Fujifilm X100T - Filmowanie

Fujifilm X100T to zaawansowany kompakt oferujący szereg nowości oraz usprawnień w porównaniu do poprzednika X100S. Ale czy wprowadzone zmiany w pełni wystarczą, by godnie zastąpić starszego brata oraz konkurować z aparatami innych producentów? Sprawdźmy jak nowy Fujifilm X100T poradził sobie w naszym teście. 

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7
Budowa:
8
Nasza ocena
80%
Spis treści
Fujifilm X100T - test aparatu  Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowanie Osiągi Filmowanie Optyka Jakość zdjęć JPEG Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

 


Obsługa
Nagrywanie filmów w X100T rozpoczynamy wciskając jeden z przycisków funkcyjnych. Fabrycznie przypisano tu klawisz znajdujący się obok spustu migawki, jednak możemy to zmienić i ustawić dowolny spośród siedmiu konfigurowalnych klawiszy.


Aparat umożliwia nagrywanie w jakości Full HD 1920x1080 z prędkością 60 kl/s i dźwiękiem stereofonicznym. X100T oferuje również możliwość zamontowania zewnętrznego mikrofonu oraz regulację poziomów. Ponadto, do dyspozycji mamy różne prędkości zapisu, w tym prędkość 24 kl/s, która daje specyficzną, filmową plastykę obrazu. Duża pochwała należy się również za możliwość konfiguracji ustawień w czasie nagrywania. Możemy zmienić parametry przysłony, czasu naświetlania oraz korekcji ekspozycji. Podobnie jest z czułością matrycy, gdzie mamy do wyboru zakres od ISO 200 do ISO 6400 oraz tryb Auto ISO. Dodatkowo dostępne są różne opcje symulacji filmu, np. Classic Chrome, który może nadać bardziej dokumentalnego stylu nagrywanym filmom.


Niestety, nie wszystko wydaje się tak przemyślane. Fujifilm nie uwzględniło odrębnego trybu pracy. Wybierając dedykowany przycisk, od razu rozpoczynamy nagrywanie filmu. Przez to nie jesteśmy w stanie wstępnie obejrzeć sceny oraz zmienić jej parametrów przed rozpoczęciem nagrywania. Jest to bardzo irytujący mankament, który, miejmy nadzieję, poprawi przyszła aktualizacja oprogramowania X100T.

Przykładowy film z X100T można ściągnąć klikając tutaj (48,5 MB).


Fujifilm X100T Fujifilm X100T górna ścianka Fujifilm X100T tylna ścianka Fujifilm X100T bez dekielka

Autofokus
Hybrydowy autofokus X100T dobrze radzi sobie również w przypadku trybu filmowego. Aparat szybko i skutecznie zmienia ostrość na różne elementy kadru. Problem, tak jak w przypadku trybu fotografowania, pojawia się przy pracy w bardzo słabym oświetleniu. Wtedy pomocne może okazać się ręczne ustawienie ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie, ale jest to raczej mało wygodne rozwiązanie.


Podsumowanie tej części:

+ możliwość zmiany podstawowych parametrów podczas nagrywania
+ możliwość ustawienia różnych symulacji filmu
+ wejście mikrofonowe
+ duży wybór prędkości nagrywania

- brak możliwości nagrywania 4K
- brak oddzielnego trybu filmowania


Spis treści
Fujifilm X100T - test aparatu  Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowanie Osiągi Filmowanie Optyka Jakość zdjęć JPEG Porównanie z... Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów