„Między dymem a… rzeczywistością“ Tomasza Juszkiewicza to fotograficzna opowieść o ludziach i ich historiach

0
Redakcja Fotopolis
20 Wrzesień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

„Ludzie w mojej fotografii są najważniejsi, a ich losy, dobre czy złe, uczą nas jak żyć, jak stawać się lepszym“ - mówi Tomasz Juszkiewicz, autor dokumentu „Między dymem a…rzeczywistością“. Wernisaż jego fotografii już w przyszły czwartek w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF.

„Między dymem a…rzeczywistością“ to dokument artystyczny Tomasza Juszkiewicza, który realizował w latach 2013-2015 w Bieszczadach, w okolicy Wetliny - na jednym z ostatnim działającym tradycyjnie, i prawdopodobnie największym, wypale węgla drzewnego w Polsce.

Smolarze - mikrospołeczność rzadko dopuszczająca do siebie obcych, ale gdy już ich przyjmie traktująca, jak najbliższą rodzinę. Ludzie z przeszłością i wielkimi historiami życia. Przepisy unijne, konkurencja ze wschodu, brak surowca, ekologia od wielu lat skutecznie eliminują tą lokalną mikrospołeczność z krajobrazu Bieszczad i innych miejsc w Polsce. Społeczność, która jakby w innym świecie funkcjonuje „między dymem a… rzeczywistością“.

Ludzie są najważniejsi

„Staram się pokazać świat, jakim go widzę, a nie, jakim on jest, bo coś takiego jak prawda obiektywna obrazu nie istnieje. Skupiam się na ludziach i zjawiskach, jako podmiotach moich poszukiwań, a nie przedmiotach wyrazu artystycznego. Staram się zmusić widza nie tylko do patrzenia, ale również do widzenie, myślenia, interpretowania, czy dopowiedzenia tego, co jest poza obrazem, a przede wszystkim zastanowienia i zadumy“ - powiedział Juszkiewicz.

Dla Juszkiewicza fotoreportaż czy też dokument jest pewną misją, dzięki której może poznać świat ludzi oraz siebie samego. Jak sam zaznacza „w swoich pracach chcę pokazywać „rzeczy“ na pozór zwykłe i niezauważalne, obok których większość ludzi przechodzi obojętnie, wiele razy nie widząc obrazu, zdarzenia, przedmiotu, problemu, a także „rzeczy“, na które należy zwrócić uwagę ze względu na ich ważność w kontekście społecznym. Chcę wywoływać zadumę i zastanowienie nad przemijalnością ludzi, zdarzeń, losów oraz ich wzajemnego wpływu na naszą egzystencję i postrzeganie świata wokół nas."

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Między dymem a…rzeczywistością“ odbędzie się 27 września (czwartek) o godzinie 18:00 w Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF (Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie, ul. 26 Kwietnia 10). Ekspozycję będzie można oglądać do 24 października.

Tomasz Juszkiewicz - z urodzenia słupszczanin, z zamieszkania koszalinianin, z serca obywatel świata. Fotograficzny samouk i uczeń Tomasza Tomaszewskiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Agencji FOTONOVA. Finalista Grand Press Photo 2017. Zdobywca kilkudziesięciu laurów i  wyróżnień w konkursach fotograficznych. Więcej: www.tomaszjuszkiewicz.com

wykorzystane zdjęcia: Tomasz Juszkiewicz „Między dymem a…rzeczywistością“

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
0
0
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2019 - Pinhole na Górnym Śląsku
Już w tym tygodniu rozpocznie się festiwal fotograficzny, w którym rozumienie słowa aparat jest ograniczone tylko wyobraźnią twórców. Do końca listopada będzie można zobaczyć...
0
0
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Ostatnie dni Vintage Photo Festival 2019. Oto dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz
Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że...
0
0
Powiązane artykuły