Pentax K-3 Mark III jakością obrazu przebijać ma pełną klatkę

Autor: Maciej Luśtyk

22 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy flagowy korpus APS-C to jeden z najdłużej zapowiadanych aparatów na rynku. Jego premiera została przesunięta na czas nieokreślony, ale producent wynagradza nam to (prawie) premierowym wideo, szczegółowo opisującym różne aspekty działania aparatu, w tym nową matrycę, która w słabym świetle przebijać ma pełną klatkę.

Strategię marketingową Pentaxa trudno zgłębić. Choć pełną specyfikację nowego flagowego aparatu APS-C znamy już od października, aparat nadal nie doczekał się rynkowej premiery. Ta miała odbyć się podczas lutowych targów CP+, ale została przesunięta na czas nieokreślony z konieczności dopracowania konstrukcji. Teraz producent udostępnia premierową prezentację aparatu, która chyba jednak premierą jeszcze nie jest, gdyż nowy model nadal nie pojawił się na stronie producenta. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości aparatu zaczynają prezentować się coraz lepiej.

Korpus APS-C rozbudowany jak pełna klatka? Taki właśnie ma być Pentax K-3 Mark III

Pentax K-3 Mark III to pierwszy korpus, który utożsamiać ma nową filozofię marki Pentax, która jak wiemy będzie skupiać się na dalszym rozwoju lustrzanek i uczynienie z nich jak najbardziej uniwersalnych konstrukcji. I choć nowy Pentax K-3 Mark III żadnym punktem specyfikacji raczej nie zdetronizuje najnowszych bezlusterkowców gigantów branży, to przy odpowiedniej wycenie ma szansę stać się bardzo praktycznym i wszechstronnym narzędziem.

Przeczytaj także:
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa

Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to jeszcze z matrycą APS-C może czymkolwiek zaskoczyć? Dziś o modelu K-3 III wiemy już wszystko. [Czytaj więcej]

Więcej o ogólnej specyfikacji możecie przeczytać powyżej, tutaj skupmy się na najważniejszych kwestiach przedstawionych w nowym materiale wideo. Oprócz powtórzenia informacji na temat imponującego wizjera optycznego i dopracowanej kultury pracy otrzymujemy m.in. wgląd w rozbudowane możliwości personalizacji aparatu, schemat uszczelnień czy szczegóły na temat usprawnionych mechanizmów migawki oraz stabilizacji.

Na wysokich czułościach Pentax K3 Mark III oferować ma lepsze rezultaty niż model K-1

Najważniejszą jednak nowością wydają się być faktyczne możliwości nowego 25-megapikselowego sensora BSI-CMOS, wspieranego także nowym procesorem obrazu. Choć na rzetelne porównanie będziemy musieli poczekać na pierwsze sample w pełnej rozdzielczości, producent chwali się slajdami, z których wynika, że nadchodzący Pentax K-3 III na wysokich czułościach ISO będzie widocznie przebijał to, co do zaoferowania ma pełnoklatkowy model K-1 II, który nadal oferuje jedną z najlepszych matryc na rynku.

Jeśli więc pod względem jakości obrazu nowy aparat rzeczywiście okaże się tak dobry, jak obiecuje producent istnieje spora szansa, że nowa filozofia marki znajdzie faktyczne umocowanie w praktyce. W końcu dobrze wyposażony korpus APS-C, który oferuje „pełnoklatkową” kulturę pracy i udogodnienia w postaci stabilizacji matrycy na pewno zwróci uwagę osób, zastanawiających się nad kupnem pierwszego "poważnego" aparatu.

Największą niewiadomą wciąż pozostaje cena

Sen Pentaxa może się ziścić o ile oczywiście producentowi uda się utrzymać atrakcyjną cenę nowego korpusu. To niestety nadal pozostaje niewiadomą, tak jak i dokładna data rynkowej premiery nowego aparatu. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)