„Przejrzystość rzeczy” Tomka Sikory w internetowej galerii fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

VirtuRama zaprasza na kolejną internetową wystawę polskich twórców fotografii. Tym razem będzie to Tomek Sikora z projektem, którego premiera miała miejsce ponad 20 lat temu.

„Przejrzystość rzeczy" - tytuł wzięty od Nabokowa to zbiór kilkuset przedmiotów, które otrzymałem od osób zarówno mi bliskich jak i przypadkowych. Przedmioty te ofiarodawcy opatrzyli krótkimi notatkami z wyjaśnieniem dlaczego były one szczególnie ważne dla nich i przetrwały, mimo braku wartości materialnej. - tłumaczy Sikora.

Fot. Tomasz Sikora, "Tomek Stańko", z projektu "Przejrzystość rzeczy"

Na wszystkich przedmiotach umieściłem wizerunek tych osób tak by nie zmieniały podstawowej formy danej rzeczy.. W ten sposób skomponowana wystawa jest swoistym inwentarzem przedmiotów należących niegdyś do osób szczególnie ważnych dla mnie. Jest jednocześnie próbą interpretacji zjawiska przenikania osobistych biografii do świadomości szerszej za pomocą nadania przedmiotom charakteru nośnika pamięci.

Projekt Tomka Sikory sięga 1999 roku. Od tamtej pory był rozwijany i kilkukrotnie wystawiany w kraju i za granicą. Teraz będziemy mogli obejrzeć go także w internecie, z komentarzem autora.

Kiedy i gdzie?

Internetową wystawę „Przejrzystość rzeczy będzie można oglądać od poniedziałku, 24 sierpnia 2020 roku na stronie virturama.pl.

Tomek Sikora

Przygodę z fotografią rozpoczął w Paryżu, gdzie pracował w studiu Kodaka. W roku 1982 zamieszkał w Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej. Po 10. latach pracy jako fotoreporter tygodnika "Perspektywy" zaczął realizować własne projekty. W stanie wojennym wyjechał do Australii, gdzie zajął się fotografią reklamową i artystyczną. Od 1989 roku dzieli czas miedzy tymi krajami. W 2001 roku - wraz z Andrzejem Świetlikiem - stworzył Galerię Bezdomną, promującą w wielu krajach fotografię niezależną i amatorską. Dwukrotnie, w latach 1991 oraz 1992 uznany został najlepszym fotografem reklamowym w Australii i Oceanii. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Singapuru, Hong Kongu oraz Polski. Prowadzi także działalność edukacyjną. Wykładał w Victoria College w Melbourne. Obecnie uczy w Akademii Fotografii.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Andrzejem Kiełbowiczem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie polsko-kanadyjski fotoreporter i podróżnik, Andrzej Kiełbowicz. Start 28 maja o...
4
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Powiązane artykuły