Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro

Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro

Oferta efektowych obiektywów Lensbaby powiększyła się o kolejny model z serii Velvet. Tym razem jest to portretówka, która spełni również funkcje obiektywu makro.

Dwa lata temu Lensbaby zaprezentowało model Velvet 56 mm f/1.6 - bazującą na bazie klasycznych konstrukcji standardową manualną stałkę, która przy szeroko otwartej przysłonie dostarcza nam efektu zmiękczenia obrazu, podobnego do tego, jaki uzyskalibyśmy naciągając na obiektyw pończochę. Pozycja najwyraźniej cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo linię tę wzbogacił właśnie nowy model Velvet 85 mm f/1.8.

 

Nowa portretówka oferować ma takie same efekty jak obiektyw 56 mm, tylko przy ogniskowej bardziej atrakcyjnej dla fotografów zajmujących się modą i fotografowaniem ludzi. Układ optyczny, bazujący na 4 soczewkach w 3 grupach, przy maksymalnym otworze przysłony dostarczy nam efektu “soft focus”, gdy natomiast przymkniemy przysłonę do wyższych wartości, otrzymać mamy ostry i wyrazisty obraz o “filmowej jakości”. Tak przynajmniej obiecuje producent. Na samą konstrukcję przysłony składa się z kolei 12 listków, co sprawić ma z kolei, że punkty świetlne w nieostrościach będą okrągłe nawet gdy mocniej ją domkniemy.

Ale szkło spełnić ma również oczekiwania osób zajmujących się fotografią makro i produktową. Velvet 85 mm pozwala na ostrzenie z odległości 24 cm, oferując przy tym skalę odwzorowania 1:2. Na przednią soczewkę będziemy też mogli nakręcić filtry o średnicy 68 mm.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej konstrukcji Velvet, tutaj też otrzymujemy w pełni metalowy korpus obiektywu. Model Velvet 85 mm f/1.8 waży 530 gram i mierzy 8,9 x 7,6 cm. Szkło dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Sony A, Fuji X, Mikro Cztery Trzecie, Pentax K i Samsung NX w cenie 499 dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć wykonanych przy pomocy nowego szkła.

fot. Ben Hutchinson

fot. Ute Rekhorn

fot. Christina Venedict

fot. Christina Venedict

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem lensbaby.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4