Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony Cyber-shot RX100 II - Fotografowanie

Dodanie "II" do nazwy modelu Sony Cyber-shot RX100 mogłoby sugerować, że aparat został poddany jedynie delikatnemu odświeżeniu. Tymczasem pojawiła się nowa matryca, odchylany ekran, gorąca stopka, złącze Multi Terminal i łączność Wi-Fi, czyli całkiem sporo nowości. Zobaczcie jak Cyber-shot RX100 II wypadł w naszym teście.

0

Autor: Michal Grzegorczyk

13 Wrzesień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Szybkość działania

Szybkość działania aparatu Cyber-shot RX100 II nie jest wybitna, ale oceniamy ją dobrze. Od wciśnięcia przycisku On/Off do wykonania pierwszego zdjęcia mija około 2,5 sekundy jeśli korzystamy z autofokusa i około 2 sekundy, gdy ostrzymy manualnie. Aparat nie notuje znaczących opóźnień przy przechodzeniu między trybem fotografowania, a odtwarzania, przy powiększaniu zdjęć ani przewijaniu powiększeń. Czas reakcji na wciśnięcie spustu migawki jest bardzo dobry. Użytkownik aparatu nie będzie miał większych problemów z trafieniem we właściwym momencie.

Pomiar ostrości

Szybkość i skuteczność działania autofokusa nie była mocną stroną poprzednika testowanego roku. Nie zawsze trafiał w miejsce, w które chcieliśmy trafić. W nowym modelu ten element został nieco poprawiony. Znacznie rzadziej spotykaliśmy się z sytuacją, w której ostrość była nie tam, gdzie chcieliśmy lub nie było jej wcale. Nie możemy też narzekać na szybkość ustawiania ostrości. W normalnych warunkach oświetleniowych przeostrzenie trwa mniej więcej tyle, co w bezlusterkowcach NEX. W trudnych warunkach oświetleniowych autofokus jest wspomagany silnym pomarańczowym światłem z diody umieszczonej w pobliżu spustu migawki. Nadal kuleje pomiar ciągły. Nasz standardowy test polegający na fotografowaniu nadjeżdżających samochodów pokazał, że tryb C-AF oparty na detekcji kontrastu nadal nie może się równać z szybszą detekcją fazową.

Zdjęcia seryjne

Tak jak wiele innych aparatów Sony, model RX100 II może się pochwalić wydajnym trybem zdjęć seryjnych. To zasługa zastosowania matrycy BSI, której jedną z cech jest duża prędkość sczytywania danych. Przy zastosowaniu plików JPEG aparat osiąga w trybie zdjęć seryjnych (priorytet szybkości) średnią prędkość 3,3 kl/s przez pierwsze 10 sekund, przy czym w ciągu pierwszej sekundy rejestruje aż 9 kadrów. W przypadku tandemu RAW + JPEG średnia prędkość w pierwszych 10 sekundach to 1,6 kl/s, natomiast w ciągu pierwszej sekundy RX100 II zapisuje 5 RAW-ów i JPEG-ów.

Pomiar światla

Sony Cyber-shot RX100 II oferuje trzy tryby pomiaru światła:

  • matrycowy
  • centralnie ważony
  • punktowy

Najczęściej korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który w większości przypadków dawał odpowiednie rezultaty. Pomiar centralnie ważony i punktowy działają zgodnie ze swoją charakterystyką. Aparat w trakcie testu nie zaliczył praktycznie żadnego potknięcia związanego z obliczaniem prawidłowej ekspozycji.

Tryby ekspozycji

Użytkownicy aparatu RX100 II nie mogą narzekać na zbyt małą liczbę trybów ekspozycji. Na górnej ściance aparatu znalazło się pokrętło trybów, na którym można znaleźć tryb manualny M, zestaw trybów półautomatycznych P, A i S, a także dwa tryby całkowicie automatyczne ("inteligentne auto plus" oraz "inteligentne auto"), scenerie, tryb filmowy, rozległą panoramę oraz ustawienia własne. Dodatkowo możemy skorzystać z jednego z kilkudziesięciu efektów artystycznych.

Filmowanie

Tryb filmowania jest dostępny na tarczy trybów, ale można się do niego dostać jeszcze szybciej. Wystarczy kliknąć przycisk REC. Domyślnie aparat zapisuje pliki w formacie AVCHD, użytkownik może także ustawić MP4. W przypadku pierwszego formatu można zdecydować czy kręcimy w 50i czy w 50p. Jeśli chodzi o MP4 mamy do wyboru tryb 1440x1080 lub VGA. Dźwięk jest rejestrowany przez dwa mikrofony umieszczone na górnej ściance. Są umieszczone w takim miejscu, że w praktyce nie da się ich przypadkowo zasłonić, dzięki czemu efekt stereo jest słyszalny.

Podsumowanie

Sony Cyber-shot RX100 II to zaawansowany kompakt, który w kategoriach fotograficznych radzi sobie bardzo dobrze. Aparat uruchamia się szybko, nie ma najmniejszych problemów z przechodzeniem do odtwarzania zdjęć i ich przewijania. Japoński producent poprawił pracę autofokusa, chociaż tryb ciągłego ustawiania ostrości nadal pozostawia sporo do życzenia. Już w poprzedniku chwaliliśmy tryb zdjęć seryjnych (biorąc pod uwagę rozdzielczość sensora), a RX100 II jest pod tym względem jeszcze lepiej. Wynik prawie 10 kl/s robi spore wrażenie. Jeśli do tego dodamy tradycyjne dla Sony bogactwo trybów, zaawansowane funkcje filmowe, dobrze działający pomiar światła oraz przewidywalny balans bieli otrzymamy zestaw cech godnych aparatu pretendującego do miana najlepszego kieszonkowego kompaktu na rynku.

+ prędkość działania

+ zdjęcia seryjne

+ mnogość trybów ekspozycji

+ pomiar światła

+ tryb filmowy

- autofokus w trybie ciągłym

Spis treści
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)