Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku

Autor: Jędrzej Franek

22 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już w tym tygodniu rozpocznie się festiwal fotograficzny, w którym rozumienie słowa aparat jest ograniczone tylko wyobraźnią twórców. Do końca listopada będzie można zobaczyć kilkadziesiąt wystaw w 20 miastach.

Świat widziany przez dziurkę od klucza - tak wielu artystów określa tę specyficzną ale popularną technikę fotograficzną. Do wykonania zdjęć nie potrzeba tu kosztownego aparatu – w zupełności wystarczy szczelne tekturowe pudełko, w którym umieścimy materiał światłoczuły. Jeśli przez niewielki otwór (o średnicy około 0,3 mm) wpadnie doń światło, na papierze bądź negatywie powstanie obraz fotograficzny.

fot. Ingrid Raymond

Fotografie otworkowe łączy dość charakterystyczna poetyka, związana z wydłużonym czasem naświetlania i duch estetyki lo-fi. Podczas festiwalu OFFO 2019 zobaczyć będzie można również prace solarigraficzne (w przypadku których ekspozycje trwać mogą miesiące) oraz odbitki zdjęć otworkowych, wykonane w technikach specjalnych (np. cyjanotypii).

fot. Grupa Solarigrafia Dębica

OFFO 2019 - egalitarny charakter, międzynarodowy zasięg

To już ósma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Impreza ma charakter cykliczny w formule biennale. Celem Festiwalu jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.

fot. Michalina Hendrys

W wydarzeniu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. W tym roku będzie można zobaczyć prace polskich twórców, ale i zapoznać się z dorobkiem artystów zagranicznych.

Podczas imprezy organizatorzy przewidują realizację warsztatów otworkowych i technik specjalnych, które poprowadzi Justin Quinnell z Wielkiej Brytanii, przy współpracy polskich artystów.

Informacje o autorach biorących udział w OFFO znaleźć można tutaj.

fot. Jiří Hanzel

Edycja 2019 rozpocznie się tradycyjnie dwoma oficjalnymi wernisażami

25 października o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

  • W galerii Epicentrum swoje prace pokażą David Cundy i Martyna Sidorowicz. W galerii Magazyn 22 będzie można zobaczyć „OFFO Objazdowe" – wystawę zbiorową, prezentującą po 1 pracy wykonanej przez każdego z autorów; wystawę prac Magdaleny Nowak oraz białoruskiego autora, Sergeia Kulagina. Wystawy związane z OFFO będą pokazywane również w innych jastrzębskich galeriach: galerii „Ciasnej", galerii „Acartus", (tu zaplanowane są spotkania autorskie poprzedzające oficjalne otwarcie, odpowiednio o godzinie 15.0 i 16.00) oraz w filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

26 października o godz. 18.00 drugie otwarcie Festiwalu w Ośrodku Kultury w Olzie.

  • W galerii „Na sali" swoje prace pokażą: Igor Stepanich z Rosji oraz Kolektyw Fotochemiczny (Katarzyna Kuchowicz, Zuzanna Paluszak, Michał Sobczak, Piotr Merda, Piotr Breś, Wojciech Schoen). Podczas wydarzenia odbędzie się również „Kramik Otworkowy" i pokaz multimediów.

Szczegółową listę wystaw (można je oglądać do końca listopada 2019), znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nie przegap ostatniego superksiężyca w tym roku. Sfotografuj go w towarzystwie planet
Nie przegap ostatniego superksiężyca w tym roku. Sfotografuj go w towarzystwie planet
Już za chwilę “superpełnia” Księżyca - ostatnia w tym roku, dlatego warto wykorzystać ją oczywiście fotograficznie, tym bardziej, że najbliższe dni to także ciekawe spotkania na niebie naszego...
13
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Marka TetherTools i prowadzący Yaneck Wasio zapraszają na cykl webinarów poświęconych tetheringowi. To niezwykła okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności oraz dowiedzieć się,...
1
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na pierwszą tak obszerną polską ekspozycję zdjęć Edwarda Steichena - nestora współczesnej fotografii i autora jednej z najważniejszych wystaw...
8
Powiązane artykuły