Fujifilm X100T

Autor: Michal Grzegorczyk

10 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
W cieszącej się dużym uznaniem serii kompaktów Fujifilm X100 pojawił się nowy model: Fujifilm X100T. Największą nowością jest dalsze usprawnienie hybrydowego wizjera, który umożliwia teraz wygodne ostrzenie manualne w trybie optycznym za pomocą elektronicznego odległościomierza. Poza tym pojawiła się wbudowana łączność Wi-Fi i zmiany w ergonomii.

Fujifilm X100T to trzecia generacja zaawansowanych kompaktów firmy Fujifilm wyposażonych w matrycę o rozmiarze APS-C. Nie zmienił się ogólny projekt aparatu - metalowa obudowa nadal przywołuje skojarzenia z analogowym sprzętem sprzed lat, a tradycyjny układ przycisków i pokręteł z regulacją przysłony pierścieniem na obiektywie to zapowiedź przyjemnej obsługi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Najważniejsze podzespoły aparatu nie uległy znaczącym zmianom. Sercem tego kompaktu jest 16,3-megapikselowa matryca X-Trans CMOS II z filtrem barw X-Trans o losowym układzie pikseli RGB oraz odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu procesor EXR II. Obraz dociera do matrycy za pomocą stałoogniskowego obiektywu o nominalnej ogniskowej 23 milimetrów (ekwiwalent małoobrazkowy 35 mm) i światłosile f/2. Obiektyw składa się z 8 elementów w 6 grupach, w tym z jednej dwustronnej soczewki asferycznej oraz wypukłej soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła. Soczewki pokryto powłoką Fujinon HT-EBC, aby ograniczyć występowanie efektu flary i tzw. duszków. Maksymalna czułość to ISO 51200, prędkość zdjęć seryjnych sięga 6 kl/s, a elektroniczna migawka pozwala osiągnąć najkrótszy czas otwarcia na poziomie 1/32000 sekundy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Największa nowość dotyczy hybrydowego wizjera aparatu. Do tej pory manualne ostrzenie z wykorzystaniem wizjera optycznego nie było łatwe. W modelu X100T wygląda to inaczej: aby usprawnić ręczne ustawianie ostrości w wizjerze optycznym, pole ostrości jest powiększane i wyświetlane w prawym dolnym rogu wizjera. Fragment pierwotnego obrazu optycznego jest zasłaniany, a w tym miejscu pojawia się obraz cyfrowy z elektronicznego wizjera - czytamy w informacji prasowej. Na powiększonym obszarze można również zastosować funkcję podświetlania ostrych obszarów kadru oraz tryb cyfrowego podziału obrazu (Digital Split Image), a także zmienić powiększenie pola ostrości. Inżynierowie firmy Fujifilm zadbali też o funkcję korekty paralaksy w czasie rzeczywistym.

Kolejna ważna nowość to wbudowana łączność Wi-Fi. Dzięki bezpłatnej aplikacji na smartfony i tablety możliwe jest zdalne sterowanie aparatem, a także bezprzewodowe kopiowanie zdjęć. Zmieniła się także ergonomia. W modelu X100T możliwa jest zmiana przysłony pierścieniem na obiektywie ze skokiem co 1/3 EV. Pokrętło kompensacji ekspozycji zostało rozbudowane o opcję +/-3 EV. Dźwignię, która do tej pory sterowała przysłoną zastąpiono pokrętłem sterującym i dodano czterokierunkowy przycisk nawigacyjny. X100T wyposażono w siedem przycisków Fn, które użytkownik może dostosować do własnych preferencji. Dalszą personalizację zapewnia przycisk Q umieszczony z tyłu aparatu, którego wszystkie 16 funkcji można dopasować do indywidualnych upodobań

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
11
 Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Długo wyczekiwany “No Time to Die” już wkrótce w kinach. Z tej okazji Leica przygotowała limitowaną wersję aparatu Q2, która stylistycznie nawiązuje do filmów o agencie 007.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)