Pierwsza zakrzywiona matryca gotowa do seryjnej produkcji

Autor: Krzysztof Mularczyk

15 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nie Sony, nie Microsoft, a francuski startup Curve-One wprowadza na konsumencki rynek pierwszą zakrzywioną matrycę. Czy trafi do aparatów lub smartfonów?

Temat zakrzywionych matryc w fotografii co jakiś czas wraca na pierwsze strony technologicznych serwisów, ale do tej pory publikowane informacje dotyczyły teorii, prototypów i odległych planów związanych z wprowadzaniem tego innowacyjnego rozwiązania w życie. Czy w końcu mamy przełom?

Po co nam zakrzywiona matryca?

Przypomnijmy, jakie korzyści niosą zakrzywiona matryce? Dzięki nim można konstruować tańsze, mniejsze i lżejsze obiektywy. Rolę korekcji pola, jaką obecnie pełnią skomplikowane układy optyczne w połączeniu z drogimi soczewkami specjalnymi, przejęła by po prostu odpowiednio wyprofilowana matryca. Szacuje się, że obiektywy do zakrzywionych matryc mogłyby być mniejsze i lżejsze nawet o 30-40% w stosunku do tradycyjnych modeli.

Poza tym sferyczne zakrzywienie powoduje, że na każdą fotodiodę światło pada prostopadle. W efekcie matryca może być nawet 2x bardziej czuła na brzegach. W dodatku odkształcenie wywołane wygięciem zwiększa szczelinę między pojedynczymi fotodiodami, co powinno prowadzić też do obniżenia szumu. Jak widać, zalet jest wiele.

Zakrzywiona matryca Curve-One - pierwsze sukcesy

Francuski startup Curve-One już 2 lata temu ogłaszał, że ma gotowy zakrzywiony czujnik. Teraz informuje, że opracowana przez niego matryca spełnia swoje zadanie i jest gotowa do seryjnej produkcji.

Matryca ma rozdzielczość 12 Mp, a jej promień krzywizny wynosi 150 mm. Efekt połączenia jej z obiektywem fish-eye można obejrzeć na stronie producenta. 

Na dowód niezawodności swojej technologii Curve powołuje się na zastosowanie jej w projekcie MESO-CORTEX. To projekt prowadzony przez laboratoria astrofizyki (LAM i ONERA) oraz neurobiologii (Institut de Neurosciences de la Timone), mający na celu poprawę optycznego obrazowania kory mózgowej za pomocą zaawansowanej fotoniki. Chodzi o analizę obrazu o wysokiej rozdzielczości bardzo dużej powierzchni mózgu - ze względu na jego krzywiznę, takie badania są utrudnione. I tu pojawia się nieoceniona technologia Curve-One, bo najnowsze badania wykazały, że zastosowane tam techniki obrazowania ulegają znacznej poprawie dzięki zakrzywionym czujnikom opracowanych przez zespół Curve.

Czy zakrzywione matryce przyniosą rewolucję w fotografii?

Obserwując rozwój systemów bezlusterkowych wydaje się, że zakrzywione matryce w aparatach to jedyny sposób na zmniejszenie gabarytów optyki. Pozbycie się lustra pozwoliło konstruować mniejsze korpusy, ale obiektywy do bezlusterkowców nadal są równie duże. Dlatego patrzymy z nadzieją na innowacyjne projekty, takie jak Curve-One, licząc po cichu, że jeśli coś jest już stosowane w wojsku, albo medycynie, ma większe szanse przebić się na rynek konsumencki.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
16
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14