Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony: Wyścig na megapiksele będzie trwał

0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Nie chodzi o to czy większe rozdzielczości są potrzebne, ale czego oczekują od nas użytkownicy – tłumaczy Masaaki Oshima, zastępca kierownika działu aparatów fotograficznych Sony.

Sony jest obecnie niekwestionowanym liderem na rynku matryc – nie tylko ilościowo, ale również pod względem osiągów i stosowanych technologii. Według ostatnich danych, firma kontroluje już 40,2% rynku (35% w roku ubiegłym). Utrzymuje tym samym bezpieczny dystans względem konkurentów - produkcja OmniVision to zaledwie 15,7%, kolejny w zestawieniu jest Samsung z wynikiem 15,2%. Sony zdecydowało też, że od wiosny 2016 roku dział produkcji matryc, (jeden z niewielu rentownych segmentów), stanie się osobną firmą, co według przedstawicieli przyspieszy jeszcze jego rozwój.

Podczas premiery najnowszego modelu Sony A7S II w Monachium mieliśmy okazję zapytać o dalsze plany Masaaki Oschimę, zastępcę kierownika działu aparatów fotograficznych Sony. Jego zdaniem rozwój sensorów z pewnością nie dobiegł jeszcze końca - „stawiamy na rozwój rozdzielczości, prędkości próbkowania i możliwości pracy w słabym oświetleniu. Te pola nie są jeszcze wyeksploatowane w stu procentach” - mówi nam Oshima.

Podkreśla jednocześnie, że to nie inżynierowie, a użytkownicy dyktują dziś warunki - „Być może rozdzielczość matrycy czy zakres ISO nie są wcale najważniejsze, ale użytkownicy naszych aparatów niezmiennie chcą jeszcze więcej pikseli, jeszcze wyższych czułości ISO, oraz szybszego trybu seryjnego. I my musimy tym oczekiwaniom sprostać. Nasze działania warunkuje rynek”.

W czerwcu, przy okazji premier Sony A7R II i Sony RX100 IV zaprezentowano nową, pełnoklatkową matrycę w technologii Exmor R oraz 1-calowy sensor Exmor RS z wbudowanym chipem pamięci DRAM, który 5-krotnie zwiększa prędkość próbkowania informacji z matrycy.

„Problematyczne bywa jedynie zaadaptowanie technologii do matryc o różnych rozmiarach. Technologia Exmor RS jest pod tym względem bardziej wymagająca, więc zapewne będziemy skupiać się na jej usprawnieniu” - dodaje.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Coś, czego jeszcze nie było - nowy aparat Sony już 26 stycznia
Coś, czego jeszcze nie było - nowy aparat Sony już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
1
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
2
0
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)