Sony Cyber-shot RX100 II - test

Dodanie "II" do nazwy modelu Sony Cyber-shot RX100 mogłoby sugerować, że aparat został poddany jedynie delikatnemu odświeżeniu. Tymczasem pojawiła się nowa matryca, odchylany ekran, gorąca stopka, złącze Multi Terminal i łączność Wi-Fi, czyli całkiem sporo nowości. Zobaczcie jak Cyber-shot RX100 II wypadł w naszym teście.
Rok po premierze zaawansowanego kompaktu Sony Cyber-shot RX100 poznaliśmy jego następcę, model Sony Cyber-shot RX100 II. Japoński producent dodał do starej nazwy "II" sugerując, że nowy aparat to tylko lekko odświeżona wersja starego, a nie zupełnie nowa konstrukcja. Jednak wystarczy rzut oka na listę zmian i nowości by przekonać się, że nie mamy do czynienia jedynie z kosmetyką. W modeli RX100 II pojawiła się nowa matryca. Sensor nadal ma rozmiar 1 cala i rozdzielczość 20,2 megapiksela, ale teraz korzysta z technologii CMOS Exmor R (BSI). Zmieniła się również obudowa, która jest nieco większa niż w RX100. W zamian użytkownik może korzystać z odchylanego ekranu, gorącej stopki Multi Interface Shoe (można na nią założyć lampę, mikrofon, wizjer elektroniczny itd.). Na bocznej ściance pojawiło się złącze Multi Terminal, aparat ma też bezprzewodową łączność Wi-Fi. Jedynym kluczowym elementem, który został przeniesiony z RX100 jest obiektyw: Carl Zeiss Vario-Sonnar T z 3,6-krotnym zoomem i światłem f/1,8 na szerokim kącie, o zakresie zaczynającym się od 28 milimetrów, a kończącym na 100 milimetrach. Na najdłuższej ogniskowej światło spada do wartości f/4,9.


Sony Cyber-shot RX100 II nie jest tani. W chwili publikacji testu kosztuje około 3300 złotych. Na rynku będzie musiał przede wszystkim konkurować... ze swoim starszym kuzynem. RX100 jest o 1000 złotych tańszy i jeszcze przez jakiś czas będzie oferowany równolegle z RX100 II. Osoby rozważające zakup testowanego aparatu mogą również wziąć pod uwagę inne zaawansowane kompakty: Fujifilm X20, Panasonic Lumix LX7, Olympus XZ-2, Nikon Coolpix A czy Fujifilm X100s. W podobnym przedziale cenowym można też wybierać między kilkoma modelami niewielkich bezlusterkowców.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Budowa i ergonomia
  4. Optyka
  5. Fotografowanie
  6. Jakość zdjęć
  7. Podsumowanie
  8. Zdjęcia do pobrania


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0