Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

10 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?

O współczesnym analogowym kompakcie Pentax słyszymy już od ponad roku. Początkowo projekt rozwijany był na zasadzie „zabawy z koncepcją”, ale szybko zaczął nabierać realnych kształtów.  Słyszeliśmy między innymi o zaangażowaniu byłych inżynierów firmy, którzy pomogli odtworzyć mechanizm naciągu filmu, a w międzyczasie pojawiały się też wzmianki na temat tego, że ostatecznie możemy zobaczyć aż dwa różne aparaty. W końcu dowiedzieliśmy się także, że aparat, nad którym pracuje firma będzie kompaktem, a na początku marca producent potwierdził, że prototyp spełnił wszystkie wymagania, by trafić do produkcji.

Pod koniec maja producent opublikował wreszcie pierwszy teaser nowego modelu, który ostatecznie potwierdził fakt, że będzie to aparat półklatkowy, pozwalający naświetlić dwa kadry na standardowej klatce filmu rozmiaru 35 mm, a tym samym wykonać aż 72 zdjęcia na jednym filmie.

Aparat półklatkowy z zagadkowym gripem

Oficjalna premiera aparatu odbyć ma się latem, ale już teraz możemy zobaczyć jak będzie wyglądał nowy kompakt. W serwisie Pentax Rumors pojawiły się pierwsze zdjęcia modelu Pentax 17 (bo taką właśnie nazwę będzie miał nowy aparat).

Trzeba przyznać, że design prezentuje się całkiem interesująco, łącząc tradycję z nowoczesnością, choć wygląd całości psuje nieco dziwnie wystający i zaskakująco duży grip. Być może pełni on jednak jakąś funkcję, o której jeszcze nie wiemy.

Co chyba jednak najważniejsze, dowiadujemy się tego, jaki obiektyw będzie będzie oferował aparat. Nie będzie to być może obiektyw tak jasny, jak niektórzy mogliby oczekiwać, ale szkło 25 mm f/3.5 powinno zadowolić większość użytkowników. Biorąc pod uwagę konstrukcję półklatkową otrzymamy tu podobny kąt widzenia jak w przypadku pełnoklatkowych obiektywów 35 mm.

Przeczytaj także:
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser

Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej klatce filmy 35 mm. [Czytaj więcej]

Tak, jak w przypadku innych aparatów półklatkowych, Pentax 17 w standardowej orientacji będzie wykonywał zdjęcia w pionie. Aby wykonać zdjęcia w poziomie, będzie trzeba obrócić aparat do pionu. Może to być nieco uciążliwe dla osób, które wolą standardowy tryb kadrowania, ale to cena, jaką płacimy za 2 razy więcej zdjęć na jednym filmie. Cieszy natomiast duży celownik, który powinien sprawić, że kadrowanie będzie komfortowe.

Premiera już latem

Biorąc pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi i niedawny teaser, premiery analogowego kompaktu Pentaxa należy wypatrywać już w najbliższych miesiącach. Z kolei zdjęcia opublikowane przez Pentax Rumors mogą wskazywać, że aparat trafił już w ręce testujących i dystrybutorów. Być może więc premiery doczekamy się jeszcze w czerwcu.

Źródło: pentaxrumors.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
13
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Rozpoczął się letni cashback na wybrane sprzęty fotograficzne oraz kompaktowe drukarki do zdjęć od marki Canon. Kupując produkty objęte promocją, można otrzymać zwrot za zakupy w...
1
WG-1000 i WG-8 - nowe wytrzymałe kompakty marki Pentax
WG-1000 i WG-8 - nowe wytrzymałe kompakty marki Pentax
Pentax prezentuje dwa wodoodporne i wytrzymałe aparaty kompaktowe. WG-8 to flagowy model producenta, natomiast WG-1000 jest propozycją budżetową.
2
Powiązane artykuły