Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

Autor: Maciej Luśtyk

6 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Pentax od roku pracuje nad konceptem współczesnych aparatów analogowych. Według najnowszych donosów, pierwsze modele mamy zobaczyć już wiosną.

Od kiedy zimą 2022 roku Pentax przedstawił chęć stworzenia nowego aparatu analogowego, śledzimy tę historię z zapartym tchem. W maju inżynierowie odpowiedzialni za projekt zdradzili, że na początek powinniśmy zobaczyć aparat kompaktowy. I choć producent nigdy nie obiecywał, że przedsięwzięcie to zakończy się wprowadzeniem na rynek konkretnego aparatu, wygląda na to, że tak się właśnie stanie i to już bardzo niedługo.

Dwa nowe kompakty Pentaxa - zaawansowane, ale przystępne cenowo

Jak wynika z francuskiego podcastu Faut Pas Pousser Les Iso, w którym udział wziął m.in. Yazid Belmadi, manager PR w Ricoh Imaging France, już w 2024 roku powinniśmy ujrzeć nie jeden, a dwa aparaty.

„W grudniu ubiegłego roku wystartowaliśmy z projektem nowego aparatu na film. Oczywiście projekt jest nadal w trakcie realizacji, ale wiosną 2024 roku światło dzienne powinny ujrzeć dwa nowe modele” - komentuje Balmadi. „Jeśli chodzi o typ aparatu, w ramach pierwszego projektu zaprezentujemy dwa kompakty - zaawansowane pod względem specyfikacji technicznej, ale nie pod względem ceny. Będą to więc modele stosunkowo przystępne cenowo. Następne w kolejności będą oczywiście lustrzanki, które stanowią kamień węgielnym aparatów analogowych”.

Pentax skupia się na niszy

Czy ujrzymy współczesne wcielenie analogowej serii GR czy może zupełnie nowy koncept analogowego kompaktu? Tego na razie nie wiemy, ale przedstawiciel firmy zdradza też ciekawe zmiany z strategii działania marki.

"Nasza strategia od kilku lat skupia na pracy z bardzo, ale to bardzo niszowymi produktami i idzie nam to całkiem nieźle. W tym celu japoński zespół stale czerpie informacje z badań nad japońskimi konsumentami, zarówno w obrębie marki, jak i poza nią. Podobnie jak w przypadku serii GR, pomysł wypuszczenia aparatów analogowych jest owocem szeroko zakrojonych konsultacji z wieloma podmiotami z branży fotograficznej, w szczególności z japońskimi konsumentami. Doświadczenie pokazało nam, że tworzenie produktów dla mocno skonkretyzowanych grup odbiorców sprawdza się bardzo dobrze” - dodaj Balmadi.

Przeczytaj także:
To nie mogło się skończyć inaczej. Pentax chce stworzyć nowy aparat analogowy

Fotografia analogowa przeżywa renesans, a jej popularność stale rośnie, nawet mimo szybujących cen filmów i aparatów. Tylko kwestią czasu było, który z producentów postanowi na tym trendzie zarobić. Dość nieoczekiwanie plany konstrukcji współczesnego aparatu analogowego ogłosił Pentax. [Czytaj więcej]
Pentax widzi przyszłość fotografii w barwach lustrzanek. Czy to dobry kierunek?

W czasach gdy czołowi producenci wydają się być zaangażowani już niemal wyłącznie w systemy bezlusterkowe, Pentax obiera zupełnie odwrotną drogą i zapewnia użytkowników iż zamierza kontynuować lustrzankowe dziedzictwo. [Czytaj więcej]

Wszystko wskazuje na to, że tak, jak przewidywaliśmy, Pentax próbuje przebranżowić się na markę premium, która wzorem Leiki będzie oferować niszowe produkty dla wąskiej grupy odbiorców. W tym kontekście bardzo interesująco jawi się informacja na temat tego, że nowe analogi mają nie być drogie.

Czy produkcja przystępnych cenowo niszowych produktów może mieć sens? O tym wszystkim przekonamy się zapewne na przestrzeni najbliższych miesięcy. W końcu jak widzimy, na kompaktach się zapewne nie skończy…

Źródło: pentaxforums.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
17
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
27
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)