Sony A68 - 24 megapiksele, stabilizacja i szybki autofokus

Autor: Maciej Luśtyk

5 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Niektórzy zaczynali już myśleć, że Sony porzuciło bagnet A, tymczasem producent zaprezentował nową lustrzankę Sony A68, wyposażoną 24-megapikselową matrycę APS-C, odchylany ekran, stabilizację obrazu i szybki 79-punktowy system autofokusa 4D Focus.

No lustrzanka Sony A68 otrzymała 24-megapikselową matrycę CMOS, o rozmiarze APS-C, wykonaną w technologii Exmor, którą wspomaga procesor obrazu BIONZ X. Zestaw ten pozwoli na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-25600, z maksymalną prędkością 8 kl./s i według producenta oferować ma “nieskazitelne, szczegółowe zdjęcia”. Dodatkowo znany już wcześniejszych modeli system półprzepuszczalnego lustra umożliwia stałe śledzenie ostrości w trybie seryjnym. System okaże się także bardzo pomocny podczas śledzenia obiektów w trybie filmowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Aparat korzysta z szeregu profesjonalnych rozwiązań, zapożyczonych z korpusu A77 II. Między innymi znajdziemy tu oparty na detekcji fazy system 4D Focus, umożliwiający ostrzenie za pomocą 79 pól AF. Według producenta autofokus będzie świetnie radzić sobie w słabych warunkach oświetleniowych, nawet przy natężeniu rzędu -2 EV.

Poza tym, otrzymujemy 2,7-calowy, odchylany ekran LCD, który przyda się podczas filmowania i fotografowania z nietypowych kątów, elektroniczny wizjer OLED Tru-Finder o rozdzielczości 1,44 Mp i 100-procentowym pokryciu kadru, a także system stabilizacji SteadyShot INSIDE. Producent nie wspomina jednak o jego skuteczności. Otrzymujemy też możliwość nagrywania filmów w maksymalnej jakości Full HD 1080p w kodeku AVCS, z przepływnością 50 Mb/s.

Za sterowanie aparatem odpowiadają 2 pokrętła i 10 przycisków, których działanie możemy spersonalizować. A do tego wygodny grip, który umożliwi pewny chwyt nawet przy współpracy z ciężkimi obiektywami. Całość więc prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a aparat ma szansę stać się ciekawą konkurencją w segmencie APS-C.

Sony A68 będzie dostępny w sprzedaży od marca 2016 roku w cenie około $600. Polskiej ceny na razie nie znamy. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie sony.net.

Specyfikacja:

Nazwa Sony A68
Producent Sony
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca Exmor APS-C CMOS (23,5 x 15,6 mm)
Efektywna rozdzielczość 24 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Kompresja fine
super fine
basic
Balans bieli auto
manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
Mocowanie obiektywu Sony A
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja stabilizacja matrycy
SteadyShot INSIDE
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
tryby użytkownika
Bulb
tryb filmowy
panorama
Karta pamięci Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo
SD/SDHC/SDXC
Migawka migawka mechaniczna 1/4000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 60 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Pomiar ostrości detekcja fazy79 pól AF15 punktów krzyżowych
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer 100% krycia kadru
1 440 000 punktów
wizjer elektroniczny
OLED Tru-Finder
Ekran LCD odchylany
2,7-calowy
460 800 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
MPEG-4
AVCHD
XAVC S
Złącza microHDMI
gniazdo mikrofonu
micro USB
Multi Interface
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Nie
Zasilanie NP-FM500H
Wymiary 142,6 × 104,2 × 80,9 mm
Waga 610 g
Lustro lustro półprzepuszczalne
Translucent Mirror Technology
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

Informacja prasowa:

Firma Sony wprowadza do oferty nowy aparat α68 (ILCA-68), który daje pasjonatom fotografii jeszcze więcej możliwości twórczego wykorzystania posiadanej kolekcji obiektywów z mocowaniem typu A.

Model α68 zawiera wiele profesjonalnych rozwiązań zapożyczonych z cenionego korpusu α77 II. Unikatowy system Sony 4D FOCUS zapewnia znakomite działanie automatyki ostrości w każdych warunkach — nawet przy natężeniu oświetlenia –2 EV, w którym nie poradzi sobie wiele innych modeli.

System ten jest oparty na detekcji fazy i wykorzystuje aż 79 pól pomiarowych, w tym 15 czujników krzyżowych oraz specjalny punkt F2,8 do analizy słabo oświetlonych scen. Ich połączenie umożliwia szybkie ustawianie ostrości w szerokiej strefie, co w połączeniu z funkcją przewidywania ostrości pozwala utrzymywać ostrość na szybko poruszających się obiektach. Dzięki unikatowej technologii przepuszczalnego lustra aparat α68 umożliwia stałe śledzenie ostrości w czasie zdjęć seryjnych z szybkością do 8 kl./sii.

Niezrównana jakość fotografii i filmów to zasługa 24-megapikselowego przetwornika obrazu APS-C Exmor CMOS o szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. Przetwornik ten współpracuje z szybkim procesorem obrazu Sony BIONZ X. Technologie reprodukcji szczegółów, kompensacji dyfrakcji oraz strefowej redukcji szumu pozwalają za każdym razem uzyskać nieskazitelne, szczegółowe zdjęcia.

Nagrywanie filmów Full HD o dużej szczegółowości, przepływności 50 Mb/s oraz niskim poziomie szumów umożliwia wydajny format XAVC Sv. Dzięki opracowanej przez Sony technologii przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror Technology) można korzystać z zalet ciągłego ustawiania ostrości na ruchome obiekty i nagrywać wyraźne, profesjonalnie wyglądające filmy niezależnie od wybranego formatu zapisu.

Szeroki wachlarz twórczych możliwości przyda się nie tylko doświadczonym amatorom i osobom wymieniającym poprzedni aparat na korpus α68, ale także użytkownikom pierwszy raz biorącym do ręki model z wymiennymi obiektywami.
Dzięki jasnemu, wyraźnemu wizjerowi OLED Tru-Finder komponowanie ujęć fotograficznych i filmowych staje się prawdziwą przyjemnością. Pokrycie 100% kadru oznacza, że w wizjerze pojawia się cały rejestrowany obraz — o dużym kontraście i z wiernie oddanymi kolorami. Dzięki temu łatwiej jest ręcznie ustawiać ostrość.

Oprócz wizjera Tru-Finder użytkownik ma do dyspozycji 2,7-calowy ekran LCD. Przydaje się on szczególnie przy zdjęciach z niestandardowych perspektyw, ponieważ można go odchylić o 135° w górę i o 55° w dół. Doświadczeni fotografowie, używający aparatu do zdjęć z ręki lub ze statywu, docenią możliwość szybkiego sprawdzenia ustawień na podświetlanym, górnym wyświetlaczu.
Z tyłu korpusu znajduje się rozwiązanie znane z innych modeli z serii α7: kółko sterujące pozwalające na szybki wybór potrzebnych parametrów. Na aparacie znajduje się także 10 przycisków, do których można przypisywać często używane funkcje*, oraz przednie pokrętło sterujące. Solidny uchwyt zapewnia dobre wyważenie nawet przy pracy z ciężkimi teleobiektywami.

Skutki drgań aparatu występujących przy fotografowaniu z ręki kompensuje stabilizator SteadyShot INSIDE. Pomaga on w uzyskaniu wyraźniejszych obrazów przy korzystaniu z każdego współpracującego obiektywu i przy każdym ustawieniu ogniskowej.

Aparat jest wyposażony w stopkę Multi Interface i złącze Multi Terminal. Umożliwiają one podłączanie całego wachlarza sprzedawanych oddzielnie akcesoriów: lamp błyskowych i wideo, mikrofonów, pilotów itp.

Nowy aparat Sony α68 z mocowaniem obiektywu typu A będzie dostępny od marca 2016 w cenie około 600€ (bez obiektywu)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
9
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)