Sony Cyber-Shot RX100 V - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9
Marka:
Sony
Nasza ocena:

82%

Piąta odsłona najbardziej zaawansowanego kieszonkowca na rynku wprowadza usprawnienia, które jeszcze bardziej zwiększają dystans do rywali. Czy jednak są na tyle istotne by inwestować w następcę świetnego RX100IV?

Autor: Maciej Luśtyk

3 Marzec 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Nie ulega wątpliwości, że Sony RX100 V to obecnie najbardziej zaawansowany 1-calowy kompakt na rynku. Takiego połączenia mocnej specyfikacji i bogactwa funkcji nie oferuje obecnie w swojej ofercie żaden inny producent. Aparat oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, a szybkość trybu seryjnego i świetnie działający autofokus wyznaczają konkurencji kierunek rozwoju. Oprócz tego otrzymujemy wyjątkowo rozbudowany tryb filmowy, duże możliwości personalizacji i bardzo sprawnie działający interfejs.

Mimo to można odnieść wrażenie, że w przypadku modelu RX100 V producent nieco osiada na laurach, nie starając się wprowadzić do konstrukcji żadnych większych, ale i potrzebnych zmian. Choć to już 5 odsłona serii, nadal nie doczekaliśmy się jakiejkolwiek antypoślizgowej okleiny lub choć trochę uwydatnionego gripu, co zwiększyłoby komfort pracy. Nadal też nie otrzymujemy dotykowego ekranu, który jest już standardem na rynku i znacznie ułatwia kontrolę nad aparatem, zwłaszcza kompaktowym. Do tego odporność ekranu na jakiekolwiek zarysowania jest delikatnie mówiąc, zawstydzająca.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Nadal też otrzymujemy ten sam obiektyw o ekwiwalencie 24-70 mm i świetle f/1.8-2.8, który choć wypada nieźle pod względem optycznym to oferuje jednak mniejszy zakres niż konkurencyjna i niemal identyczny pod względem rozmiarów Canon G7 X Mark II. Cały czas zbyt długo trwa też samo włączenie aparatu (2 s), co sprawi, że może nam umknąć ciekawe ujęcie, a do tego nie mamy możliwości uśpienia aparatu z wysuniętym obiektywem.

Radość fotografowania odbiera też nieintuicyjnie i chaotyczne menu, w którym trudno znaleźć pożądaną pozycję nawet po dłuższym zaznajomieniu się z aparatem, a na dodatek aparat gorzej od poprzednika wypada pod względem czasu pracy na baterii, co w przypadku serii RX100 stało się już swojego rodzaju tradycją. Liczba możliwych do wykonania zdjęć na jednym ładowaniu sukcesywnie spada bowiem z 330 oferowanych przez pierwszy aparat w serii do tylko 220 w przypadku modelu RX100 V. Koniecznym będzie więc wyposażenie się w dodatkowy akumulator.

Mimo wszystko aparatowi trudno odmówić funkcjonalności. Jest mały, poręczny i oferuje wyjątkowe jak na tę klasę możliwości. Jeśli ktoś będzie w stanie zaakceptować dość zaporową cenę (5099 zł), otrzyma wyjątkowo praktyczne narzędzie, które znacznie wykracza poza standardową definicję kompaktu.

Plusy i minusy:

+ wysoka jakość obrazu

+ bogactwo funkcji

+ rozbudowany tryb filmowy

+ tryb seryjny 24 kl./s

+ szybki autofokus

+ wyjątkowo pojemny bufor

+ duże możliwości personalizacji

 

- brak dotykowego ekranu

- ekran wyjątkowo podatny na zarysowania

- brak jakiegokolwiek gripa

- ergonomia ustępuje tej oferowanej przez konkurencję

- nieprzystępne menu

- czas gotowości 2 s

- długi czas opróżniania bufora

- żywotność baterii na poziomie 220 zdjęć

- brak złącza mikrofonowego

- przeciętny automatyczny balans bieli

- problemy z właściwym odwzorowaniem niebieskich tonów

 

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9
Ocena ogólna

82%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)