Przyszłość fotografii w rękach Microsoft? Gigant zaprezentował zakrzywioną matrycę o niebywałych osiągach

Autor: Michał Chrzanowski

2 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Microsoft zaprezentował zakrzywioną matrycę, która może być prawdziwą rewolucją. Zdaniem naukowców pozwoli ona w znacznym stopniu poprawić jakość obrazu i zminimalizować wszelkie aberracje. Na dowód tego pokazali pierwsze zdjęcie przykładowe wykonane prototypowym aparatem.

Rozwój technologii związanej z produkcją zakrzywionych matryc może okazać się jednym z największych osiągnięć w dziedzinie obrazowania. Jednak zanim tak się stanie musimy jeszcze trochę poczekać - choć za opracowanie tej technologii bierze się coraz więcej producentów. Wspomnieć należy o współczesnych gigantach Sony, Canonie i Nikonie - każda z tych firm pracuje nad takim rozwiązaniem.

Teraz do tego grona dołączył także Microsoft, który nie tylko prowadzi zaawansowane badania, lecz także zaprezentował prototyp aparatu wyposażonego w zakrzywiony sensor. Zdaniem naukowców opracowanie nowej generacji matryc drastycznie poprawi jakość obrazu. Krzywizna sensora ma pozwolić także na znacznie lepszą korektę wszelkich aberracji oraz lepszą współpracę z obiektywami.

- Nasze podejście może pozwolić na stworzenie nowej klasy aparatów, które byłyby bardzo małe, ale dostarczana przez nie jakość obrazu byłaby na wysokim poziomie - porównywana z tą, którą otrzymujemy z aparatów o znacznie większych sensorach - powiedział Brian Guenter, dyrektor zespołu badawczego firmy Microsoft. - Poza oczywistym ulepszeniem aparatów konsumenckich, zakrzywione matryce można wykorzystać na przykład w kamerach przemysłowych, czy zaawansowanej nawigacji samochodowej - dodał.

Naukowcy z zespołu badawczego firmy Microsoft we współpracy z inżynierami z HRL Laboratories LLC zdołali zaimplementować zakrzywiony sensor do prototypowego aparatu. W porównaniu do współczesnych aparatów z wymienną optyką był on w stanie dostarczyć wyższej i znacznie bardziej wyrównanej rozdzielczości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru. Do prototypowego aparatu podłączono specjalnie zaprojektowany w tym celu obiektyw o świetle f/1.2. Jak zapewniają naukowcy z Microsoft „rozdzielczość obrazu była dwa razy wyższa w porównaniu zaawansowanym aparatem i obiektywem o podobnych parametrach“.

zdjęcie wykonane prototypem aparatu z zakrzywioną matrycą

Zespół Microsoft obecnie prowadzi zaawansowane działania nad zwiększeniem krzywizny sensorów. Chcą także skonstruować zagiętą matrycę, która będzie pracować w podczerwieni i w przyszłości może być wykorzystywana w celach naukowych. Jednak jak sami przyznają wprowadzenie w krótkim czasie tych technologi do komercyjnych zastosowań jest raczej niemożliwe. Bardziej zależy im na udoskonalaniu i testowaniu zakrzywionych sensorów, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować świat fotografii i filmu.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)