Thingyfy Pinhole Pro Max - najbardziej zaawansowany obiektyw otworkowy na świecie?

Autor: Maciej Luśtyk

30 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Thingyfy robi krok naprzód. Obiektyw Pinhole Pro Max na rynku konstrukcja, która łączy regulację ogniskowe z możliwością zmiany wielkości otworka, co nie znaczy, że jest warta swojej ceny.

Gdy pierwszy raz, w okolicy 2016 roku usłyszeliśmy o „obiektywach” Thingyfy, byliśmy przekonani, że jest to projekt, który szybko umrze śmiercią naturalną. W końcu fotografia otworkowa kojarzy się bardziej z analogowymi rozwiązaniami DIY niż fotografią cyfrową. Jak się jednak okazuje amatorów obiektywów otworkowych nie brakuje, a firma przeprowadziła już kilka zakończonych sukcesem akcji na Kickstarterze, wprowadzając m.in. model z możliwością regulacji średnicy otworka czy pierwszy na świecie pinhole zoom.

Teraz Thingyfy łączy najważniejsze cechy dotychczasowych konstrukcji i prezentuje model Pinhole Pro Max - najbardziej zaawansowaną konstrukcję w ofercie i pierwszą która oprócz różnych rozmiarów otworka pozwala także na regulację ogniskowej.

Thingyfy Pinhole Pro Max to duża wszechstronność pracy, ale i rezultaty pozbawione magii analogowego otworka

Zakres ogniskowych to 18-36 mm, a użytkownicy dostają do dyspozycji także 6 przełączanych otworków w rozmiarach: 0,1 mm, 0,15 mm, 0,2 mm, 0,25 mm, 0,3 mm i 0,35 mm, co zaoferuje nam znacznie większą kontrolę nad kadrem i ekspozycją niż w przypadku większości otworkowych konstrukcji na rynku. Producent obiecuje też, że dzięki procesowi precyzyjnego wiercenia otworki są wykonane bardziej precyzyjne niż w przypadku tradycyjnego nakłuwania czy cięcia laserem (choć to akurat trudno zweryfikować).

Mimo dużej uniwersalności, nie należy pokładać dużej nadziei w jakości zdjęć dostarczanych przez Thingyfy Pinhole Pro Max. Otrzymujemy typowy dla fotografii otworkowej soft look, który nada się do określonych celów (np. rejestracja sennych sekwencji do filmu) ale szybko może się znudzić. Trudno tu także liczyć na charakterność, jaką cechują się niedoskonałe, ręcznie konstruowane otworki. Z pewnością jest to jednak rozwiązanie bardzo wygodne, wymagające od użytkownika minimum zaanagażowania.

Cena i dostępność

Obiektyw otworkowy Thingyfy Pinhole Pro Max dostępny jest do kupienia w ramach kampanii na Kickstarterze w cenie 219 dolarów, czyli ok. 915 zł. Do tego należy doliczyć 35 dolarów za przesyłkę. Do wyboru otrzymujemy pełen zestaw mocowań - konstrukcja dostępna jest w wariantach Canon EF, Canon RF, Nikon Z, Nikon F, Sony A, Sony E, Pentax K, Mikro Cztery Trzecie oraz Fujifilm X.

Gotowy produkt trafi w ręce kupujących we wrześniu 2022 roku. Biorąc po uwagę wcześniejsze kampanie i fakt, że firma zebrała już niemal 10-krotność kwoty obranej jako cel kampanii, z „dowiezieniem” projektu nie powinno być raczej problemu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem thingyfy.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
8
Black Friday w Next77 - świetne promocje na marki Irix, Tokina, Quadralite i Hoya
Black Friday w Next77 - świetne promocje na marki Irix, Tokina, Quadralite i Hoya
Dystrybutor sprzętu fotograficznego Next77 informuje o starcie promocji Black Friday. Przez najbliższe dni akcesoria i obiektywy marek Hoya, Quadralite, Tokina i Irix kupicie nawet 30%...
0
Canon RF - 4 jasne szerokokątne stałki na początku 2024 roku?
Canon RF - 4 jasne szerokokątne stałki na początku 2024 roku?
Według najnowszych donosów w pierwszej połowie 2024 roku miłośnicy szerokiego kąta mają otrzymać szereg nowych ciekawych konstrukcji w systemie Canon RF. Na horyzoncie jawią się jasne...
7
Powiązane artykuły