Fujifilm X100T - test aparatu 

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Fujifilm X100T to zaawansowany kompakt oferujący szereg nowości oraz usprawnień w porównaniu do poprzednika X100S. Ale czy wprowadzone zmiany w pełni wystarczą, by godnie zastąpić starszego brata oraz konkurować z aparatami innych producentów? Sprawdźmy jak nowy Fujifilm X100T poradził sobie w naszym teście. 

Autor: Michał Chrzanowski

4 Grudzień 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Fujifilm X100T to już trzecia generacja popularnej serii zaawansowanych kompaktów X100. Najnowsze dziecko japońskiego koncernu posiada tę samą matrycę APS-C X Trans CMOS II o rozdzielczości 16.3-megapikseli oraz procesor EXR II, co jego starszy brat X100S. Obiektyw na stałe zamocowany do X100T to dobrze wszystkim znany stałoogniskowy Fujinon 23mm (ekwiwalent małoobrazkowy 35mm) ze światłem f/2,0.


Niech te dane jednak nikogo nie zmylą. Fujifilm w swoim najnowszym modelu pozostawiło wszystko to, co było dobre, usprawniło zaś te rzeczy, które wymagały uwagi. Do tego już nas przyzwyczaili inżynierowie z Fujifilm, że jak mało kto słuchają uwag swoich konsumentów. Jedną z nich była mała liczba konfigurowalnych przycisków. Po dokonanych zmianach użytkownicy X100T będą mogli dopasować do własnych preferencji aż siedem przycisków funkcyjnych Fn.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Jednak największą nowością w modelu X100T jest dalsze usprawnienie hybrydowego wizjera. Teraz aparat umożliwia wygodne ostrzenie manualne w trybie optycznym za pomocą elektronicznego odległościomierza. Jest to niewątpliwie ukłon dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć nutę analogowej fotografii. Ponadto, aparat został wyposażony w większy, 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1,04 miliona pikseli, usprawniony autofokus oraz wbudowaną łączność Wi-Fi. Dzięki temu bez większych problemów będziemy w stanie sterować aparatem za pomocą smartfona lub tabletu, a także bezprzewodowo kopiować zdjęcia.

Założeniem konstruktorów było więc stworzenie zaawansowanego aparatu kompaktowego nie tylko pod kątem ergonomii, lecz także jakości i funkcjonalności, który swobodnie będzie konkurował z obecnymi na rynku zaawansowanymi kompaktami, a nawet bezlusterkowcami. W segmencie zaawansowanych kompaktów z matrycą APS-C X100T będzie stanowił konkurencję dla aparatów Leica X, Nikon Coolpix A, Panasonic Lumix LX100. Za rywala może mieć również pełnoklatkowego Sony RX1, a dzięki dostępności konwerterów może on być dobrą propozycją dla osób planujących zakup poręcznego aparatu systemowego Sony A6000, Olympus OM-D E-M5, a nawet swojego starszego brata Fujifilm X-E2.

X100T trafił do sprzedaży na przełomie listopada i grudnia 2014 roku w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrno-czarnej w cenie około 4999 zł. Za te pieniądze oprócz aparatu otrzymamy:

  • dekielek obiektywu
  • akumulator
  • ładowarkę akumulatorów
  • pasek na ramię
  • kabel USB
  • instrukcję obsługi


Linki:


Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X100T
Pierwsze wrażenia: Fujifilm X100T - pierwsze wrażenia
Pierwsze zdjęcia przykładowe: Fujifilm X100T - przykładowe zdjęcia
Dodatki: Adaptert Fujifilm WCL-X100 i Adapter Fujifilm TCL-X100

Inne teksty o tym modelu można znaleźć pod tagiem X100T.


Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)