„Między dymem a… rzeczywistością“ Tomasza Juszkiewicza to fotograficzna opowieść o ludziach i ich historiach

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Ludzie w mojej fotografii są najważniejsi, a ich losy, dobre czy złe, uczą nas jak żyć, jak stawać się lepszym“ - mówi Tomasz Juszkiewicz, autor dokumentu „Między dymem a…rzeczywistością“. Wernisaż jego fotografii już w przyszły czwartek w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF.

„Między dymem a…rzeczywistością“ to dokument artystyczny Tomasza Juszkiewicza, który realizował w latach 2013-2015 w Bieszczadach, w okolicy Wetliny - na jednym z ostatnim działającym tradycyjnie, i prawdopodobnie największym, wypale węgla drzewnego w Polsce.

Smolarze - mikrospołeczność rzadko dopuszczająca do siebie obcych, ale gdy już ich przyjmie traktująca, jak najbliższą rodzinę. Ludzie z przeszłością i wielkimi historiami życia. Przepisy unijne, konkurencja ze wschodu, brak surowca, ekologia od wielu lat skutecznie eliminują tą lokalną mikrospołeczność z krajobrazu Bieszczad i innych miejsc w Polsce. Społeczność, która jakby w innym świecie funkcjonuje „między dymem a… rzeczywistością“.

Ludzie są najważniejsi

„Staram się pokazać świat, jakim go widzę, a nie, jakim on jest, bo coś takiego jak prawda obiektywna obrazu nie istnieje. Skupiam się na ludziach i zjawiskach, jako podmiotach moich poszukiwań, a nie przedmiotach wyrazu artystycznego. Staram się zmusić widza nie tylko do patrzenia, ale również do widzenie, myślenia, interpretowania, czy dopowiedzenia tego, co jest poza obrazem, a przede wszystkim zastanowienia i zadumy“ - powiedział Juszkiewicz.

Dla Juszkiewicza fotoreportaż czy też dokument jest pewną misją, dzięki której może poznać świat ludzi oraz siebie samego. Jak sam zaznacza „w swoich pracach chcę pokazywać „rzeczy“ na pozór zwykłe i niezauważalne, obok których większość ludzi przechodzi obojętnie, wiele razy nie widząc obrazu, zdarzenia, przedmiotu, problemu, a także „rzeczy“, na które należy zwrócić uwagę ze względu na ich ważność w kontekście społecznym. Chcę wywoływać zadumę i zastanowienie nad przemijalnością ludzi, zdarzeń, losów oraz ich wzajemnego wpływu na naszą egzystencję i postrzeganie świata wokół nas."

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Między dymem a…rzeczywistością“ odbędzie się 27 września (czwartek) o godzinie 18:00 w Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF (Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie, ul. 26 Kwietnia 10). Ekspozycję będzie można oglądać do 24 października.

Tomasz Juszkiewicz - z urodzenia słupszczanin, z zamieszkania koszalinianin, z serca obywatel świata. Fotograficzny samouk i uczeń Tomasza Tomaszewskiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Agencji FOTONOVA. Finalista Grand Press Photo 2017. Zdobywca kilkudziesięciu laurów i  wyróżnień w konkursach fotograficznych. Więcej: www.tomaszjuszkiewicz.com

wykorzystane zdjęcia: Tomasz Juszkiewicz „Między dymem a…rzeczywistością“

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły