Lensbaby Velvet 28 mm f/2.5 - szerokokątny soft focus

Autor: Maciej Luśtyk

22 Kwiecień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Lensbaby powraca z kolejnym ciekawym obiektywem efektowym. Tym razem jest to Velvet 28, który doda naszym zdjęciom sennej poświaty, a przy okazji sprawdzi się także jako obiektyw makro.

Niegdyś, aby uzyskać na zdjęciach rozmycie charakterystyczne dla konstrukcji soft focus, nakładało się na obiektyw pończochę lub smarowało soczewki wazeliną. Dziś efekt ten raczej wydaje się przestarzały, co jednak nie powstrzymało Lensbaby przed stworzeniem oferującego go obiektywu. Zresztą manualny Lensbaby Velvet 28 mm f/2.5 robi to na swój własny sposób.

Senne rozmycie, którym możesz sterować

Cechą charakterystyczną nowego, zbudowanego na bazie 8 soczewek w 7 grupach obiektywu jest to, że nie rozmywa on szczegółów, a jedynie dodaje zdjęciom poświatę, której intensywnością można sterować poprzez otwieranie i domykanie przysłony - przy f/2.5 efekt jest bardzo mocny, po domknięciu będzie praktycznie niewidoczny, co pozwoli wykorzystywać obiektyw jak zwykły kompaktowy obiektyw szerokokątny.

Dodatkowo, Velvet 28 oferuje maksymalną skalę odwzorowania 1:2 (minimalna odległość ostrzenia 5 cm), dzięki czemu posłuży również za obiektyw makro. Szczególnie z tego faktu ucieszą się filmowcy, którzy przy pomocy obiektywu będą mogli także ogrywać detale.

Obiektyw jest też całkiem kompaktowy przy wymiarach 7,2 x 7,2 cm, choć nie należy do najlżejszych stałek na rynku (450 g).

Cena i dostępność

Jak zwykle, obiektyw Lensbaby oferowany jest w wielu wariantach mocowań (Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z, Pentax K, Sony E, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie) i może pochwalić się względnie przystępną ceną 550 dolarów (około 2300 zł). Na razie nie wiemy ile dokładnie za obiektyw przyjdzie nam zapłacić w Polsce.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem lensbaby.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)