Danuta Piotrowska “Norwegian Crime Story”

Autor: Maciej Luśtyk

26 Czerwiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Danuty Piotrowskiej pod tytułem “Norwegian Crime Story”. Punktem wyjścia do prezentowanych zdjęć była skandynawska literatura kryminalna. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku.

Jak czytamy w opisie wydarzenia, wystawa ”Norwegian Crime Story” powstała z inspiracji i fascynacji lekturą skandynawskich kryminałów. Zimny klimat Skandynawii to grunt niezwykle sprzyjający tajemniczym historiom z zabójstwem w tle, ciekawym intrygom i brudnym śledztwom. Trudne relacje nizin społecznych, trudności w integracji imigrantów, dyskryminacja kobiet, czy aktualne problemy polityczne, choć zdawać by się mogło nudne, mistrzowsko rozwijane w fabule podsycają zainteresowanie czytelnika. Wciągająca lektura w mrocznym i autentycznym klimacie; historie o drobiazgowo rozbudowanej konstrukcji, intrygujące i - mimo imponującej grubości kolejnych tomów - czytane nie tylko w długie zimowe wieczory.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Tak o projekcie opowiada jego autorka, Danuta Piotrowska - Norwegia z turystycznych wojaży jawi się jako kraj niezwykłych krajobrazów, nieskażonej przyrody i brzydkich trolli, śmigłych skalnych zboczy, urokliwych fiordów i milionerów, słodkiej moroszki i wędzonych dorszy, białych i czarnych nocy oraz reniferów. Jednak nie sposób odnaleźć to wszytko w czasie krótkiego pobytu, można tylko rozsmakować się i rozmarzyć.

W 2012 roku, przez dwa tygodnie, przebywałam 300 km za kręgiem polarnym w miejscowości Nyksund, maleńkiej osadzie rybackiej, składającej się z około 30 domów, często opuszczanych w okresie nocy polarnej. Z dumą pokazywano mi zachowane charakterystyczne czerwone, drewniane domy, stojące u wrót portu rybackiego i podkreślano, że zostały z pietyzmem odrestaurowane przez polskich robotników.
Jednak to w czasie pieszych wędrówek po sąsiednich miasteczkach Stø, Myre, Langenes, Tinden mogłam poznać urok norweskiej przeszłości z jej zaśniedziałymi lub pordzewiałymi czy próchniejącymi pamiątkami kolekcjonowanymi teraz pieczołowicie.

Mroczne klimaty łatwiej można odnaleźć w interiorze, bowiem Norwegowie w czasie boomu naftowego i gospodarczego chcieli oderwać się od siermiężnej przeszłości odcinając korzenie tradycji narodowej. Zaniedbane stare domy, podupadłe gospodarstwa... Rękodzieło wyparła mechanizacja i automaty, ale stara kuźnia jeszcze działa pielęgnowana do tworzenia dzieł artystycznych. Obecnie Norwegowie chronią swoją przeszłość nadrabiając zaległości i zaniedbanie. Drobiazgi wrzucone kiedyś do śmietnika niepamięci ratują od zapomnienia.

Przy wyborze zdjęć do prezentowanej wystawy miałam problem z nadmiarem. Fotografia jest dla mnie formą osobistego zapisu, pamiętnikiem z podróży, rejestracją rzeczywistości tej realnej i odrealnionej, a Norwegia jest znakomitym materiałem do fotograficznej sagi”

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku o godzinie 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT, przy ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historia Polski Vol.2. - druga część projektu Michała Sity w Galerii Miejsce przy Miejscu
Historia Polski Vol.2. - druga część projektu Michała Sity w Galerii Miejsce przy Miejscu
Wrocławska galeria Miejsce przy Miejscu zaprasza na drugą odsłonę projektu „Historia Polski”. Tym razem Michał Sita dokumentuje spektakl patriotyczny „Orzeł i Krzyż” z perspektywy...
5
Co pozostanie po drzewach? "Prace leśne" Michała Łuczaka w Galerii Centrala
Co pozostanie po drzewach? "Prace leśne" Michała Łuczaka w Galerii Centrala
Galeria Centrala zaprasza do Poznania na wystawę głośnego projektu „Prace leśne”, autorstwa Michała Łuczaka. Wystawa podejmuje temat psychologicznej relacji człowieka z drzewami.
7
"Był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie" - Śląsk lat 70. i 80. na zdjęciach Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON
"Był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie" - Śląsk lat 70. i 80. na zdjęciach...
Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na pierwszą od 40 lat wystawę Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. To blisko 70 zdjęć dokumentujących Śląsk na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.
8