Fujifilm X100T

Fujifilm X100T
W cieszącej się dużym uznaniem serii kompaktów Fujifilm X100 pojawił się nowy model: Fujifilm X100T. Największą nowością jest dalsze usprawnienie hybrydowego wizjera, który umożliwia teraz wygodne ostrzenie manualne w trybie optycznym za pomocą elektronicznego odległościomierza. Poza tym pojawiła się wbudowana łączność Wi-Fi i zmiany w ergonomii.
Fujifilm X100T to trzecia generacja zaawansowanych kompaktów firmy Fujifilm wyposażonych w matrycę o rozmiarze APS-C. Nie zmienił się ogólny projekt aparatu - metalowa obudowa nadal przywołuje skojarzenia z analogowym sprzętem sprzed lat, a tradycyjny układ przycisków i pokręteł z regulacją przysłony pierścieniem na obiektywie to zapowiedź przyjemnej obsługi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Najważniejsze podzespoły aparatu nie uległy znaczącym zmianom. Sercem tego kompaktu jest 16,3-megapikselowa matryca X-Trans CMOS II z filtrem barw X-Trans o losowym układzie pikseli RGB oraz odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu procesor EXR II. Obraz dociera do matrycy za pomocą stałoogniskowego obiektywu o nominalnej ogniskowej 23 milimetrów (ekwiwalent małoobrazkowy 35 mm) i światłosile f/2. Obiektyw składa się z 8 elementów w 6 grupach, w tym z jednej dwustronnej soczewki asferycznej oraz wypukłej soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła. Soczewki pokryto powłoką Fujinon HT-EBC, aby ograniczyć występowanie efektu flary i tzw. duszków. Maksymalna czułość to ISO 51200, prędkość zdjęć seryjnych sięga 6 kl/s, a elektroniczna migawka pozwala osiągnąć najkrótszy czas otwarcia na poziomie 1/32000 sekundy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Największa nowość dotyczy hybrydowego wizjera aparatu. Do tej pory manualne ostrzenie z wykorzystaniem wizjera optycznego nie było łatwe. W modelu X100T wygląda to inaczej: aby usprawnić ręczne ustawianie ostrości w wizjerze optycznym, pole ostrości jest powiększane i wyświetlane w prawym dolnym rogu wizjera. Fragment pierwotnego obrazu optycznego jest zasłaniany, a w tym miejscu pojawia się obraz cyfrowy z elektronicznego wizjera - czytamy w informacji prasowej. Na powiększonym obszarze można również zastosować funkcję podświetlania ostrych obszarów kadru oraz tryb cyfrowego podziału obrazu (Digital Split Image), a także zmienić powiększenie pola ostrości. Inżynierowie firmy Fujifilm zadbali też o funkcję korekty paralaksy w czasie rzeczywistym.

Kolejna ważna nowość to wbudowana łączność Wi-Fi. Dzięki bezpłatnej aplikacji na smartfony i tablety możliwe jest zdalne sterowanie aparatem, a także bezprzewodowe kopiowanie zdjęć. Zmieniła się także ergonomia. W modelu X100T możliwa jest zmiana przysłony pierścieniem na obiektywie ze skokiem co 1/3 EV. Pokrętło kompensacji ekspozycji zostało rozbudowane o opcję +/-3 EV. Dźwignię, która do tej pory sterowała przysłoną zastąpiono pokrętłem sterującym i dodano czterokierunkowy przycisk nawigacyjny. X100T wyposażono w siedem przycisków Fn, które użytkownik może dostosować do własnych preferencji. Dalszą personalizację zapewnia przycisk Q umieszczony z tyłu aparatu, którego wszystkie 16 funkcji można dopasować do indywidualnych upodobań.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1