Dwa nowe analogowe kompakty Pentaxa już w 2024 roku

Autor: Maciej Luśtyk

6 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Pentax od roku pracuje nad konceptem współczesnych aparatów analogowych. Według najnowszych donosów, pierwsze modele mamy zobaczyć już wiosną.

Od kiedy zimą 2022 roku Pentax przedstawił chęć stworzenia nowego aparatu analogowego, śledzimy tę historię z zapartym tchem. W maju inżynierowie odpowiedzialni za projekt zdradzili, że na początek powinniśmy zobaczyć aparat kompaktowy. I choć producent nigdy nie obiecywał, że przedsięwzięcie to zakończy się wprowadzeniem na rynek konkretnego aparatu, wygląda na to, że tak się właśnie stanie i to już bardzo niedługo.

Dwa nowe kompakty Pentaxa - zaawansowane, ale przystępne cenowo

Jak wynika z francuskiego podcastu Faut Pas Pousser Les Iso, w którym udział wziął m.in. Yazid Belmadi, manager PR w Ricoh Imaging France, już w 2024 roku powinniśmy ujrzeć nie jeden, a dwa aparaty.

„W grudniu ubiegłego roku wystartowaliśmy z projektem nowego aparatu na film. Oczywiście projekt jest nadal w trakcie realizacji, ale wiosną 2024 roku światło dzienne powinny ujrzeć dwa nowe modele” - komentuje Balmadi. „Jeśli chodzi o typ aparatu, w ramach pierwszego projektu zaprezentujemy dwa kompakty - zaawansowane pod względem specyfikacji technicznej, ale nie pod względem ceny. Będą to więc modele stosunkowo przystępne cenowo. Następne w kolejności będą oczywiście lustrzanki, które stanowią kamień węgielnym aparatów analogowych”.

Pentax skupia się na niszy

Czy ujrzymy współczesne wcielenie analogowej serii GR czy może zupełnie nowy koncept analogowego kompaktu? Tego na razie nie wiemy, ale przedstawiciel firmy zdradza też ciekawe zmiany z strategii działania marki.

"Nasza strategia od kilku lat skupia na pracy z bardzo, ale to bardzo niszowymi produktami i idzie nam to całkiem nieźle. W tym celu japoński zespół stale czerpie informacje z badań nad japońskimi konsumentami, zarówno w obrębie marki, jak i poza nią. Podobnie jak w przypadku serii GR, pomysł wypuszczenia aparatów analogowych jest owocem szeroko zakrojonych konsultacji z wieloma podmiotami z branży fotograficznej, w szczególności z japońskimi konsumentami. Doświadczenie pokazało nam, że tworzenie produktów dla mocno skonkretyzowanych grup odbiorców sprawdza się bardzo dobrze” - dodaj Balmadi.

Przeczytaj także:
To nie mogło się skończyć inaczej. Pentax chce stworzyć nowy aparat analogowy

Fotografia analogowa przeżywa renesans, a jej popularność stale rośnie, nawet mimo szybujących cen filmów i aparatów. Tylko kwestią czasu było, który z producentów postanowi na tym trendzie zarobić. Dość nieoczekiwanie plany konstrukcji współczesnego aparatu analogowego ogłosił Pentax. [Czytaj więcej]
Pentax widzi przyszłość fotografii w barwach lustrzanek. Czy to dobry kierunek?

W czasach gdy czołowi producenci wydają się być zaangażowani już niemal wyłącznie w systemy bezlusterkowe, Pentax obiera zupełnie odwrotną drogą i zapewnia użytkowników iż zamierza kontynuować lustrzankowe dziedzictwo. [Czytaj więcej]

Wszystko wskazuje na to, że tak, jak przewidywaliśmy, Pentax próbuje przebranżowić się na markę premium, która wzorem Leiki będzie oferować niszowe produkty dla wąskiej grupy odbiorców. W tym kontekście bardzo interesująco jawi się informacja na temat tego, że nowe analogi mają nie być drogie.

Czy produkcja przystępnych cenowo niszowych produktów może mieć sens? O tym wszystkim przekonamy się zapewne na przestrzeni najbliższych miesięcy. W końcu jak widzimy, na kompaktach się zapewne nie skończy…

Źródło: pentaxforums.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)