K-3 III Monochrome - Pentax wkracza w świat fotografii czarno-białej

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Już nie tylko Leica. Fani fotografii monochromatycznej będą mogli brać pod uwagę także markę Pentax. Japoński producent zaprezentował właśnie lustrzankę K-3 III Monochrome z matrycą APS-C pozbawioną kolorowego filtra.

Pentax potrafi zaskoczyć i dziś zrobił to po raz kolejny, wchodząc w niszowy rynek aparatów monochromatycznych. Do tej pory modele pozbawione kolorowych filtrów oferowały jedynie Leica i Phase One (przystawka średnioformatowa), ale ich ceny przekraczają próg przyzwoitości. Z zaprezentowanym dziś modelem K-3 III Monochrome Pentax ma szansę dotrzeć do mniej zamożnych miłośników fotografowania w czerni i bieli.

Pentax K-3 III Monochrome - co siedzi w środku?

Nie trudno się domyśleć, że Pentax oparł wersję Monochrome na zaprezentowanym 2 lata temu korpusie K-3 III, który bazuje na matrycy APS-C o rozdzielczości 25.7 Mp. Pod kątem ergonomii i ogólnych punktów specyfikacji oba modele niczym się nie różnią. W związku z brakiem przetwarzania koloru wersja Monochrome zyskała rozszerzone opcje tonowania zdjęć. Ponadto pomocniczy panel LCD jest podświetlany na biało, a menu aparatu wyświetlane jest w wersji monochromatycznej. Oczywiście filmowanie (maks. 4K 30p) również odbywa się w czerni i bieli.

Zobacz także:
Mamy 2021 rok, a Pentax wypuszcza lustrzankę APS-C. Ale naprawdę niezłą lustrzankę

Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax pokazuje ostatecznie kolejną odsłonę ich popularnej serii - model K-3 III. Czy w 2021 roku lustro z matrycą APS-C może czymkolwiek zaskoczyć? Producent obiecuje usprawnienia na każdym kroku. [Czytaj więcej]

Po co pozbywać się kolorowego filtra z matrycy?

Usunięcie kolorowego filtra Bayera, dzięki któremu aparaty “widzą” kolory to nie marketingowy chwyt dla artystów tworzących w czerni i bieli. Obraz z matrycy bez takiego filtra nie jest demozaikowany, a przez to zyskujemy na większej ostrości i szczegółowości obrazu. Zwiększa się też dynamika tonalna na każdym ISO, bo filtr nie blokuje już światła, znika szum chromatyczny, a obecny jest jedynie jednorodny szum luminancji. Tak więc, dla osób tworzących zdjęcia monochromatyczne, brak filtru Bayera to czysty zysk.

Udowadnia to także Pentax i publikuje dwa zdjęcia w pełnej rozdzielczości - ten sam temat sfotografowany nowym korpusem  K-3 III Monochrome i przekonwertowane do czerni i bieli zdjęcie z K-3 III.

Pentax K-3 III Monochrome

Pentax K-3 III

Ile kosztuje Pentax K-3 III Monochrome?

Producent informuje, że Pentax K-3 Mark III Monochrome będzie dostępny w sprzedaży od końca kwietnia w cenie blisko 2200 dolarów, czyli ponad 9000 zł. Dla porównania korpus K-3 III jest obecnie dostępny w cenie 7799 zł.

Pentax K-3 III Monochrome - zdjęcia przykładowe producenta

Na stronie producenta można już obejrzeć przykładowe zdjęcia wykonane nowym aparatem. Niestety na razie nie są udostępnione w pełnej rozdzielczości. 

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Rodzinę natychmiastowych aparatów Instax wzbogaca Instax Pal - miniaturowy aparat cyfrowy, który możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a zdjęcia z niego wydrukujemy na drukarce.
5
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon prezentuje długo oczekiwany model Zf - połączenie nowoczesnej technologii z obudową w stylu retro, nawiązującą do klasycznych lustrzanek producenta z lat 80. XX wieku. Nikon Zf...
37
Cinema Camera 6K - pierwsza pełna klatka Blackmagic ma mocowanie L-Mount
Cinema Camera 6K - pierwsza pełna klatka Blackmagic ma mocowanie L-Mount
Pierwsza pełnoklatkowa kamera Blackmagic ma szansę odmienić rynek mniejszych produkcji wideo. I nadać rozpędu systemowi L-Mount. BCC 6K pozwala na pełnoklatkowy wewnętrzny zapis 6K 35...
10