Fujifilm X100T

0
Michal Grzegorczyk
10 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
W cieszącej się dużym uznaniem serii kompaktów Fujifilm X100 pojawił się nowy model: Fujifilm X100T. Największą nowością jest dalsze usprawnienie hybrydowego wizjera, który umożliwia teraz wygodne ostrzenie manualne w trybie optycznym za pomocą elektronicznego odległościomierza. Poza tym pojawiła się wbudowana łączność Wi-Fi i zmiany w ergonomii.
Fujifilm X100T to trzecia generacja zaawansowanych kompaktów firmy Fujifilm wyposażonych w matrycę o rozmiarze APS-C. Nie zmienił się ogólny projekt aparatu - metalowa obudowa nadal przywołuje skojarzenia z analogowym sprzętem sprzed lat, a tradycyjny układ przycisków i pokręteł z regulacją przysłony pierścieniem na obiektywie to zapowiedź przyjemnej obsługi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Najważniejsze podzespoły aparatu nie uległy znaczącym zmianom. Sercem tego kompaktu jest 16,3-megapikselowa matryca X-Trans CMOS II z filtrem barw X-Trans o losowym układzie pikseli RGB oraz odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu procesor EXR II. Obraz dociera do matrycy za pomocą stałoogniskowego obiektywu o nominalnej ogniskowej 23 milimetrów (ekwiwalent małoobrazkowy 35 mm) i światłosile f/2. Obiektyw składa się z 8 elementów w 6 grupach, w tym z jednej dwustronnej soczewki asferycznej oraz wypukłej soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła. Soczewki pokryto powłoką Fujinon HT-EBC, aby ograniczyć występowanie efektu flary i tzw. duszków. Maksymalna czułość to ISO 51200, prędkość zdjęć seryjnych sięga 6 kl/s, a elektroniczna migawka pozwala osiągnąć najkrótszy czas otwarcia na poziomie 1/32000 sekundy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Największa nowość dotyczy hybrydowego wizjera aparatu. Do tej pory manualne ostrzenie z wykorzystaniem wizjera optycznego nie było łatwe. W modelu X100T wygląda to inaczej: aby usprawnić ręczne ustawianie ostrości w wizjerze optycznym, pole ostrości jest powiększane i wyświetlane w prawym dolnym rogu wizjera. Fragment pierwotnego obrazu optycznego jest zasłaniany, a w tym miejscu pojawia się obraz cyfrowy z elektronicznego wizjera - czytamy w informacji prasowej. Na powiększonym obszarze można również zastosować funkcję podświetlania ostrych obszarów kadru oraz tryb cyfrowego podziału obrazu (Digital Split Image), a także zmienić powiększenie pola ostrości. Inżynierowie firmy Fujifilm zadbali też o funkcję korekty paralaksy w czasie rzeczywistym.

Kolejna ważna nowość to wbudowana łączność Wi-Fi. Dzięki bezpłatnej aplikacji na smartfony i tablety możliwe jest zdalne sterowanie aparatem, a także bezprzewodowe kopiowanie zdjęć. Zmieniła się także ergonomia. W modelu X100T możliwa jest zmiana przysłony pierścieniem na obiektywie ze skokiem co 1/3 EV. Pokrętło kompensacji ekspozycji zostało rozbudowane o opcję +/-3 EV. Dźwignię, która do tej pory sterowała przysłoną zastąpiono pokrętłem sterującym i dodano czterokierunkowy przycisk nawigacyjny. X100T wyposażono w siedem przycisków Fn, które użytkownik może dostosować do własnych preferencji. Dalszą personalizację zapewnia przycisk Q umieszczony z tyłu aparatu, którego wszystkie 16 funkcji można dopasować do indywidualnych upodobań.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)