„Return“ Piotra Kucia to magia fotografii otworkowej. Wenisaż wystawy już w najbliższy czwartek w Szczecinie

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Czarowanie światłem jest jedynym narzędziem w świecie filmu i fotografii, które tworzą magię obrazu“ - komentuje Piotr Kucia, autor wystawy „Return“. Wernisaż jego zdjęć otworkowych odbędzie się 22 listopada w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF.

Historia camera obscura sięga starożytnego Egiptu, ale dopiero w roku 1926 Joseph Nicéphore Niépce uzyskał pierwszy trwały obraz na płytce metalowej. Dzisiejsza fotografia otworkowa powraca do tego prostego urządzenia optycznego składającego się z zaciemnionej skrzynki (lub aparatu bez obiektywu), pozwalającego za pomocą niewielkiego otworu rzutować odwrócony obraz na płaszczyznę z materiałem światłoczułym. Cechami charakterystycznymi takich zdjęć są przede wszystkim: pełna głębia ostrości, miękki obraz, silna aberracja chromatyczna i brak dystorsji. Prace wykonywane w ten sposób wymagają z reguły długich czasów naświetlania.

Piotr Kucia fotografią otworkową zajmuje się ponad 10 lat. Jak podkreśla, pozwoliła mu na pracę z „materią pozbawioną wszelkich udogodnień“. - To powrót do myślenia obrazem, który potrafimy wykadrować w głowie, bo aparat jest wyposażony tylko w otwór do eksponowania. To ciągłe poszukiwanie interesującego światła, pogoń za refleksami, promieniami tworzącymi to „coś”. Czarowanie światłem jest jedynym narzędziem w świecie filmu i fotografii, które tworzą magię obrazu. To prace, które pozwalają mi odpoczywać, nie są to prace wymagające głębokich refleksji, może dlatego, że za dużo nas otacza tego typu spraw - powiedział Piotr Kucia.

- Długie czasy naświetlania, lekka nieostrość, poruszone postaci, czasem przechylony horyzont tworzą atmosferę tajemniczości. Chwilami ma się wrażenie, że zdjęcia robione są z ukrycia, co ma wręcz kryminalny posmak. Niewątpliwie autor bawi się dobrze poszukując motywów oraz odpowiedniego światła, jednocześnie spora doza eksperymentu i przypadkowości przynosi często zaskakujące efekty - zaznaczają organizatorzy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Return“ odbędzie się w najbliższy czwartek, 22 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF (Wydział Elektryczny ZUT, ul. 26 kwietnia 10, Szczecin). Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.zpaf.pl.

Piotr Kucia - fotograf, operator filmowy, wykładowca akademicki, inicjator i koordynator wielu akcji i projektów edukacyjnych bazujących na innowacji i nowych technologiach. Adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie zajmuje się kreacją światła w filmie i fotografii. Ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2013r uzyskał stopień doktora sztuk filmowych z projektu fotograficznego "Beethoven- metamorfoza" wyróżnionego na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Więcej na: piotrkucia.com.pl

wykorzystane zdjęcia: Piotr Kucia „Return“

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły