Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro

Autor: Maciej Luśtyk

27 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Oferta efektowych obiektywów Lensbaby powiększyła się o kolejny model z serii Velvet. Tym razem jest to portretówka, która spełni również funkcje obiektywu makro.

Dwa lata temu Lensbaby zaprezentowało model Velvet 56 mm f/1.6 - bazującą na bazie klasycznych konstrukcji standardową manualną stałkę, która przy szeroko otwartej przysłonie dostarcza nam efektu zmiękczenia obrazu, podobnego do tego, jaki uzyskalibyśmy naciągając na obiektyw pończochę. Pozycja najwyraźniej cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo linię tę wzbogacił właśnie nowy model Velvet 85 mm f/1.8.

 

Nowa portretówka oferować ma takie same efekty jak obiektyw 56 mm, tylko przy ogniskowej bardziej atrakcyjnej dla fotografów zajmujących się modą i fotografowaniem ludzi. Układ optyczny, bazujący na 4 soczewkach w 3 grupach, przy maksymalnym otworze przysłony dostarczy nam efektu “soft focus”, gdy natomiast przymkniemy przysłonę do wyższych wartości, otrzymać mamy ostry i wyrazisty obraz o “filmowej jakości”. Tak przynajmniej obiecuje producent. Na samą konstrukcję przysłony składa się z kolei 12 listków, co sprawić ma z kolei, że punkty świetlne w nieostrościach będą okrągłe nawet gdy mocniej ją domkniemy.

Ale szkło spełnić ma również oczekiwania osób zajmujących się fotografią makro i produktową. Velvet 85 mm pozwala na ostrzenie z odległości 24 cm, oferując przy tym skalę odwzorowania 1:2. Na przednią soczewkę będziemy też mogli nakręcić filtry o średnicy 68 mm.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej konstrukcji Velvet, tutaj też otrzymujemy w pełni metalowy korpus obiektywu. Model Velvet 85 mm f/1.8 waży 530 gram i mierzy 8,9 x 7,6 cm. Szkło dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Sony A, Fuji X, Mikro Cztery Trzecie, Pentax K i Samsung NX w cenie 499 dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć wykonanych przy pomocy nowego szkła.

fot. Ben Hutchinson

fot. Ute Rekhorn

fot. Christina Venedict

fot. Christina Venedict

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem lensbaby.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
6
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Samyang rozbudowuje linię profesjonalnych obiektywów filmowych o dwa nowe szerokokątne modele o dużej światłosile.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)