Thingyfy Pinhole Pro S - najszerszy obiektyw otworkowy na rynku

1

Autor: Maciej Luśtyk

4 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Choć fotografia otworkowa kojarzy się zwykle z budową własnego aparatu i mniej lub bardziej udanymi eksperymentami. Możemy jednak skorzystać także z gotowych rozwiązań, które dostarczają firmy takie, jak Thingyfy. Jej najnowszy produkt to najszerszy “obiektyw” pinhole na rynku.

O firmie Thingyfy po raz pierwszy pisaliśmy w czerwcu bieżącego roku, gdy wystartowała w serwisie Kickstarter z kampanią wyjątkowego “obiektywu” otworkowego Pinhole Pro, który jako jedyny z podobnych rozwiązań na rynku oferował możliwość regulacji wielkości otworka. Projekt, choć dosyć niszowy, cieszył się dużym zainteresowaniem, a twórcom udało się zebrać wielokrotność sumy potrzebnej na rozpoczęcie produkcji.

Pinhole Pro S - szerzej i ostrzej

Po nabraniu wiatru w żagle, firma prezentuje kolejny ciekawy produkt, a nawet dwa. Nowa linia Pinhole Pro S to odpowiedź na prośby użytkowników domagających się obiektywów o szerszym kącie widzenia (model Pinhole Pro oferował kąt widzenia równy obiektywowi 50 mm). W jej skład wchodzą dwa modele: przeznaczony do lustrzanek Pinhole Pro S37 (kąt widzenia 60 stopni, ekwiwalent 37 mm) oraz dedykowany bezlusterkowcom Pinhole Pro S11, który w przypadku zamocowania na aparat pełnoklatkowy pozwoli nam cieszyć się kątem widzenia równym 120 stopni (odpowiednik 11 mm).

 

Oprócz szerszych kątów widzenia, obiektywy mają być także nawet 9 razy ostrzejsze oraz lżejsze - model S11 waży jedyne 46 g, przy czym wykonany jest w całości z aluminium. Niestety nowe modele nie pozwalają na regulację wielkości otworka i charakteryzują się stałą przysłoną o średnicy 0,26 mm (model S37) i 0,14 mm (model S11).

Cena i dostępność

Plusem jest natomiast to, że oferowane są w równie atrakcyjnej cenie co wcześniejsze modele. Wspierając kampanię produktu na Kickstarterze, każdy z modeli możemy nabyć za 46 dolarów (około 160 zł). Biorąc pod uwagę, że podobne konstrukcje potrafią kosztować nawet 5 tys. zł, trudno dziwić się popularności projektu. Do końca zbiórki zostały jeszcze ponad dwa tygodnie, a twórcom projektu już udało się zebrać 20-krotność potrzebnej sumy. Z prowadzeniem finalnego produktu na rynek, nie powinno być więc problemów.

Obiektywy dostępne będą w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony A i Pentax K (wersja S37) oraz Mikro Cztery Trzecie, Fujifilm X i Sony E (wersja S11). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, modele z serii Pinhole Pro S pojawią się na rynku w marcu 2018 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter oraz pod adresem thingyfy.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix wprowadza nowy zestaw do astrofotografii
Irix wprowadza nowy zestaw do astrofotografii
Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na fotografowanie nocnego nieba. Aby to zadanie stało się łatwiejsze, Irix proponuje nowy zestaw składający się z obiektywu 15...
0
0
Venus Optics Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine - uniwersalny filmowy zoom z adapterem anamorficznym i expanderem na pełną klatkę
Venus Optics Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine - uniwersalny filmowy zoom z adapterem anamorficznym i...
Czy obiektyw, którego nazwa jest skrótem od sloganu „Out of Our Minds” może być czymś faktycznie dobrym? Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine zapowiada się na jeden z...
11
0
6 obiektywów Laowa od teraz także z mocowaniem L-Mount
6 obiektywów Laowa od teraz także z mocowaniem L-Mount
Dobra wiadomość dla użytkowników bezlusterkowców Panasonic, Leica i Sigma. Chiński producent oferuje swoje najpopularniejsze konstrukcje także z wariancie do systemu...
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)