Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami

Autor: Maciej Luśtyk

23 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.

Przełożenie idei fotografii otworkowej na język wymiennej optyki nie jest niczym nowym. Swoje „obiektywy” otworkowe już od kilku lat oferuje m.in. firma Thingyfy. Tym razem za pomysł wzięło się Lensbaby, jest więc w miarę tanio i z eksperymentalnym twistem. Na rynku właśnie zadebiutowały konstrukcje z serii Lensbaby Obscura.

Dwa obiektywy, trzy otworki - Lensbaby Obscura to kreatywne podejście do współczesnego pinhole'a

Obiektywy, a właściwie otworki obudowane tubusem możemy zakupić w wariantach o ogniskowej 16 lub 50 mm, w dwóch wersjach: kompletnej konstrukcji z mocowaniem, lub też modułu do systemu Optic Swap. Z tym, że wersja Optic Swap dostępna jest wyłącznie w wariancie 50 mm.

Otworki, jak to otworki - nie zaoferują nam powalających rezultatów w zakresie jakości obrazu, ale dostarczą ciekawych efektów wizualnych. Ciekawym rozwiązaniem w nowych obiektywach jest to, że jedna konstrukcja zamyka w sobie 3 różne typy otworków.

Mamy więc standardowy pinnhole, który równa się przysłonie f/161 (wariant 50 mm) lub f/90 (wariant 16 mm), a także płytki z dodatkowymi otworkami (pinhole sieve i zone plate), które pozwolą nam uzyskać inne efekty. Pierwsza zawiera grupę mniejszych dziurek a druga zwężające się okręgi rozmieszczone wokół głównego otworka. Płytki odpowiadają przysłonom f/22 (model 16 mm) i f/32 (model 50 mm) oraz f/45 (model 16 mm) i f/64 (model 50 mm), a przełączamy się między nimi za pomocą pierścienia na obiektywie. Jak możemy zobaczyć na kilku zdjęciach przykładowych, dodatkowe efekty nie powalają na kolana, ale z pewnością znajdą swoich amatorów.

Pinhole

Pinhole Sieve

Zone Plate

Dodatkowo, według producenta płytka z otworkiem chroniona jest szkłem, dzięki czemu możemy czyścić obiektyw bez obaw o jego uszkodzenie.

Cena i dostępność

Obiektyw Lenbaby Obscura 50 mm dostępny jest w wersjach z mocowaniami Canon EF i Nikon F, a także do wszystkich mocowań kompatybilnych z systemem Optic Swap. Wariant Lensbaby Obscura 16 mm przeznaczony jest z kolei do bezlusterkowców i dostępny jest w wersjach z mocowaniami: Canon RF, Nikon Z, Sony E, Fujifilm X i MIkro Cztery Trzecie.

Moduł Optic Swap dostępny jest do kupienia w cenie 180 dolarów (ok. 680 zł). Za standardowe wersje szkieł 16 i 50 mm zapłacimy kolejno 250 i 280 dolarów (około 950 i 1050 zł).

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie obiektywy otworkowe będzie można kupić na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie lensbaby.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
11
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się...
7
Powiązane artykuły