Pierwsza zakrzywiona matryca gotowa do seryjnej produkcji

Autor: Krzysztof Mularczyk

15 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nie Sony, nie Microsoft, a francuski startup Curve-One wprowadza na konsumencki rynek pierwszą zakrzywioną matrycę. Czy trafi do aparatów lub smartfonów?

Temat zakrzywionych matryc w fotografii co jakiś czas wraca na pierwsze strony technologicznych serwisów, ale do tej pory publikowane informacje dotyczyły teorii, prototypów i odległych planów związanych z wprowadzaniem tego innowacyjnego rozwiązania w życie. Czy w końcu mamy przełom?

Po co nam zakrzywiona matryca?

Przypomnijmy, jakie korzyści niosą zakrzywiona matryce? Dzięki nim można konstruować tańsze, mniejsze i lżejsze obiektywy. Rolę korekcji pola, jaką obecnie pełnią skomplikowane układy optyczne w połączeniu z drogimi soczewkami specjalnymi, przejęła by po prostu odpowiednio wyprofilowana matryca. Szacuje się, że obiektywy do zakrzywionych matryc mogłyby być mniejsze i lżejsze nawet o 30-40% w stosunku do tradycyjnych modeli.

Poza tym sferyczne zakrzywienie powoduje, że na każdą fotodiodę światło pada prostopadle. W efekcie matryca może być nawet 2x bardziej czuła na brzegach. W dodatku odkształcenie wywołane wygięciem zwiększa szczelinę między pojedynczymi fotodiodami, co powinno prowadzić też do obniżenia szumu. Jak widać, zalet jest wiele.

Zakrzywiona matryca Curve-One - pierwsze sukcesy

Francuski startup Curve-One już 2 lata temu ogłaszał, że ma gotowy zakrzywiony czujnik. Teraz informuje, że opracowana przez niego matryca spełnia swoje zadanie i jest gotowa do seryjnej produkcji.

Matryca ma rozdzielczość 12 Mp, a jej promień krzywizny wynosi 150 mm. Efekt połączenia jej z obiektywem fish-eye można obejrzeć na stronie producenta. 

Na dowód niezawodności swojej technologii Curve powołuje się na zastosowanie jej w projekcie MESO-CORTEX. To projekt prowadzony przez laboratoria astrofizyki (LAM i ONERA) oraz neurobiologii (Institut de Neurosciences de la Timone), mający na celu poprawę optycznego obrazowania kory mózgowej za pomocą zaawansowanej fotoniki. Chodzi o analizę obrazu o wysokiej rozdzielczości bardzo dużej powierzchni mózgu - ze względu na jego krzywiznę, takie badania są utrudnione. I tu pojawia się nieoceniona technologia Curve-One, bo najnowsze badania wykazały, że zastosowane tam techniki obrazowania ulegają znacznej poprawie dzięki zakrzywionym czujnikom opracowanych przez zespół Curve.

Czy zakrzywione matryce przyniosą rewolucję w fotografii?

Obserwując rozwój systemów bezlusterkowych wydaje się, że zakrzywione matryce w aparatach to jedyny sposób na zmniejszenie gabarytów optyki. Pozbycie się lustra pozwoliło konstruować mniejsze korpusy, ale obiektywy do bezlusterkowców nadal są równie duże. Dlatego patrzymy z nadzieją na innowacyjne projekty, takie jak Curve-One, licząc po cichu, że jeśli coś jest już stosowane w wojsku, albo medycynie, ma większe szanse przebić się na rynek konsumencki.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8