Sony RX100 VI - producent kolejny raz definiuje pojęcie zaawansowanego kompaktu. Zoom 24-200 mm i najszybszy w klasie system AF

0
Maciej Luśtyk
5 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Seria RX100 już od dawna cieszy się uznaniem użytkowników, a jej kolejne wcielenia stale przesuwają granicę tego, co możliwe do uchwycenia kieszonkowym kompaktem. Nie inaczej jest w przypadku 6 generacji aparatu.

Co musisz wiedzieć:
  • Obiektyw o największym zasięgu w serii (24-200 mm), ale ciemniejszy (f/2.8-4.5)
  • Ten sam kieszonkowy rozmiar
  • Najszybszy w klasie układ AF (ostrzenie w czasie 0,03s, 315 punktów detekcji fazy, 65% pokrycia kadru)
  • Tryb seryjny 24 kl./s z pełnym wsparciem AF
  • Bufor pomieści do 233 zdjęć JPEG
  • Nareszcie pojawia się dotykowy ekran LCD
  • Filmy 4K HDR
  • Cena: 1300 euro

 

Sony RX100 VI w segmencie zaawansowanych kompaktów stanowi klasę sam dla siebie. Szósta generacja aparatu z 1-calową matrycą w technologii Exmor RS, o rozdzielczości 20,1 Mp (zakres ISO 125-12800, rozszerzane do ISO 80-25600) oferuje chyba wszystko, czego od tego typu konstrukcji mogą wymagać nawet bardzo wybredni użytkownicy.

Dwukrotnie zwiększona wydajność

Choć rozdzielczość matrycy pozostała taka sama, według producenta aż dwukrotnie wzrosła wydajność aparatu, a to dzięki zastosowaniu najnowszej generacji procesora Bionz X, z bazującym na topowym modelu wspierającym go chipie LSI oraz dedykowanej pamięci DRAM. Aparat pozwoli nam więc na fotografowanie z prędkością 24 kl./s, zapis do 233 zdjęć JPEG (w jakości Fine) w buforze, a także oferować ma najszybszy dla tej klasy kompaktu autofokus.

Ten, bazujący na 315 punktach detekcji fazy (pokrycie 65% kadru) pozwolić ma na ostrzenie w czasie 0,03 s. Dwukrotnie wzrosnąć miała też skuteczność systemu śledzenia i rozpoznawania twarzy. Szybsze próbkowanie sensora wpłynąć ma także na zminimalizowanie efektu rolling-shutter przy użyciu migawki elektronicznej i w trybie filmowym.

Największy zasięg w serii

Wydajność aparatu imponuje, ale to co innego może stanowić o jego rynkowym sukcesie. Szybki był już model RX100 V, ciągle jednak w ofercie zaawansowanych, 1-calowych kompaktów Sony brakowało obiektywów o uniwersalnym zasięgu. Producent zauważył tę lukę i zaimplementował w konstrukcji zoom o ekwiwalencie 24-200 mm, przy czym ogólne rozmiary aparatu pozostały bez zmian. Wzrosła jedynie jego grubość - o jedyne 1,6 mm. Na układ optyczny obiektywu składa się 15 soczewek, ułożonych w 12 grupach (10 soczewek asferycznych, w tym dwie o obniżonej dyspersji).

Szkło, co zrozumiałe, jest jednak znacznie ciemniejsze niż u poprzednika (f/2.8-4.5 względem f/1.9-2.8) i zapewne odbije się to na pracy w słabym świetle, chyba że nowy procesor oznacza też mniejsze zaszumienie wysokich czułości. O tym jednak przekonamy się dopiero gdy aparat trafi do nas na testy. W przypadku gorszych warunków oświetleniowych pomoże nam jednak system optycznej stabilizacji, którego skuteczność szacowana jest na 4 EV.

Nareszcie pojawia się także w pełni dotykowy ekran LCD, o rozdzielczości 1,228 tys. punktów, który odchylimy o 180 stopni w górę i 90 stopni w dół, co każe nam wierzyć, że producent wreszcie przeprosił się z funkcjami dotykowymi i nadgoni pod tym względem konkurencję. Standardowo już otrzymujemy też wysuwany wizjer elektroniczny (tym razem wysuwa się do końca samoczynnie) o rozdzielczości 2,359 tys. punktów i lampę błyskową.

Jak przystało na aparat Sony, nie mogło zabraknąć też zaawansowanych funkcji filmowych. Otrzymujemy więc możliwość rejestracji filmów 4K HDR (3840 x 2160 pikseli, profil Hybrid Log Gamma), a także zapis materiałów Full HD z prędkością 120 kl./s. Podobnie jak we wcześniejszych modelach mamy tez tryb zwolnionego tempa, w którym nagramy filmy w klatkażach sięgających nawet 1000 kl./s.

Cena i dostępność

 

Aparat pojawi się na rynku już w przyszłym miesiącu. Jak zwykle w przypadku serii RX100, kolejny model pojawia się w cenie wyższej od poprzednika. Na szczęście stosunkowo niewiele wyższej. Model RX100 VI wyceniony został na 1300 euro (około 5550 zł).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem presscentre.sony.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki z branży
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki...
Najświeższe plotki wskazują na wyjątkowo ciekawe nowości, które już niebawem mogą pojawić się na rynku fotograficznym. Czy Canon zamierza dołączyć do zaognionej na...
21
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)