Sony sfinalizowało przejęcie działu produkcji matryc Toshiby – oficjalne informacje

0

Autor: Michał Chrzanowski

8 Grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Przejęcie jednego z działów Toshiby przez Sony stało się faktem. Obie firmy potwierdziły finalizację negocjacji. Cała transakcja ma kosztować ponad 150 milionów dolarów i zostać zamknięta pod koniec pierwszego kwartału 2016 roku. Jakie może to mieć skutki na rynku fotograficznym?

Pod koniec października pisaliśmy o tym, że Sony zamierza wykupić dział Toshiby zajmujący się produkcją matryc. Obie firmy potwierdziły te informacje i przejęcie stało się faktem. Wartość transakcji to około 154 milionów dolarów. ” Wszelkie jednostki, przede wszystkim zakłada produkcyjny znajdujący się w mieście Oita, a także sprzęt oraz powiązane urządzenia zostaną przekazane Sony w ramach realizacji umowy.” – czytamy w oświadczeniu firmy Toshiba. Co więcej, ponad tysiąc pracowników działu produkującego matryce dostanie ofertę pracy w strukturach Sony. Cała transakcja ma zostać sfinalizowana do końca pierwszego kwartału 2016 roku.

Sprzedaż działu matryc jest związana z wprowadzonym w życie na początku roku planem stopniowej restrukturyzacji firmy Toshiba. W skrócie, japoński koncern rezygnuje z mniej dochodowych działów – produkcja matryc to zaledwie 2% rynku.

Jaki wpływ na współczesny świat fotografii będzie miała podpisana umowa? Zmiany tak naprawdę dotkną większości producentów aparatów fotograficzny, którzy korzystają z matryc Sony lub Toshiby. Wyjątek stanowią firmy Canon i Samsung, które mają własne działy produkujące sensory.

Transakcja ta staje się jeszcze ciekawsza, ponieważ na początku października 2015 roku Sony ogłosiło restrukturyzację firmy i podzielenie jej poszczególnych segmentów na mniejsze, autonomiczne jednostki. Jedną z takich filii od przyszłej wiosny stanie się dział półprzewodników, odpowiedzialny między innymi za produkcję matryc do aparatów cyfrowych. Od 1 kwietnia 2016 roku matryce wytwarzane będą pod szyldem Sony Semiconductor Solutions Corporation. Firma ciągle będzie jednak pozostawać pod jurysdykcją centrali Sony. Według producenta to posunięcie ma ułatwić dotarcie do grup biznesowych i inwestorów oraz jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój lukratywnego biznesu jakim dla Sony stały się matryce.

Obecnie Sony jest najmocniejszym graczem w segmencie produkcji matryc i posiada około 40% udziału w rynku. Matryce producenta wykorzystywane są w aparatach wielu najważniejszych firm z branży aparatów cyfrowych, w tym między innymi w iPhone’ach, które są obecnie najpopularniejszymi smartfonami na świecie.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Na rynek wszedł interesujący namiot bezcieniowy firmy Newell. Ma sztywną, składaną konstrukcję i regulowane oświetlenie LED
0
0
HP Z25xs G3 i  HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
HP Z25xs G3 i HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
Firma HP zaprezentowała aż 8 nowych monitorów, ale dwa topowe modele HDR mogą zainteresować grafików, fotografów i twórców wideo.
3
2
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Szukasz wysokiej jakości oświetlacza, który zmieścisz w kieszeni? Poznaj lampy Nanlite.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)