Przyszłość fotografii w rękach Microsoft? Gigant zaprezentował zakrzywioną matrycę o niebywałych osiągach

Autor: Michał Chrzanowski

2 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Microsoft zaprezentował zakrzywioną matrycę, która może być prawdziwą rewolucją. Zdaniem naukowców pozwoli ona w znacznym stopniu poprawić jakość obrazu i zminimalizować wszelkie aberracje. Na dowód tego pokazali pierwsze zdjęcie przykładowe wykonane prototypowym aparatem.

Rozwój technologii związanej z produkcją zakrzywionych matryc może okazać się jednym z największych osiągnięć w dziedzinie obrazowania. Jednak zanim tak się stanie musimy jeszcze trochę poczekać - choć za opracowanie tej technologii bierze się coraz więcej producentów. Wspomnieć należy o współczesnych gigantach Sony, Canonie i Nikonie - każda z tych firm pracuje nad takim rozwiązaniem.

Teraz do tego grona dołączył także Microsoft, który nie tylko prowadzi zaawansowane badania, lecz także zaprezentował prototyp aparatu wyposażonego w zakrzywiony sensor. Zdaniem naukowców opracowanie nowej generacji matryc drastycznie poprawi jakość obrazu. Krzywizna sensora ma pozwolić także na znacznie lepszą korektę wszelkich aberracji oraz lepszą współpracę z obiektywami.

- Nasze podejście może pozwolić na stworzenie nowej klasy aparatów, które byłyby bardzo małe, ale dostarczana przez nie jakość obrazu byłaby na wysokim poziomie - porównywana z tą, którą otrzymujemy z aparatów o znacznie większych sensorach - powiedział Brian Guenter, dyrektor zespołu badawczego firmy Microsoft. - Poza oczywistym ulepszeniem aparatów konsumenckich, zakrzywione matryce można wykorzystać na przykład w kamerach przemysłowych, czy zaawansowanej nawigacji samochodowej - dodał.

Naukowcy z zespołu badawczego firmy Microsoft we współpracy z inżynierami z HRL Laboratories LLC zdołali zaimplementować zakrzywiony sensor do prototypowego aparatu. W porównaniu do współczesnych aparatów z wymienną optyką był on w stanie dostarczyć wyższej i znacznie bardziej wyrównanej rozdzielczości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru. Do prototypowego aparatu podłączono specjalnie zaprojektowany w tym celu obiektyw o świetle f/1.2. Jak zapewniają naukowcy z Microsoft „rozdzielczość obrazu była dwa razy wyższa w porównaniu zaawansowanym aparatem i obiektywem o podobnych parametrach“.

zdjęcie wykonane prototypem aparatu z zakrzywioną matrycą

Zespół Microsoft obecnie prowadzi zaawansowane działania nad zwiększeniem krzywizny sensorów. Chcą także skonstruować zagiętą matrycę, która będzie pracować w podczerwieni i w przyszłości może być wykorzystywana w celach naukowych. Jednak jak sami przyznają wprowadzenie w krótkim czasie tych technologi do komercyjnych zastosowań jest raczej niemożliwe. Bardziej zależy im na udoskonalaniu i testowaniu zakrzywionych sensorów, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować świat fotografii i filmu.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
14
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
7
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)