Lensbaby Velvet 85 mm f/1.8 - portretowy obiektyw soft focus z funkcją makro

Autor: Maciej Luśtyk

27 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Oferta efektowych obiektywów Lensbaby powiększyła się o kolejny model z serii Velvet. Tym razem jest to portretówka, która spełni również funkcje obiektywu makro.

Dwa lata temu Lensbaby zaprezentowało model Velvet 56 mm f/1.6 - bazującą na bazie klasycznych konstrukcji standardową manualną stałkę, która przy szeroko otwartej przysłonie dostarcza nam efektu zmiękczenia obrazu, podobnego do tego, jaki uzyskalibyśmy naciągając na obiektyw pończochę. Pozycja najwyraźniej cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo linię tę wzbogacił właśnie nowy model Velvet 85 mm f/1.8.

 

Nowa portretówka oferować ma takie same efekty jak obiektyw 56 mm, tylko przy ogniskowej bardziej atrakcyjnej dla fotografów zajmujących się modą i fotografowaniem ludzi. Układ optyczny, bazujący na 4 soczewkach w 3 grupach, przy maksymalnym otworze przysłony dostarczy nam efektu “soft focus”, gdy natomiast przymkniemy przysłonę do wyższych wartości, otrzymać mamy ostry i wyrazisty obraz o “filmowej jakości”. Tak przynajmniej obiecuje producent. Na samą konstrukcję przysłony składa się z kolei 12 listków, co sprawić ma z kolei, że punkty świetlne w nieostrościach będą okrągłe nawet gdy mocniej ją domkniemy.

Ale szkło spełnić ma również oczekiwania osób zajmujących się fotografią makro i produktową. Velvet 85 mm pozwala na ostrzenie z odległości 24 cm, oferując przy tym skalę odwzorowania 1:2. Na przednią soczewkę będziemy też mogli nakręcić filtry o średnicy 68 mm.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej konstrukcji Velvet, tutaj też otrzymujemy w pełni metalowy korpus obiektywu. Model Velvet 85 mm f/1.8 waży 530 gram i mierzy 8,9 x 7,6 cm. Szkło dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Sony A, Fuji X, Mikro Cztery Trzecie, Pentax K i Samsung NX w cenie 499 dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć wykonanych przy pomocy nowego szkła.

fot. Ben Hutchinson

fot. Ute Rekhorn

fot. Christina Venedict

fot. Christina Venedict

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem lensbaby.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)