Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami

Autor: Maciej Luśtyk

23 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.

Przełożenie idei fotografii otworkowej na język wymiennej optyki nie jest niczym nowym. Swoje „obiektywy” otworkowe już od kilku lat oferuje m.in. firma Thingyfy. Tym razem za pomysł wzięło się Lensbaby, jest więc w miarę tanio i z eksperymentalnym twistem. Na rynku właśnie zadebiutowały konstrukcje z serii Lensbaby Obscura.

Dwa obiektywy, trzy otworki - Lensbaby Obscura to kreatywne podejście do współczesnego pinhole'a

Obiektywy, a właściwie otworki obudowane tubusem możemy zakupić w wariantach o ogniskowej 16 lub 50 mm, w dwóch wersjach: kompletnej konstrukcji z mocowaniem, lub też modułu do systemu Optic Swap. Z tym, że wersja Optic Swap dostępna jest wyłącznie w wariancie 50 mm.

Otworki, jak to otworki - nie zaoferują nam powalających rezultatów w zakresie jakości obrazu, ale dostarczą ciekawych efektów wizualnych. Ciekawym rozwiązaniem w nowych obiektywach jest to, że jedna konstrukcja zamyka w sobie 3 różne typy otworków.

Mamy więc standardowy pinnhole, który równa się przysłonie f/161 (wariant 50 mm) lub f/90 (wariant 16 mm), a także płytki z dodatkowymi otworkami (pinhole sieve i zone plate), które pozwolą nam uzyskać inne efekty. Pierwsza zawiera grupę mniejszych dziurek a druga zwężające się okręgi rozmieszczone wokół głównego otworka. Płytki odpowiadają przysłonom f/22 (model 16 mm) i f/32 (model 50 mm) oraz f/45 (model 16 mm) i f/64 (model 50 mm), a przełączamy się między nimi za pomocą pierścienia na obiektywie. Jak możemy zobaczyć na kilku zdjęciach przykładowych, dodatkowe efekty nie powalają na kolana, ale z pewnością znajdą swoich amatorów.

Pinhole

Pinhole Sieve

Zone Plate

Dodatkowo, według producenta płytka z otworkiem chroniona jest szkłem, dzięki czemu możemy czyścić obiektyw bez obaw o jego uszkodzenie.

Cena i dostępność

Obiektyw Lenbaby Obscura 50 mm dostępny jest w wersjach z mocowaniami Canon EF i Nikon F, a także do wszystkich mocowań kompatybilnych z systemem Optic Swap. Wariant Lensbaby Obscura 16 mm przeznaczony jest z kolei do bezlusterkowców i dostępny jest w wersjach z mocowaniami: Canon RF, Nikon Z, Sony E, Fujifilm X i MIkro Cztery Trzecie.

Moduł Optic Swap dostępny jest do kupienia w cenie 180 dolarów (ok. 680 zł). Za standardowe wersje szkieł 16 i 50 mm zapłacimy kolejno 250 i 280 dolarów (około 950 i 1050 zł).

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie obiektywy otworkowe będzie można kupić na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie lensbaby.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły