SWPA 2017 - zwycięskie zdjęcia z kategorii otwartej. Arek Rataj z nagrodą National Award.

SWPA 2017 - zwycięskie zdjęcia z kategorii otwartej. Arek Rataj z nagrodą National Award.

Dziś poznaliśmy nazwiska fotografów nagrodzonych w sekcji Open konkursu Sony World Photography Awards 2017. Ogłoszono także zwycięzców programu National Award, nagradzających najlepsze zdjęcia lokalnych fotografów. W tym roku jego laureatem został Arek Rataj.

Jury Sony World Photography Awards 2017 zaprezentowało listę dziesięciorga fotografów, którzy zwyciężyli w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego. Wybór 10 prac spośród ponad 105 tysięcy zgłoszeń na pewno nie był łatwy. Finałowa galeria prezentuje się jednak bardzo ciekawie.

- Kontakt z tak dużą ilością świetnych prac był przyjemnością i inspiracją. Za przywilej uważam także możliwość uczestniczenia w osobistych chwilach, radościach, smutkach, życiu i stratach fotografów z całego świata, którzy utrwalili własne doświadczenia, wykorzystując do tego obraz - mówi o zwycięskich fotografiach przewodniczący jury konkursu otwartego, dziennikarz i fotograf Damien Demolder.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Cała dziesiątka fotografów wykazała się dobrym “okiem” i kreatywnością. Ich zdjęcia przedstawiały flamingi w Walvis Bay w Namibii (Alessandra Meniconzi), lodowaty błękit i biel zimy (Hiroshi Tanita) czy piękny portret (Alexander Vinogradov). Niezwykły efekt skali wykorzystany został na zdjęciu ponad 1300 osób ćwiczących tai chi w Chinach (Jianguo Gong) i fotografii architektury w Berlinie (Tim Cornbill). Camilo Diaz uchwycił z kolei moment zdobycia bramki w podwodnym meczu rugby. Subtelną paletę kolorów wykorzystali zwycięzcy kategorii Po retuszu (Lise Johansson) i Podróż (Ralph Gräf), z kolei zwycięzca kategorii Fotografia uliczna (Constantinos Sofikitis) wybrał technikę czarno-białą.

Każdy z nagrodzonych fotografów otrzyma aparat Sony A7II wraz z obiektywem i powalczy o tytuł Fotografa Roku sekcji Open oraz o nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. dolarów. Rozstrzygnięcie nastąpi 20 kwietnia podczas gali finałowej konkursu.

fot. Arek Rataj, "116", nagroda Poland National Award

Ogłoszono także laureatów globalnego programu National Awards, który obejmuje zasięgiem 65 krajów i ma na celu wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa. W tym roku najlepszym fotografem z Polski okazał się Arek Rataj. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęli Kamila Staniszewska (“Praca domowa”) oraz Przemysław Olejarz (“Baletnica po godzinach”). 

- Zdjęcie tego spokojnego mężczyzny zrobiłem w autobusie w chińskim mieście Shijiazhuang w styczniu 2016 r. - mówi Rataj o nagrodzonej fotografii pod tytułem “116”. - Jest ono elementem całego cyklu przedstawiającego pasażerów autobusu linii 116. Pod względem gatunku stanowi przykład fotografii ulicznej; nie było inscenizowane.

Arek Rataj ma 33 lata. Pochodzi z Chorzowa, a jego obecnym miejscem zamieszkania jest stolica Kataru, Doha, gdzie pracuje jako dziennikarz, fotograf uliczny i nauczyciel. Rataj studiował socjologię i dziennikarstwo. Ukończył Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu z tytułem magistra komunikacji społecznej. W latach 2011–2016 zajmował się nauczaniem języka w Europie (Anglia), Ameryce Środkowej (Honduras) i Azji (Chiny).

fot. Kamila Staniszewska, "Praca Domowa", 2. miejsce w programie Poland National Award

fot. Przemysław Olejarz, "Baletnica po godzinach", 3. miejsce w programie Poland National Award

Nagrodzone zdjęcie Arka Rataja będzie prezentowane obok prac innych zwycięzców i finalistów na wystawie pokonkursowej w Londynie, w dniach 21.04 - 07.05.2017. Zostanie również opublikowane w dorocznej publikacji podsumowującej aktualną edycję konkursu.

Więcej informacji o konkursie Sony World Photography Awards znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Czy warto dopłacać do jaśniejszego obiektywu? Zobacz czy jesteś w stanie odróżnić zdjęcia wykonane szkłami f/1.4 i f/1.8
15 Lip 2019
Jaśniejsze obiektywy są lepsze, prawda? Zwykle tak jest, ale czasem różnica może nie uzasadniać przepaści w cenie.
0
Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe
15 Lip 2019
Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
15 Lip 2019
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Już niebawem poznamy nową linię filmowych szkieł Classic Cine, które pod względem optyki nawiązywać będą do konstrukcji sprzed pół wieku.
0
Think Tank Photo Digital Holster 150 to odporna kabura na większe teleobiektywy
15 Lip 2019
Wytrzymałe wykonanie, wygodny system nośny oraz miejsce na jedną profesjonalną lustrzankę z dużym teleobiektywem - oto Digital Holster 150, funkcjonalna kabura, która ma zastąpić niewielki plecak lub torbę fotograficzną.
0