Czyżby Sony szykowało średni format z zakrzywioną matrycą?

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Sony opatentowało projekty średnioformatowych obiektywów do zakrzywionych matryc. Czy to oznacza, że wkrótce zobaczymy cały system?

Temat zakrzywionych matryc elektryzuje świat fotografii już od kilku lat. W 2014 roku pisaliśmy o prototypie takiego czujnika przedstawionego przez Sony, a miesiąc później opublikowano już pierwsze testowe zdjęcie. Do tej pory jednak nie przedstawiono żadnych konkretów, za to od czasu do czasu pojawiają się informacje, które sugerują, że taki aparat w końcu powstanie.

Nadzieję na nowo rozbudziła informacja o opatentowanych przez Sony projektach średnioformatowych obiektywów przeznaczonych właśnie do zakrzywionych matryc.

Po co produkować zakrzywione matryce?

Przede wszystkim dzięki zakrzywionemu czujnikowi można konstruować tańsze, mniejsze i lżejsze obiektywy. Rolę korekcji pola, jaką obecnie pełnią skomplikowane układy optyczne w połączeniu z drogimi soczewkami specjalnymi, przejęła by po prostu odpowiednio wyprofilowana matryca. Jak wiemy im większy czujnik w aparacie, tym większy jest z reguły obiektyw. Może dlatego na pierwszy ogień Sony wybrało średni format, w którym obecnie trudno o miniaturyzację.

Szacuje się, że obiektywy do zakrzywionych matryc mogłyby być mniejsze i lżejsze nawet o 30-40% w stosunku do tradycyjnych modeli. Ale to nie jedyny zysk.

Zakrzywiony czujnik zyskać może także na efektywności. Głównie chodzi o zbieranie światła na brzegach, bo w tradycyjnym rozwiązaniu im dalej od środka matrycy, tym promienie padają pod większym kątem. Sferyczne zakrzywienie powoduje, że na każdą fotodiodę światło pada prostopadle. W efekcie matryca może być nawet 2x bardziej czuła na brzegach. Ponadto odkształcenie wywołane wygięciem zwiększa szczelinę między pojedynczymi fotodiodami, co powinno prowadzić też do obniżenia szumu.

Obiektywy do zakrzywionych matryc - nowe patenty

Jak widać do zyskania jest sporo i najwyraźniej firma Sony jest tego świadoma. Teoretycznie od kilku lat trwają już u nich prace nad średnioformatowym sferycznym czujnikiem, a teraz wyszły na jaw patenty, o których donosi serwis Sony Alpha Rumors. Są to projekty kilku średnioformatowych obiektywów przeznaczonych do aparatów z zakrzywionymi czujnikami. Tymi modelami są:

  • 387 mm f/2.8 (dł. obiektywu: 679 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 240 mm f/1.7)
  • 323 mm f/2.8 (dł. obiektywu: 576 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 200 mm f/1.7)
  • 258 mm f/2.8 (dł. obiektywu: 380 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 160 mm f/1.7)
  • 161 mm f/2.8 (odpowiednik pełnoklatkowego 100 mm f/1.7)
  • 84 mm f/2.9 (dł. obiektywu: 123 mm, odpowiednik pełnoklatkowego 52 mm f/1.7)

I tu przychodzi prosta logika. Skoro Sony pracuje jednocześnie nad matrycami i obiektywami, czy to oznacza, że w przyszłości możemy się spodziewać średnioformatowego systemu Alpha opartego na sferycznych matrycach?

Kiedy na rynek wejdą aparaty z wygiętymi matrycami?

Niestety obawiamy się, że tego nie wie nikt, ale z pewnością w końcu to nastąpi. Sony opatentowało zakrzywiony czujnik średnioformatowy w 2017 roku, a potem Nikon opatentował zakrzywiony czujnik pełnoklatkowy. Nad tą technologią pracują też zarówno Canon, jak i Microsoft. Tak więc wyścig już się rozpoczął....

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
6
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)