Sony Cyber-Shot RX100 V - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9
Marka:
Sony
Nasza ocena:

82%

Piąta odsłona najbardziej zaawansowanego kieszonkowca na rynku wprowadza usprawnienia, które jeszcze bardziej zwiększają dystans do rywali. Czy jednak są na tyle istotne by inwestować w następcę świetnego RX100IV?

21
Maciej Luśtyk
3 Marzec 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Seria RX100 to dość szczególna linia kompaktów. Głównie dlatego, że wszystkie modele zaprezentowane na przestrzeni ostatnich 5 lat wciąż są dostępne w sprzedaży. Choć fizycznie niemal się nie różnią, każda kolejna odsłona aparatu wprowadzała istotne usprawnienia pokazując konkurencji jak powinien wyglądać zaawansowany kieszonkowy kompakt. Każdy kolejny model był jednak również droższy – w efekcie pokazany półtora roku temu model RX100 IV debiutował na rynku w zaporowej jak na ten segment cenie 4999 zł. Nie znamy wyników sprzedaży ale fakt, że przypadku najnowszego modelu producent postanowił nie windować dalej ceny z pewnością o czymś świadczy.

Usprawnienia w piątej generacji to przede wszystkim nowy, oparty o 315 punktów detekcji fazy system autofokusa, nowa funkcja automatycznego przełączania między trybem pojedynczym i ciągłym AF, usprawniony tryb seryjny, lepsze slow motion, a także nowy chip LSI, który wspierając główny procesor obrazu Bionz X odpowiadać ma za poprawę jakości zdjęć na wysokich czułościach. Dla przypomnienia, aparat wyposażono w 20-milionowa matrycę BSI CMOS o rozmiarze 1 cala, wyposażoną w moduł pamięci DRAM, która pozwoli na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100 – 12 800 (rozszerzane do ISO 80 – 25 600).

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Sony RX100 V na rynku będzie konkurował z innymi zaawansowanymi 1-calowymi konstrukcjami, głównie z modelami Panasonic LX15, Panasonic TZ100 i Canon G7 X Mark II. Aparat może być też ciekawą alternatywą dla takich konstrukcji, jak wyposażony w większa matrycę Ricoh GR II czy Panasonic LX 100. Jesteśmy też ciekawi jak aparat wypada na tle poprzednika, modelu RX100 IV.

Za aparat na polskim rynku zapłacimy 5099 zł.

W zestawie handlowym oprócz aparatu znajdziemy:

  • instrukcję
  • ładowarkę
  • kabel USB
  • pasek na nadgarstek
  • licencję na program Capture One Express (for Sony)

Porównanie rozmiarów matrycy:

Linki:

Oficjalny news o aparacie: Sony RX100 V - Ultraszybki AF i rozbudowane funkcje filmowe

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
8
0
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)