszałkowska, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

fot. Ewa Meissner, Most Poniatowskiego, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

fot. Ewa Meissner, ul. Nowolipki, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

fot. Ewa Meissner, Pasaż Wiecha, z cyklu "Warszawa 2008-2018"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy, połączony ze spotkanie autorskim odbędzie się w najbliższy czwartek, 9 maja 2019 roku, o godzinie 18:00, w galerii Pix.House, przy ul. Głogowskiej 35A w Poznaniu.

Sylwetka autora

Ewa Meissner - urodzona w Warszawie w 1971 r. W latach 2000-2005 studiowała dziennikarstwo na Wydziale Politologii Collegium Civitas w Warszawie. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współpracowała jako kurator i współorganizator wystaw fotograficznych min. z Centrum Sztuki Współczesnej, Starą Galerią Związku Polskich Artystów Fotografików  i Zamkiem Królewskim w Warszawie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manngha" w Krakowie. W latach 2010-2012 prowadziła zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Fotoedytorka książek fotograficznych, min. "Echa" Maksymiliana Rigamontiego i  "Some Things are Quieter Than Others" Jacka Foty. Autorka bloga promującego fotografię dokumentalną Polish Documentary Photography Links.  Jej prace, oscylujące pomiędzy fotografią socjologiczno-dokumentalną a fotografią streetową, wystawiane były  min. w Polsce, Francji, Czechach, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pix.house.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
1
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)