Danuta Piotrowska “Norwegian Crime Story”

0
Maciej Luśtyk
26 Czerwiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Danuty Piotrowskiej pod tytułem “Norwegian Crime Story”. Punktem wyjścia do prezentowanych zdjęć była skandynawska literatura kryminalna. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku.
Jak czytamy w opisie wydarzenia, wystawa ”Norwegian Crime Story” powstała z inspiracji i fascynacji lekturą skandynawskich kryminałów. Zimny klimat Skandynawii to grunt niezwykle sprzyjający tajemniczym historiom z zabójstwem w tle, ciekawym intrygom i brudnym śledztwom. Trudne relacje nizin społecznych, trudności w integracji imigrantów, dyskryminacja kobiet, czy aktualne problemy polityczne, choć zdawać by się mogło nudne, mistrzowsko rozwijane w fabule podsycają zainteresowanie czytelnika. Wciągająca lektura w mrocznym i autentycznym klimacie; historie o drobiazgowo rozbudowanej konstrukcji, intrygujące i - mimo imponującej grubości kolejnych tomów - czytane nie tylko w długie zimowe wieczory.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Tak o projekcie opowiada jego autorka, Danuta Piotrowska - Norwegia z turystycznych wojaży jawi się jako kraj niezwykłych krajobrazów, nieskażonej przyrody i brzydkich trolli, śmigłych skalnych zboczy, urokliwych fiordów i milionerów, słodkiej moroszki i wędzonych dorszy, białych i czarnych nocy oraz reniferów. Jednak nie sposób odnaleźć to wszytko w czasie krótkiego pobytu, można tylko rozsmakować się i rozmarzyć.

W 2012 roku, przez dwa tygodnie, przebywałam 300 km za kręgiem polarnym w miejscowości Nyksund, maleńkiej osadzie rybackiej, składającej się z około 30 domów, często opuszczanych w okresie nocy polarnej. Z dumą pokazywano mi zachowane charakterystyczne czerwone, drewniane domy, stojące u wrót portu rybackiego i podkreślano, że zostały z pietyzmem odrestaurowane przez polskich robotników.
Jednak to w czasie pieszych wędrówek po sąsiednich miasteczkach Stø, Myre, Langenes, Tinden mogłam poznać urok norweskiej przeszłości z jej zaśniedziałymi lub pordzewiałymi czy próchniejącymi pamiątkami kolekcjonowanymi teraz pieczołowicie.

Mroczne klimaty łatwiej można odnaleźć w interiorze, bowiem Norwegowie w czasie boomu naftowego i gospodarczego chcieli oderwać się od siermiężnej przeszłości odcinając korzenie tradycji narodowej. Zaniedbane stare domy, podupadłe gospodarstwa... Rękodzieło wyparła mechanizacja i automaty, ale stara kuźnia jeszcze działa pielęgnowana do tworzenia dzieł artystycznych. Obecnie Norwegowie chronią swoją przeszłość nadrabiając zaległości i zaniedbanie. Drobiazgi wrzucone kiedyś do śmietnika niepamięci ratują od zapomnienia.

Przy wyborze zdjęć do prezentowanej wystawy miałam problem z nadmiarem. Fotografia jest dla mnie formą osobistego zapisu, pamiętnikiem z podróży, rejestracją rzeczywistości tej realnej i odrealnionej, a Norwegia jest znakomitym materiałem do fotograficznej sagi”


Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca 2015 roku o godzinie 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT, przy ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Jesienna promocja plecaków Shimoda i zupełnie nowa linia Action X
Wygoda i bezkompromisowa funkcjonalność nawet w najtrudniejszych warunkach - jeżeli w wyborze sprzętu fotograficznego kierujecie się tą zasadą, plecaki Shimoda mają spełnić Wasze oczekiwania....
0
0
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
78
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0