K-3 III Monochrome - Pentax wkracza w świat fotografii czarno-białej

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Już nie tylko Leica. Fani fotografii monochromatycznej będą mogli brać pod uwagę także markę Pentax. Japoński producent zaprezentował właśnie lustrzankę K-3 III Monochrome z matrycą APS-C pozbawioną kolorowego filtra.

Pentax potrafi zaskoczyć i dziś zrobił to po raz kolejny, wchodząc w niszowy rynek aparatów monochromatycznych. Do tej pory modele pozbawione kolorowych filtrów oferowały jedynie Leica i Phase One (przystawka średnioformatowa), ale ich ceny przekraczają próg przyzwoitości. Z zaprezentowanym dziś modelem K-3 III Monochrome Pentax ma szansę dotrzeć do mniej zamożnych miłośników fotografowania w czerni i bieli.

Pentax K-3 III Monochrome - co siedzi w środku?

Nie trudno się domyśleć, że Pentax oparł wersję Monochrome na zaprezentowanym 2 lata temu korpusie K-3 III, który bazuje na matrycy APS-C o rozdzielczości 25.7 Mp. Pod kątem ergonomii i ogólnych punktów specyfikacji oba modele niczym się nie różnią. W związku z brakiem przetwarzania koloru wersja Monochrome zyskała rozszerzone opcje tonowania zdjęć. Ponadto pomocniczy panel LCD jest podświetlany na biało, a menu aparatu wyświetlane jest w wersji monochromatycznej. Oczywiście filmowanie (maks. 4K 30p) również odbywa się w czerni i bieli.

Zobacz także:
Mamy 2021 rok, a Pentax wypuszcza lustrzankę APS-C. Ale naprawdę niezłą lustrzankę

Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax pokazuje ostatecznie kolejną odsłonę ich popularnej serii - model K-3 III. Czy w 2021 roku lustro z matrycą APS-C może czymkolwiek zaskoczyć? Producent obiecuje usprawnienia na każdym kroku. [Czytaj więcej]

Po co pozbywać się kolorowego filtra z matrycy?

Usunięcie kolorowego filtra Bayera, dzięki któremu aparaty “widzą” kolory to nie marketingowy chwyt dla artystów tworzących w czerni i bieli. Obraz z matrycy bez takiego filtra nie jest demozaikowany, a przez to zyskujemy na większej ostrości i szczegółowości obrazu. Zwiększa się też dynamika tonalna na każdym ISO, bo filtr nie blokuje już światła, znika szum chromatyczny, a obecny jest jedynie jednorodny szum luminancji. Tak więc, dla osób tworzących zdjęcia monochromatyczne, brak filtru Bayera to czysty zysk.

Udowadnia to także Pentax i publikuje dwa zdjęcia w pełnej rozdzielczości - ten sam temat sfotografowany nowym korpusem  K-3 III Monochrome i przekonwertowane do czerni i bieli zdjęcie z K-3 III.

Pentax K-3 III Monochrome

Pentax K-3 III

Ile kosztuje Pentax K-3 III Monochrome?

Producent informuje, że Pentax K-3 Mark III Monochrome będzie dostępny w sprzedaży od końca kwietnia w cenie blisko 2200 dolarów, czyli ponad 9000 zł. Dla porównania korpus K-3 III jest obecnie dostępny w cenie 7799 zł.

Pentax K-3 III Monochrome - zdjęcia przykładowe producenta

Na stronie producenta można już obejrzeć przykładowe zdjęcia wykonane nowym aparatem. Niestety na razie nie są udostępnione w pełnej rozdzielczości. 

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
9
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20