SWPA 2017 - zwycięskie zdjęcia z kategorii otwartej. Arek Rataj z nagrodą National Award.

Dziś poznaliśmy nazwiska fotografów nagrodzonych w sekcji Open konkursu Sony World Photography Awards 2017. Ogłoszono także zwycięzców programu National Award, nagradzających najlepsze zdjęcia lokalnych fotografów. W tym roku jego laureatem został Arek Rataj.

Autor: Maciej Luśtyk

28 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jury Sony World Photography Awards 2017 zaprezentowało listę dziesięciorga fotografów, którzy zwyciężyli w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego. Wybór 10 prac spośród ponad 105 tysięcy zgłoszeń na pewno nie był łatwy. Finałowa galeria prezentuje się jednak bardzo ciekawie.

- Kontakt z tak dużą ilością świetnych prac był przyjemnością i inspiracją. Za przywilej uważam także możliwość uczestniczenia w osobistych chwilach, radościach, smutkach, życiu i stratach fotografów z całego świata, którzy utrwalili własne doświadczenia, wykorzystując do tego obraz - mówi o zwycięskich fotografiach przewodniczący jury konkursu otwartego, dziennikarz i fotograf Damien Demolder.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Cała dziesiątka fotografów wykazała się dobrym “okiem” i kreatywnością. Ich zdjęcia przedstawiały flamingi w Walvis Bay w Namibii (Alessandra Meniconzi), lodowaty błękit i biel zimy (Hiroshi Tanita) czy piękny portret (Alexander Vinogradov). Niezwykły efekt skali wykorzystany został na zdjęciu ponad 1300 osób ćwiczących tai chi w Chinach (Jianguo Gong) i fotografii architektury w Berlinie (Tim Cornbill). Camilo Diaz uchwycił z kolei moment zdobycia bramki w podwodnym meczu rugby. Subtelną paletę kolorów wykorzystali zwycięzcy kategorii Po retuszu (Lise Johansson) i Podróż (Ralph Gräf), z kolei zwycięzca kategorii Fotografia uliczna (Constantinos Sofikitis) wybrał technikę czarno-białą.

Każdy z nagrodzonych fotografów otrzyma aparat Sony A7II wraz z obiektywem i powalczy o tytuł Fotografa Roku sekcji Open oraz o nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. dolarów. Rozstrzygnięcie nastąpi 20 kwietnia podczas gali finałowej konkursu.

fot. Arek Rataj, "116", nagroda Poland National Award

Ogłoszono także laureatów globalnego programu National Awards, który obejmuje zasięgiem 65 krajów i ma na celu wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa. W tym roku najlepszym fotografem z Polski okazał się Arek Rataj. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęli Kamila Staniszewska (“Praca domowa”) oraz Przemysław Olejarz (“Baletnica po godzinach”). 

- Zdjęcie tego spokojnego mężczyzny zrobiłem w autobusie w chińskim mieście Shijiazhuang w styczniu 2016 r. - mówi Rataj o nagrodzonej fotografii pod tytułem “116”. - Jest ono elementem całego cyklu przedstawiającego pasażerów autobusu linii 116. Pod względem gatunku stanowi przykład fotografii ulicznej; nie było inscenizowane.

Arek Rataj ma 33 lata. Pochodzi z Chorzowa, a jego obecnym miejscem zamieszkania jest stolica Kataru, Doha, gdzie pracuje jako dziennikarz, fotograf uliczny i nauczyciel. Rataj studiował socjologię i dziennikarstwo. Ukończył Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu z tytułem magistra komunikacji społecznej. W latach 2011–2016 zajmował się nauczaniem języka w Europie (Anglia), Ameryce Środkowej (Honduras) i Azji (Chiny).

fot. Kamila Staniszewska, "Praca Domowa", 2. miejsce w programie Poland National Award

fot. Przemysław Olejarz, "Baletnica po godzinach", 3. miejsce w programie Poland National Award

Nagrodzone zdjęcie Arka Rataja będzie prezentowane obok prac innych zwycięzców i finalistów na wystawie pokonkursowej w Londynie, w dniach 21.04 - 07.05.2017. Zostanie również opublikowane w dorocznej publikacji podsumowującej aktualną edycję konkursu.

Więcej informacji o konkursie Sony World Photography Awards znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Konkurs Red Bull Illume co dwa lata nagradza najlepsze ujęcia sportów ekstremalnych i związanej z nimi kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę główną otrzymała kobieta,...
8
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
21
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)