Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro

Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro

Oferta efektowych obiektywów Lensbaby powiększyła się o kolejny model z serii Velvet. Tym razem jest to portretówka, która spełni również funkcje obiektywu makro.

Dwa lata temu Lensbaby zaprezentowało model Velvet 56 mm f/1.6 - bazującą na bazie klasycznych konstrukcji standardową manualną stałkę, która przy szeroko otwartej przysłonie dostarcza nam efektu zmiękczenia obrazu, podobnego do tego, jaki uzyskalibyśmy naciągając na obiektyw pończochę. Pozycja najwyraźniej cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo linię tę wzbogacił właśnie nowy model Velvet 85 mm f/1.8.

 

Nowa portretówka oferować ma takie same efekty jak obiektyw 56 mm, tylko przy ogniskowej bardziej atrakcyjnej dla fotografów zajmujących się modą i fotografowaniem ludzi. Układ optyczny, bazujący na 4 soczewkach w 3 grupach, przy maksymalnym otworze przysłony dostarczy nam efektu “soft focus”, gdy natomiast przymkniemy przysłonę do wyższych wartości, otrzymać mamy ostry i wyrazisty obraz o “filmowej jakości”. Tak przynajmniej obiecuje producent. Na samą konstrukcję przysłony składa się z kolei 12 listków, co sprawić ma z kolei, że punkty świetlne w nieostrościach będą okrągłe nawet gdy mocniej ją domkniemy.

Ale szkło spełnić ma również oczekiwania osób zajmujących się fotografią makro i produktową. Velvet 85 mm pozwala na ostrzenie z odległości 24 cm, oferując przy tym skalę odwzorowania 1:2. Na przednią soczewkę będziemy też mogli nakręcić filtry o średnicy 68 mm.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej konstrukcji Velvet, tutaj też otrzymujemy w pełni metalowy korpus obiektywu. Model Velvet 85 mm f/1.8 waży 530 gram i mierzy 8,9 x 7,6 cm. Szkło dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Sony A, Fuji X, Mikro Cztery Trzecie, Pentax K i Samsung NX w cenie 499 dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć wykonanych przy pomocy nowego szkła.

fot. Ben Hutchinson

fot. Ute Rekhorn

fot. Christina Venedict

fot. Christina Venedict

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem lensbaby.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0