Sony Cyber-shot RX100 II - test

Dodanie "II" do nazwy modelu Sony Cyber-shot RX100 mogłoby sugerować, że aparat został poddany jedynie delikatnemu odświeżeniu. Tymczasem pojawiła się nowa matryca, odchylany ekran, gorąca stopka, złącze Multi Terminal i łączność Wi-Fi, czyli całkiem sporo nowości. Zobaczcie jak Cyber-shot RX100 II wypadł w naszym teście.
0
Michal Grzegorczyk
13 Wrzesień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Rok po premierze zaawansowanego kompaktu Sony Cyber-shot RX100 poznaliśmy jego następcę, model Sony Cyber-shot RX100 II. Japoński producent dodał do starej nazwy "II" sugerując, że nowy aparat to tylko lekko odświeżona wersja starego, a nie zupełnie nowa konstrukcja. Jednak wystarczy rzut oka na listę zmian i nowości by przekonać się, że nie mamy do czynienia jedynie z kosmetyką. W modeli RX100 II pojawiła się nowa matryca. Sensor nadal ma rozmiar 1 cala i rozdzielczość 20,2 megapiksela, ale teraz korzysta z technologii CMOS Exmor R (BSI). Zmieniła się również obudowa, która jest nieco większa niż w RX100. W zamian użytkownik może korzystać z odchylanego ekranu, gorącej stopki Multi Interface Shoe (można na nią założyć lampę, mikrofon, wizjer elektroniczny itd.). Na bocznej ściance pojawiło się złącze Multi Terminal, aparat ma też bezprzewodową łączność Wi-Fi. Jedynym kluczowym elementem, który został przeniesiony z RX100 jest obiektyw: Carl Zeiss Vario-Sonnar T z 3,6-krotnym zoomem i światłem f/1,8 na szerokim kącie, o zakresie zaczynającym się od 28 milimetrów, a kończącym na 100 milimetrach. Na najdłuższej ogniskowej światło spada do wartości f/4,9.


Sony Cyber-shot RX100 II nie jest tani. W chwili publikacji testu kosztuje około 3300 złotych. Na rynku będzie musiał przede wszystkim konkurować... ze swoim starszym kuzynem. RX100 jest o 1000 złotych tańszy i jeszcze przez jakiś czas będzie oferowany równolegle z RX100 II. Osoby rozważające zakup testowanego aparatu mogą również wziąć pod uwagę inne zaawansowane kompakty: Fujifilm X20, Panasonic Lumix LX7, Olympus XZ-2, Nikon Coolpix A czy Fujifilm X100s. W podobnym przedziale cenowym można też wybierać między kilkoma modelami niewielkich bezlusterkowców.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Budowa i ergonomia
  4. Optyka
  5. Fotografowanie
  6. Jakość zdjęć
  7. Podsumowanie
  8. Zdjęcia do pobrania


Poprzednia

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
0
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Canona, jako pierwsza w segmencie APS-C oferuje matrycę o rozdzielczości 32 Mp. Jak nowy sensor radzi sobie w praktyce? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)