Danuta Piotrowska “Norwegian Crime Story”

Danuta Piotrowska “Norwegian Crime Story”
Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Danuty Piotrowskiej pod tytułem “Norwegian Crime Story”. Punktem wyjścia do prezentowanych zdjęć była skandynawska literatura kryminalna. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku.
Jak czytamy w opisie wydarzenia, wystawa ”Norwegian Crime Story” powstała z inspiracji i fascynacji lekturą skandynawskich kryminałów. Zimny klimat Skandynawii to grunt niezwykle sprzyjający tajemniczym historiom z zabójstwem w tle, ciekawym intrygom i brudnym śledztwom. Trudne relacje nizin społecznych, trudności w integracji imigrantów, dyskryminacja kobiet, czy aktualne problemy polityczne, choć zdawać by się mogło nudne, mistrzowsko rozwijane w fabule podsycają zainteresowanie czytelnika. Wciągająca lektura w mrocznym i autentycznym klimacie; historie o drobiazgowo rozbudowanej konstrukcji, intrygujące i - mimo imponującej grubości kolejnych tomów - czytane nie tylko w długie zimowe wieczory.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)
Tak o projekcie opowiada jego autorka, Danuta Piotrowska - Norwegia z turystycznych wojaży jawi się jako kraj niezwykłych krajobrazów, nieskażonej przyrody i brzydkich trolli, śmigłych skalnych zboczy, urokliwych fiordów i milionerów, słodkiej moroszki i wędzonych dorszy, białych i czarnych nocy oraz reniferów. Jednak nie sposób odnaleźć to wszytko w czasie krótkiego pobytu, można tylko rozsmakować się i rozmarzyć.

W 2012 roku, przez dwa tygodnie, przebywałam 300 km za kręgiem polarnym w miejscowości Nyksund, maleńkiej osadzie rybackiej, składającej się z około 30 domów, często opuszczanych w okresie nocy polarnej. Z dumą pokazywano mi zachowane charakterystyczne czerwone, drewniane domy, stojące u wrót portu rybackiego i podkreślano, że zostały z pietyzmem odrestaurowane przez polskich robotników.
Jednak to w czasie pieszych wędrówek po sąsiednich miasteczkach Stø, Myre, Langenes, Tinden mogłam poznać urok norweskiej przeszłości z jej zaśniedziałymi lub pordzewiałymi czy próchniejącymi pamiątkami kolekcjonowanymi teraz pieczołowicie.

Mroczne klimaty łatwiej można odnaleźć w interiorze, bowiem Norwegowie w czasie boomu naftowego i gospodarczego chcieli oderwać się od siermiężnej przeszłości odcinając korzenie tradycji narodowej. Zaniedbane stare domy, podupadłe gospodarstwa... Rękodzieło wyparła mechanizacja i automaty, ale stara kuźnia jeszcze działa pielęgnowana do tworzenia dzieł artystycznych. Obecnie Norwegowie chronią swoją przeszłość nadrabiając zaległości i zaniedbanie. Drobiazgi wrzucone kiedyś do śmietnika niepamięci ratują od zapomnienia.

Przy wyborze zdjęć do prezentowanej wystawy miałam problem z nadmiarem. Fotografia jest dla mnie formą osobistego zapisu, pamiętnikiem z podróży, rejestracją rzeczywistości tej realnej i odrealnionej, a Norwegia jest znakomitym materiałem do fotograficznej sagi”


Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku o godzinie 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT, przy ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6