Sony Cyber-shot RX100 II - test

Dodanie "II" do nazwy modelu Sony Cyber-shot RX100 mogłoby sugerować, że aparat został poddany jedynie delikatnemu odświeżeniu. Tymczasem pojawiła się nowa matryca, odchylany ekran, gorąca stopka, złącze Multi Terminal i łączność Wi-Fi, czyli całkiem sporo nowości. Zobaczcie jak Cyber-shot RX100 II wypadł w naszym teście.

Autor: Michal Grzegorczyk

13 Wrzesień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Rok po premierze zaawansowanego kompaktu Sony Cyber-shot RX100 poznaliśmy jego następcę, model Sony Cyber-shot RX100 II. Japoński producent dodał do starej nazwy "II" sugerując, że nowy aparat to tylko lekko odświeżona wersja starego, a nie zupełnie nowa konstrukcja. Jednak wystarczy rzut oka na listę zmian i nowości by przekonać się, że nie mamy do czynienia jedynie z kosmetyką. W modeli RX100 II pojawiła się nowa matryca. Sensor nadal ma rozmiar 1 cala i rozdzielczość 20,2 megapiksela, ale teraz korzysta z technologii CMOS Exmor R (BSI). Zmieniła się również obudowa, która jest nieco większa niż w RX100. W zamian użytkownik może korzystać z odchylanego ekranu, gorącej stopki Multi Interface Shoe (można na nią założyć lampę, mikrofon, wizjer elektroniczny itd.). Na bocznej ściance pojawiło się złącze Multi Terminal, aparat ma też bezprzewodową łączność Wi-Fi. Jedynym kluczowym elementem, który został przeniesiony z RX100 jest obiektyw: Carl Zeiss Vario-Sonnar T z 3,6-krotnym zoomem i światłem f/1,8 na szerokim kącie, o zakresie zaczynającym się od 28 milimetrów, a kończącym na 100 milimetrach. Na najdłuższej ogniskowej światło spada do wartości f/4,9.

Sony Cyber-shot RX100 II nie jest tani. W chwili publikacji testu kosztuje około 3300 złotych. Na rynku będzie musiał przede wszystkim konkurować... ze swoim starszym kuzynem. RX100 jest o 1000 złotych tańszy i jeszcze przez jakiś czas będzie oferowany równolegle z RX100 II. Osoby rozważające zakup testowanego aparatu mogą również wziąć pod uwagę inne zaawansowane kompakty: Fujifilm X20, Panasonic Lumix LX7, Olympus XZ-2, Nikon Coolpix A czy Fujifilm X100s. W podobnym przedziale cenowym można też wybierać między kilkoma modelami niewielkich bezlusterkowców.

Test został podzielony na następujące części:

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Budowa i ergonomia
  4. Optyka
  5. Fotografowanie
  6. Jakość zdjęć
  7. Podsumowanie
  8. Zdjęcia do pobrania
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)