Thingyfy Pinhole Pro Max - najbardziej zaawansowany obiektyw otworkowy na świecie?

Autor: Maciej Luśtyk

30 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Thingyfy robi krok naprzód. Obiektyw Pinhole Pro Max na rynku konstrukcja, która łączy regulację ogniskowe z możliwością zmiany wielkości otworka, co nie znaczy, że jest warta swojej ceny.

Gdy pierwszy raz, w okolicy 2016 roku usłyszeliśmy o „obiektywach” Thingyfy, byliśmy przekonani, że jest to projekt, który szybko umrze śmiercią naturalną. W końcu fotografia otworkowa kojarzy się bardziej z analogowymi rozwiązaniami DIY niż fotografią cyfrową. Jak się jednak okazuje amatorów obiektywów otworkowych nie brakuje, a firma przeprowadziła już kilka zakończonych sukcesem akcji na Kickstarterze, wprowadzając m.in. model z możliwością regulacji średnicy otworka czy pierwszy na świecie pinhole zoom.

Teraz Thingyfy łączy najważniejsze cechy dotychczasowych konstrukcji i prezentuje model Pinhole Pro Max - najbardziej zaawansowaną konstrukcję w ofercie i pierwszą która oprócz różnych rozmiarów otworka pozwala także na regulację ogniskowej.

Thingyfy Pinhole Pro Max to duża wszechstronność pracy, ale i rezultaty pozbawione magii analogowego otworka

Zakres ogniskowych to 18-36 mm, a użytkownicy dostają do dyspozycji także 6 przełączanych otworków w rozmiarach: 0,1 mm, 0,15 mm, 0,2 mm, 0,25 mm, 0,3 mm i 0,35 mm, co zaoferuje nam znacznie większą kontrolę nad kadrem i ekspozycją niż w przypadku większości otworkowych konstrukcji na rynku. Producent obiecuje też, że dzięki procesowi precyzyjnego wiercenia otworki są wykonane bardziej precyzyjne niż w przypadku tradycyjnego nakłuwania czy cięcia laserem (choć to akurat trudno zweryfikować).

Mimo dużej uniwersalności, nie należy pokładać dużej nadziei w jakości zdjęć dostarczanych przez Thingyfy Pinhole Pro Max. Otrzymujemy typowy dla fotografii otworkowej soft look, który nada się do określonych celów (np. rejestracja sennych sekwencji do filmu) ale szybko może się znudzić. Trudno tu także liczyć na charakterność, jaką cechują się niedoskonałe, ręcznie konstruowane otworki. Z pewnością jest to jednak rozwiązanie bardzo wygodne, wymagające od użytkownika minimum zaanagażowania.

Cena i dostępność

Obiektyw otworkowy Thingyfy Pinhole Pro Max dostępny jest do kupienia w ramach kampanii na Kickstarterze w cenie 219 dolarów, czyli ok. 915 zł. Do tego należy doliczyć 35 dolarów za przesyłkę. Do wyboru otrzymujemy pełen zestaw mocowań - konstrukcja dostępna jest w wariantach Canon EF, Canon RF, Nikon Z, Nikon F, Sony A, Sony E, Pentax K, Mikro Cztery Trzecie oraz Fujifilm X.

Gotowy produkt trafi w ręce kupujących we wrześniu 2022 roku. Biorąc po uwagę wcześniejsze kampanie i fakt, że firma zebrała już niemal 10-krotność kwoty obranej jako cel kampanii, z „dowiezieniem” projektu nie powinno być raczej problemu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem thingyfy.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły