Czyżby Sony szykowało średni format z zakrzywioną matrycą?

2

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Sony opatentowało projekty średnioformatowych obiektywów do zakrzywionych matryc. Czy to oznacza, że wkrótce zobaczymy cały system?

Temat zakrzywionych matryc elektryzuje świat fotografii już od kilku lat. W 2014 roku pisaliśmy o prototypie takiego czujnika przedstawionego przez Sony, a miesiąc później opublikowano już pierwsze testowe zdjęcie. Do tej pory jednak nie przedstawiono żadnych konkretów, za to od czasu do czasu pojawiają się informacje, które sugerują, że taki aparat w końcu powstanie.

Nadzieję na nowo rozbudziła informacja o opatentowanych przez Sony projektach średnioformatowych obiektywów przeznaczonych właśnie do zakrzywionych matryc.

Po co produkować zakrzywione matryce?

Przede wszystkim dzięki zakrzywionemu czujnikowi można konstruować tańsze, mniejsze i lżejsze obiektywy. Rolę korekcji pola, jaką obecnie pełnią skomplikowane układy optyczne w połączeniu z drogimi soczewkami specjalnymi, przejęła by po prostu odpowiednio wyprofilowana matryca. Jak wiemy im większy czujnik w aparacie, tym większy jest z reguły obiektyw. Może dlatego na pierwszy ogień Sony wybrało średni format, w którym obecnie trudno o miniaturyzację.

Szacuje się, że obiektywy do zakrzywionych matryc mogłyby być mniejsze i lżejsze nawet o 30-40% w stosunku do tradycyjnych modeli. Ale to nie jedyny zysk.

Zakrzywiony czujnik zyskać może także na efektywności. Głównie chodzi o zbieranie światła na brzegach, bo w tradycyjnym rozwiązaniu im dalej od środka matrycy, tym promienie padają pod większym kątem. Sferyczne zakrzywienie powoduje, że na każdą fotodiodę światło pada prostopadle. W efekcie matryca może być nawet 2x bardziej czuła na brzegach. Ponadto odkształcenie wywołane wygięciem zwiększa szczelinę między pojedynczymi fotodiodami, co powinno prowadzić też do obniżenia szumu.

Obiektywy do zakrzywionych matryc - nowe patenty

Jak widać do zyskania jest sporo i najwyraźniej firma Sony jest tego świadoma. Teoretycznie od kilku lat trwają już u nich prace nad średnioformatowym sferycznym czujnikiem, a teraz wyszły na jaw patenty, o których donosi serwis Sony Alpha Rumors. Są to projekty kilku średnioformatowych obiektywów przeznaczonych do aparatów z zakrzywionymi czujnikami. Tymi modelami są:

  • 387 mm f/2.8 (dł. obiektywu: 679 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 240 mm f/1.7)
  • 323 mm f/2.8 (dł. obiektywu: 576 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 200 mm f/1.7)
  • 258 mm f/2.8 (dł. obiektywu: 380 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 160 mm f/1.7)
  • 161 mm f/2.8 (odpowiednik pełnoklatkowego 100 mm f/1.7)
  • 84 mm f/2.9 (dł. obiektywu: 123 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 52 mm f/1.7)

I tu przychodzi prosta logika. Skoro Sony pracuje jednocześnie nad matrycami i obiektywami, czy to oznacza, że w przyszłości możemy się spodziewać średnioformatowego systemu Alpha opartego na sferycznych matrycach?

Kiedy na rynek wejdą aparaty z wygiętymi matrycami?

Niestety obawiamy się, że tego nie wie nikt, ale z pewnością w końcu to nastąpi. Sony opatentowało zakrzywiony czujnik średnioformatowy w 2017 roku, a potem Nikon opatentował zakrzywiony czujnik pełnoklatkowy. Nad tą technologią pracują też zarówno Canon, jak i Microsoft. Tak więc wyścig już się rozpoczął....

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów
Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów
Jak bardzo w trakcie filmowania nagrzewają się nowe bezlusterkowce EOS? Canon przygotował ciekawe zestawienie maksymalnych długości klipów wideo nagrywanych w nowych modelach R5 i R6
0
0
Canon EOS R5 i R6 - powrót na szczyt
Canon EOS R5 i R6 - powrót na szczyt
Jeśli mieliście do tej pory wątpliwości czy aby na pewno Canon obudził się z kilkuletniego letargu, powinniście je porzucić. Producent prezentuje modele,...
94
8
Pixii - dalmierzowa "rewolucja" wreszcie trafia na rynek. Czy rzeczywiście nią jest?
Pixii - dalmierzowa "rewolucja" wreszcie trafia na rynek. Czy rzeczywiście nią jest?
Jest piękny, nowoczesny i jak na swoje możliwości, niestety koszmarnie drogi. Czy jedyny poza ofertą Leiki aparat dalmierzowy na rynku znajdzie dla siebie miejsce we...
22
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)