Panasonic Lumix LX100 - test

Zaprezentowany niedawno Lumix LX100, to odważna koncepcja zbudowania kompaktu o możliwościach bezlusterkowca mikro 4/3. Poza dużą matrycą Panasonic bezkompromisowo wyposażył swój aparat w jasny zoom o profesjonalnych parametrach. Sprawdziliśmy jak ten zestaw sprawdza się w praktyce i w laboratorium testowym.

Autor: Michał Sułkiewicz

28 Listopad 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Prezentujemy Wam procedurę testową w wersji 3. W nowej procedurze w centrum uwagi nie jest budowa sprzętu, ale to jak działa, jak się go używa - jakie ma wady i zalety dla fotografującego. Przez wiele lat testy aparatów na fotopolis.pl, jak i na innych serwisach, które się na nas wzorowały, to był przede wszystkim szczegółowy opis aparatu, nierzadko kopiujący informacje znajdujące się w instrukcji. Oczekiwało się, że z tego opisu czytelnik wyciągnie sobie wady i zalety ważne dla siebie. Punktowaliśmy oczywiście plusy i minusy, ale były to głównie oceny funkcji, a nie funkcjonalności. Tak było prościej, nie wymagało to od testującego głębszego zastanowienia czy analizy - po prostu opisywał co ma w rękach.

Teraz chcemy to zmienić - nie będziemy kopiować instrukcji obsługi, opisywać każdego przycisku czy zakładki w menu. Skupimy się za to rzeczywistych plusach i minusach podczas fotografowania testowanym sprzętem, a nie na ocenie jego specyfikacji. Testy będą bardziej użyteczne i zwarte - będzie się je lepiej czytało i będzie w nich więcej użytecznych informacji. Mimo to, nowa procedura będzie od nas wymagała więcej pracy w naszym laboratorium testowym - musimy sprawdzić więcej osiągów fotograficznych, bo powiększyliśmy między innymi dział dotyczący optyki w testach zaawansowanych aparatów kompaktowych. Ogólnie jednak testy będą mniej techniczne, bardziej przystępne. Celem procedury w wersji 3 nie jest napisanie drugiej instrukcji obsługi aparatu, ale pokazanie jakiej jakości obrazu można się po nim spodziewać, jak się nim pracuje i - ostatecznie - czy warto go kupić.

Nowa procedura jest w pełni zgodna wstecz jeżeli chodzi o wyniki. Odpowiednie pomiary wykonane są w naszym laboratorium według standardu DxO, a ostateczna ocena według arkusza DIWA, z którego korzystamy od lat. Możecie więc porównywać wyniki nowych testów ze starymi.

Dzisiaj prezentujemy procedurę w wersji 3.1. Dodaliśmy więcej wykresów i krótkie opisy jak testujemy i pokazujemy na wykresach. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy ją modyfikowali, aby stała się jeszcze lepsza - uwzględniając również Wasze głosy.


Panasonic Lumix LX100 zaprezentowany został podczas targów Photokina 2014. To pierwszy na rynku aparat kompaktowy z matrycą standardu Cztery Trzecie - 4/3. Dodatkowo Panasonic wyposażył ten model w jasny, stabilizowany zoom o ekwiwalencie 24-70 mm i świetle F1.7-2.8 firmowany przez Leikę. Inne najważniejsze cechy to wbudowany wizjer o rozdzielczości 2,7 mln pikseli, bogactwo pokręteł i przełączników, nagrywanie filmów w standardzie 4K oraz komunikacja WiFi i NFC.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Oczywiście producent zaopatrzył ten zaawansowany kompakt w najlepsze cechy, które poprzednio można było znaleźć tylko w modelach z wymienną optyką tego producenta. Znajdziemy więc szybki autofokus oparty na analizie nieostrości DFD, oraz funkcję 4K Photo pozwalającą wybrać klatkę zdjęciową z filmu nagranego w standardzie 4K. Zdjęcie takie ma rozdzielczość 8 megapikseli i pełne dane EXIF.

W założeniu konstruktorów jest to więc zaawansowany aparat kompaktowy, który ma nie ustępować jakością, funkcjom i szybkością działania obecnym na rynku bezlusterkowcom. Jakością obrazu będzie na pewno konkurował z modelem Canon PowerShot G1X mark II, ale też z takimi kompaktowymi konstrukcjami jak Fujifilm X100T czy Nikon Coolpix A. Na pewno warto go porównać też z aparatami wyposażonymi w mniejszą matrycę jak Fujifilm X30 czy Sony RX100III. Na pewno jego zakup będą też rozważały osoby szukające zwartego aparatu z matrycą 4/3 jak Olympus OM-D E-M10 czy Panasonic LUMIX GM5, a którym nie zależy na wymiennej optyce. Kompakt z pełnoklatkową matrycą Sony RX1 (R) raczej należy zaliczyć do wyższej klasy - głównie ze względu na cenę.

Lumix LX100 trafi do sklepów w listopadzie 2014 w cenie około 3700 zł. Zestaw handlowy oprócz aparatu zawiera:

  • akumulator
  • zewnętrzną lampę błyskową DMW-FL70 z pokrowcem
  • ładowarkę akumulatorów
  • dekielek obiektywu ze smyczką
  • pasek naramienny
  • kabel USB
  • instrukcję obsługi
  • płytę DVD z oprogramowaniem.

 

Porównanie wielkości matrycy LX100:


Linki:


Oficjalny news o aparacie: Panasonic Lumix LX100
Pierwsze wrażenia: Panasonic LUMIX LX 100 - pierwsze wrażenia
Pierwsze zdjęcia przykładowe: Panasonic Lumix LX100 - zdjęcia przykładowe

Inne teksty o tym modelu można znaleźć pod tagiem LX100.

Test podzieliśmy na następujące rozdziały:


;Specyfikacje;Budowa i ergonomia;Osiągi;Filmowanie;Optyka;Jakość zdjęć JPEG;Porównanie z...;Podsumowanie i ocena;Zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
24
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
42
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)