Fujifilm X100T jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.
Szumy i reprodukcja szczegółów
Testowany aparat oferuje zakres czułości ISO 100-51200. Przedział ten jest dostępny wyłącznie dla zdjęć w formacie JPEG. Jeżeli chcemy fotografować w RAW, nominalny zakres wynosi ISO 200-6400.
Podczas fotografowania do wartość ISO 800 szumy praktycznie nie występują, a zdjęcia robione na ISO 1600 prezentują się bardzo dobrze. Na wyższych czułościach ISO 3200 i ISO 6400 obraz już szumi, jednak wciąż prezentuje się dobrze. Nawet zdjęcia zrobione na ISO 6400 są akceptowalne. Fatalnie sytuacja wygląda przy czułościach ISO 12800-25600. Wraz ich wzrostem zdjęcia są pozbawione szczegółów i kolorów, co jest widoczne szczególnie podczas fotografowania w słabym oświetleniu. O wartości ISO 51200 możemy jedynie powiedzieć, że jest dostępna.
ustawienia standardowe:
odszumianie i wyostrzanie minimalne:
fragment scenki na ustawieniach standardowych:
poziomy wyostrzenia:
Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.
Reprodukcja kolorów
Testowany Fujifilm X100T ma lekką tendencję do ciepłego odwzorowania kolorów. Na poniższych wykresach oraz tablicy testowej zauważalne jest przesunięcie kolorów w cieplejsze tonacje. Na uwagę zasługuje fakt, że X100T bardzo dobrze oddaje biel oraz szarości.
Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).
Jakość obrazu w nieostrościach
X100T wypada bardzo dobrze pod względem jakości obrazu w nieostrościach. W zasadzie do ISO 12800 jedynym zauważalnym mankamentem będzie spadek kontrastu. Większe zmiany widoczne są na czułościach ISO 25600 oraz skrajnej ISO 51200, gdzie zanotujemy już dużo artefaktów i przebarwień.
Podsumowanie tej części:
+ bardzo dobra jakość obrazu na nominalnych czułościach ISO 200-6400
+ bardzo dobra jakość obrazu poza punktem ostrości
+ naturalnie działający system wyostrzania
- tendencja do ciepłego odwzorowania kolorów
- zakres ISO 100-51200 dostępny jedynie dla formatu JPEG