Pentax K-3 Mark III jakością obrazu przebijać ma pełną klatkę

9

Autor: Maciej Luśtyk

22 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy flagowy korpus APS-C to jeden z najdłużej zapowiadanych aparatów na rynku. Jego premiera została przesunięta na czas nieokreślony, ale producent wynagradza nam to (prawie) premierowym wideo, szczegółowo opisującym różne aspekty działania aparatu, w tym nową matrycę, która w słabym świetle przebijać ma pełną klatkę.

Strategię marketingową Pentaxa trudno zgłębić. Choć pełną specyfikację nowego flagowego aparatu APS-C znamy już od października, aparat nadal nie doczekał się rynkowej premiery. Ta miała odbyć się podczas lutowych targów CP+, ale została przesunięta na czas nieokreślony z konieczności dopracowania konstrukcji. Teraz producent udostępnia premierową prezentację aparatu, która chyba jednak premierą jeszcze nie jest, gdyż nowy model nadal nie pojawił się na stronie producenta. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości aparatu zaczynają prezentować się coraz lepiej.

Korpus APS-C rozbudowany jak pełna klatka? Taki właśnie ma być Pentax K-3 Mark III

Pentax K-3 Mark III to pierwszy korpus, który utożsamiać ma nową filozofię marki Pentax, która jak wiemy będzie skupiać się na dalszym rozwoju lustrzanek i uczynienie z nich jak najbardziej uniwersalnych konstrukcji. I choć nowy Pentax K-3 Mark III żadnym punktem specyfikacji raczej nie zdetronizuje najnowszych bezlusterkowców gigantów branży, to przy odpowiedniej wycenie ma szansę stać się bardzo praktycznym i wszechstronnym narzędziem.

Przeczytaj także:
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa

Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to jeszcze z matrycą APS-C może czymkolwiek zaskoczyć? Dziś o modelu K-3 III wiemy już wszystko. [Czytaj więcej]

Więcej o ogólnej specyfikacji możecie przeczytać powyżej, tutaj skupmy się na najważniejszych kwestiach przedstawionych w nowym materiale wideo. Oprócz powtórzenia informacji na temat imponującego wizjera optycznego i dopracowanej kultury pracy otrzymujemy m.in. wgląd w rozbudowane możliwości personalizacji aparatu, schemat uszczelnień czy szczegóły na temat usprawnionych mechanizmów migawki oraz stabilizacji.

Na wysokich czułościach Pentax K3 Mark III oferować ma lepsze rezultaty niż model K-1

Najważniejszą jednak nowością wydają się być faktyczne możliwości nowego 25-megapikselowego sensora BSI-CMOS, wspieranego także nowym procesorem obrazu. Choć na rzetelne porównanie będziemy musieli poczekać na pierwsze sample w pełnej rozdzielczości, producent chwali się slajdami, z których wynika, że nadchodzący Pentax K-3 III na wysokich czułościach ISO będzie widocznie przebijał to, co do zaoferowania ma pełnoklatkowy model K-1 II, który nadal oferuje jedną z najlepszych matryc na rynku.

Jeśli więc pod względem jakości obrazu nowy aparat rzeczywiście okaże się tak dobry, jak obiecuje producent istnieje spora szansa, że nowa filozofia marki znajdzie faktyczne umocowanie w praktyce. W końcu dobrze wyposażony korpus APS-C, który oferuje „pełnoklatkową” kulturę pracy i udogodnienia w postaci stabilizacji matrycy na pewno zwróci uwagę osób, zastanawiających się nad kupnem pierwszego "poważnego" aparatu.

Największą niewiadomą wciąż pozostaje cena

Sen Pentaxa może się ziścić o ile oczywiście producentowi uda się utrzymać atrakcyjną cenę nowego korpusu. To niestety nadal pozostaje niewiadomą, tak jak i dokładna data rynkowej premiery nowego aparatu. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
 W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
Serwis Fuji Rumors donosi, że Fujifilm nie ma w planach wypuszczenia kolejnych aparatów systemu X w 2021 roku. Jest za to nadzieja na nowe obiektywy…
1
0
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Oprogramowanie wewnętrzne 2.0 do aparatu Leica SL2-S przynosi mnóstwo nowych funkcji zarówno w zakresie autofokusa, jak i ogólnego działania aparatu. Kluczowe są jednak nowe możliwości wideo.
1
1
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma, mało znany w branży fotograficznej i wideo producent teleskopów astronomicznych, lornetek i lunet celowniczych zamierza wprowadzić na rynek konsumencką kamerę 8K z mocowaniem Mikro 4/3
2
0
Powiązane artykuły