Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem

Autor: Maciej Luśtyk

1 Marzec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat trafić ma na rynek już za kilka miesięcy.

Pod koniec 2022 roku Pentax wystartował z ambitnym projektem stworzenia nowego aparatu analogowego. Choć przedsięwzięcie było komunikowane jako „zabawa z ideą”, w ostatnich miesiącach projekt zaczął nabierać więcej kształtu. Słyszeliśmy między innymi o zaangażowaniu byłych inżynierów firmy, którzy pomogli odtworzyć mechanizm naciągu filmu czy też wzmianki na temat tego, że ostatecznie możemy zobaczyć aż dwa różne aparaty. W końcu dowiedzieliśmy się także, że aparat, nad którym pracuje firma będzie kompaktem.

"Zostały spełnione wszystkie wymagania, by aparat trafił do produkcji"

Teraz wreszcie dowiadujemy się, że aparat, który ma być kompaktem z obiektywem staroogniskowym i wajchą naciągi filmu, wyszedł już z fazy prototypu i zmierza do produkcji.

„Do tej pory projekt znajdował się w fazie badawczej, podczas której staraliśmy się przezwyciężyć wiele trudności. Obejmowały one m.in. zakup części potrzebnych do aparatów analogowych, ponowne odkrycie umiejętności i technologii unikalnych dla ich produkcji, a także rozeznanie się w temacie produkcji, magazynowania i dystrybucji filmów na terenie Japonii i poza nią. Po zakończeniu tego etapu uznaliśmy, że wszystkie wymagania zostały spełnione, aby faktycznie wprowadzić do produkcji nowy aparat” - słyszymy w najnowszej zapowiedzi aparatu.

Premiera już latem 2024 roku

Według producenta, finalny produkt ma mieć swoją premierę latem tego roku. Bardzo ciekawie brzmi także powyższa wzmianka o rynku materiałów analogowych. Czyżby Pentax planował także  wypuszczenie własnego filmu (choćby na bazie licencji od któregoś z głównych producentów)? Byłby to z pewnością ciekawy ruch wspierający sprzedaż aparatu.

O tym wszystkim przekonamy się już za kilka miesięcy.

Więcej informacji o nadchodzących analogach Pentaxa znajdziecie na stronie https://www.ricoh-imaging.co.jp/english/pentax/filmproject/.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)