Sony RX1R II - 42 MP w pełnoklatkowym kompakcie

Autor: Michał Chrzanowski

14 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Firma Sony zaprezentowała dziś drugą generację pełnoklatkowego kompaktu. Model RX1R II posiada 42,4-megapikselowy pełnoklatkowy przetwornik obrazu wykonany w technologi BSI, obiektyw Zeiss Sonar T* 35 mm f/2 oraz szybki system autofokusa.

Aparat Sony RX1R II to następca zaprezentowanego ponad trzy lata temu modelu RX1R. Najnowszy kompakt Sony został wyposażony w pełnoklatkową matrycę BSI CMOS o efektywnej rozdzielczości 42,4 megapikseli, która dzięki współpracy z procesorem obrazu BIONZ X oferuje szeroki zakres czułości ISO 100–25 600, z możliwością rozszerzenia do ISO 50–102 400. Co więcej, aby umożliwić pełne wykorzystanie szerokiego zakresu dynamicznego matrycy, nowy model RX1R II został wyposażony w tryb zapisu 14-bitowego obrazu RAW bez kompresji.

Nowy RX1R II posiada obiektyw Zeiss Sonnar T* o stałej ogniskowej 35 mm i dużym otworze przysłony f/2. Ponadto, 9-listkowa przysłona pozwala uzyskać spójne, miękkie rozmycie nieostrych fragmentów obrazu. Dodatkowo na obiektywie znalazł się specjalny pierścień umożliwiający przełączenie w tryb zdjęć makro, w którym minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 14 cm.

Aparat RX1R II jako pierwszy w serii RX1 jest wyposażony w wysuwany wizjer XGA OLED Tru-Finder. Jego układ optyczny składa się z czterech soczewek, w tym dwóch asferycznych, oraz powłok ZEISS T*. Obraz jest wyświetlany w powiększeniu 0,74x, jak twierdzi producent odznacza się ostrością i minimalnym poziomem zniekształceń nawet w narożnikach. Użytkownik może też wyświetlać obraz na 3,0-calowym ekranie LCD WhiteMagic o rozdzielczości 1,2 miliona pikseli.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Zdaniem konstruktorów nowy 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy działa o 30% szybciej niż w poprzednich modelach RX1. Ponadto, zaawansowany algorytm wykrywania ruchu pozwoli dokładnie przewidzieć szybko poruszające się obiekty. W rezultacie nowy tryb AF-C umożliwi śledzenie zachowania obiektu i utrzymywanie na nim ostrości nawet podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 5 klatek na sekundę.

Zupełną nowością jest zastosowany w modelu RX1R II regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy. Dostępne są trzy ustawienia filtra: „wyłączony”, przy którym obraz wygląda jak z matryc bez filtra dolnoprzepustowego i ma najwyższą możliwość rozdzielczość; „standardowy”, zapewniający równowagę między rozdzielczością a usuwaniem mory i wad kolorystycznych; oraz „wysoki”, w większym stopniu eliminujący niedoskonałości obrazu. Dzięki tej funkcji użytkownik może dostosowywać jakość i rozdzielczość obrazu do zawartości sceny. Oprócz tego dostępna jest funkcja bracketingu filtra dolnoprzepustowego, pozwalająca porównać rezultaty uzyskiwane przy różnych ustawieniach.

Pełnoklatkowy aparat kompaktowy Sony RX1R II trafi do sprzedaży w grudniu 2015 roku, a jego cena będzie wynosiła około 3500 euro.

Nazwa Sony RX1R II
Producent Sony
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca Pełnoklatkowa matryca Exmor CMOS (35,9 x 24 mm)
Efektywna rozdzielczość 42,2 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200 (rozszerzona)
ISO 102400 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 7952 x 5304
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Obiektyw ZEISS Sonnar T* złożony z 8 elementów w 7 grupach
Przysłona f/2
Lampa błyskowa wbudowana
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo
Migawka 1/4000 - 30 s
Zdjęcia seryjne 5.4 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Pomiar ostrości detekcja fazy detekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
DMF (bezpośrednia ręczna regulacja ostrości)
Wizjer wizjer elektroniczny
2,359,296 punktów
Ekran LCD 3-calowy
1 229 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD
4K
Złącza microHDMI
gniazdo mikrofonu
micro USB
Multi Interface
Pilot Wi-Fi
Zasilanie NP-BX1
Wymiary 113,3 x 65,4 x 72,0 mm
Waga Około 507 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick Duo) / Około 480 g (sam aparat)
Warunki atmosferyczne 0–40°C

Informacja prasowa

{BLD|Najnowszy kompakt Sony klasy premium z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu wykonanym w technologii BSI, obiektywem ZEISS® Sonnar T* 35 mm F2, szybkim systemem AF, wysuwanym wizjerem XGA OLED i pierwszym na świecie regulowanym optycznym filtrem dolnoprzepustowym* oraz funkcją bracketingu filtra dolnoprzepustowego.

Firma Sony ogłosiła powiększenie serii cenionych aparatów kompaktowych Cyber-shot RX o nowy, pełnoklatkowy model RX1R II (DSC-RX1RM2).

Nowy RX1R II, który wraz z wcześniej wprowadzonymi modelami RX1 i RX1R należy do rodziny najmniejszych na świecie aparatów z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu, przewyższa jakością obrazu wszystkie poprzednie kompakty firmy Sony. Jest to w pierwszym rzędzie zasługa dwóch kluczowych, zoptymalizowanych do wzajemnej współpracy podzespołów: nowej, 42,4-megapikselowej matrycy obrazującej oraz obiektywu ZEISS Sonnar T* o stałej ogniskowej 35 mm i dużym otworze przysłony: F2.

System automatyki ostrości nowego modelu działa o 30% szybciej niż w poprzednich modelach RX1. Światową nowością jest regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy. Użytkownik ma do dyspozycji ustawienia „wyłączony”, „standardowy” i „wysoki”, a dodatkowo funkcję bracketingu filtra dolnoprzepustowego. Wykonywanie zdjęć aparatem trzymanym przy oku umożliwia wygodny, wysuwany wizjer XGA OLED. Mimo jego dodania, nowy model jest tylko minimalnie większych od swoich poprzedników.

Najwyższa jakość obrazu z aparatu mieszczącego się na otwartej dłoni

Aparat RX1R II jest wyposażony w wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości około 42,4 megapiksela. Dzięki jego ścisłej współpracy z wydajnym procesorem obrazu BIONZ X uzyskuje się niezwykle szeroki zakres czułości (ISO 100–25 600, z możliwością rozszerzenia 50–102 400

Model RX1R II jako pierwszy w serii kompaktów Sony RX pozwala korzystać z zalet

systemu automatyki ostrości Fast Hybrid AF. Matryca aparatu zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie (45%) pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazu. Połączenie tego czujnika z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu zaowocowało o 30% większą szybkością działania systemu AF niż w poprzednim modelu. Zaawansowany algorytm wykrywania ruchu pozwala dokładnie przewidzieć nawet szybkie przemieszczenia poruszających się obiektów. W rezultacie nowy tryb AF-C umożliwia śledzenie zachowania obiektu i utrzymywanie na nim ostrości nawet podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 5 klatek na sekundę.

Nowością w tym modelu jest dostępność różnych ustawień strefy AF, takich jak szeroka, centralna czy punktowa z wyborem czujnika, jak również możliwość śledzenia ostrości i jej ustawiania na oczy fotografowanej osoby.

Pierwszy na świecie regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy

Zupełną nowością w aparatach cyfrowych jest zastosowany w modelu RX1R II regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy, który pozwala użytkownikowi zmieniać równowagę między rozdzielczością obrazu a poziomem takich zjawisk, jak mora czy przekłamania barw.

Dostępne są trzy ustawienia filtra: „wyłączony”, przy którym obraz wygląda jak z matryc bez filtra dolnoprzepustowego i ma najwyższą możliwość rozdzielczość; „standardowy”, zapewniający równowagę między rozdzielczością a usuwaniem mory i wad kolorystycznych; oraz „wysoki”, w większym stopniu eliminujący niedoskonałości obrazu. Dzięki tej unikatowej funkcji użytkownik może dostosowywać jakość i rozdzielczość obrazu do zawartości sceny, w szczególności zaś do obecności obiektów o dużej częstotliwości przestrzennej, które sprzyjają wystąpieniu mory. W praktyce korzysta więc z modelu łączącego właściwości dwóch aparatów: jednego bez filtra dolnoprzepustowego i drugiego z filtrem. Oprócz tego dostępna jest funkcja bracketingu filtra dolnoprzepustowego, pozwalająca porównać rezultaty uzyskiwane przy różnych ustawieniach.

Nowy, wysuwany wizjer XGA OLED, uchylny ekran, filmy HD i inne cechy

Aparat RX1R II jako pierwszy w serii RX1 jest wyposażony w wysuwany wizjer XGA OLED Tru-Finder

Ceny i dostępność

Nowy, pełnoklatkowy aparat kompaktowy Sony RX1R II trafi do sprzedaży w grudniu 2015 r., a jego cena będzie wynosiła około 3500 euro.]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat...
41
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)