Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa

13

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to jeszcze z matrycą APS-C może czymkolwiek zaskoczyć? Dziś o modelu K-3 III wiemy już wszystko.

Co musisz wiedzieć:
 • 25-megapikselowa matryca o czułości ISO 100 - 1 600 000
 • Stabilizacja matrycy
 • 101-punktowy, czuły do -4 EV system AF (25 punktów krzyżowych)
 • Wizjer optyczny o powiększeniu 1,05x i ponadprzeciętnej jasności
 • Tryb seryjny 12 kl./s
 • Joystick AF
 • Dotykowy, ale nie odchylany ekran LCD
 • Rozbudowana ergonomia
 • Dwa sloty na karty SD
 • Wi-Fi i Bluetooth
 • Złącze USB-C z możliwością stałego zasilania
 • Tryb filmowy 4K 30 kl./s / Full HD 60 kl./s

Nachodzący aparat będzie prawdopodobnie dla Pentaxa być albo nie być. Producent już nawet nie stara się udawać, że bierze udział w technologicznym wyścigu firm fotograficznych i zamiast tego snuje nową wizję rozwoju marki, która podkreśla tradycyjne, organiczne doświadczenie fotografowania i płynącą z niego przyjemność (czytaj: z braku środków i technologii pozostanie przy systemach lustrzankowych).

Jest to zresztą ruch bardzo dobry, bo to chyba jedyna możliwość na przetrwanie Pentaxa na stale kurczącym się rynku, tym bardziej że z roku na rok lustrzanki będą stawać się coraz większa egzotyką. Pozostaje jedynie pytanie czy w obliczu coraz doskonalszych systemów bezlusterkowych ktokolwiek w wizję proponowaną przez producenta będzie skłonny uwierzyć. To sprawdzi właśnie model Pentax K-3 III czyli kontynuator najbardziej popularnej serii aparatów producenta, który ma być jednocześnie technologicznym graalem producenta. Dziś poznaliśmy pełną specyfikację aparatu i od razu możemy powiedzieć, że pomysł Pentaxa ma spore szanse powodzenia.

Pentax K-3 III nie zamierza walczyć z segmentem bezlusterkowców. Zamiast tego będzie cieszył się pozycją jednej z najdoskonalszych lustrzanek APS-C

Cóż, Pentax K-3 III być może nie rzuci świata na kolana, ale zapowiada się naprawdę interesująco. Za obrazowanie odpowiadać będzie tu 25-megapikselowy sensor CMOS, wspierany 5-osiowym systemem stabilizacji SRII (ewenement na rynku lustrzanek) i pozwalający na pracę w zakresie czułości ISO 100-1 600 000, a także rejestrację filmów 4K, choć jedynie z prędkością 30 kl./s. W sprawnym ostrzeniu pomóc ma z kolei system Safox 13, oparty o 101 punktów AF (25  punktów krzyżowych), który odznaczać ma się dużą czułością aż do -4 EV (w przypadku szkieł f.2.8 i jaśniejszych), a możliwość pracy w bardziej dynamicznych warunkach zagwarantować ma nam tryb seryjny o prędkości 12 kl./s.

Do tego dwa sloty na karty SD, ekran dotykowy o rozdzielczości 1,62 mln punktów, łączność bezprzewodowa Wi-Fi i Bluetooth, duże możliwości personalizacji, złącze USB-C z możliwością stałego zasilania czy wykorzystujący ruchy stabilizacji matrycy tryb rozszerzonej rozdzielczości Pixel Shift Resolution.

Pod względem wydajności i funkcjonalności zapowiada się więc na bardzo sprawną lustrzankę APS-C (a nawet jedną z najdoskonalszych lustrzanek segmentu APS-C) z którą pracę będzie uprzyjemniać dobrze przemyślana ergonomia. To akurat zawsze było mocną stroną Pentaxa, a teraz jeszcze otrzymamy wreszcie joystick AF oraz masę kontrolerów - pod tym względem nowy aparat będzie zapewne najdoskonalszym modelem w ofercie, jednocześnie stając się wizytówką wspomnianej wcześniej nowej wizji marki.

Wizjer niczym w pełnej klatce

Głównym punktem programu ma tu być jednak wizjer optyczny, którego unikalną konstrukcję producent podkreślał przy okazji każdej wzmianki o nadchodzącym aparacie. Moduł ten oferuje 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 1,05 x oraz punkt oczny 22 mm. W efekcie wizjer ma być duży i wygodny jak w przypadku lustrzanek pełnoklatkowych, a dzięki zastosowaniu nigdy wcześniej nie używanych w konstrukcji wizjerów elementów o zwiększonej refrakcji - także wyjątkowo jasny i przejrzysty.

Właściwie jedynym słabym punktem aparatu będzie praca w trybie Live View i tryb filmowy. Przede wszystkim w obydwu tych trybach będziemy mogli liczyć na system AF oparty wyłącznie o detekcję kontrastu, a same możliwości filmowe póki co wydają się być ograniczone do podstawowej funkcjonalności. Otrzymamy co prawda funkcję peakingu ostrości, a także złącze mikrofonowe i słuchawkowe, ale próżno szukać tu bardziej zaawansowanych funkcji czy choćby profilu Log. Same możliwości wideo kończą się na 4K 30 kl./s i Full HD 60 kl./s, a producent nie podaje informacji na temat bitrate’ów czy próbkowania kolorów także raczej nie ma co spodziewać się w tej kwestii jakieś rewolucji.

Cena i dostępność

Mimo wszystko Pentax K-3 III zapowiada się na aparat naprawdę solidny, który nie wydaje się w mocno odstawać od konkurencji, a pod pewnymi względami oferuje od niej nawet więcej. A jeśli potwierdzą się obietnice producenta na temat doskonałych rezultatów osiąganych na wysokich czułościach, aparat ma nawet szansę stać się w segmencie APS-C pewną sensacją.

Wszystko zależy jednak od tego jak zostanie wyceniony. Póki co producent nie zdradza tej informacji, ale jeśli uda się mu utrzymać cenę poprzednika (ok. 4200 zł w dniu premiery) możemy spodziewać się, że wielu użytkowników będzie skłonnych porzucić dla niego udogodnienia oferowane przez bezlusterkowce konkurencji. 

Aparat trafi na rynek w okolicach lutego 2021 roku.

Więcej informacji i pełną specyfikację aparatu znajdziecie na stronie news.ricoh-imaging.co.jp.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
8
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły