SWPA 2017 - zwycięskie zdjęcia z kategorii otwartej. Arek Rataj z nagrodą National Award.

Dziś poznaliśmy nazwiska fotografów nagrodzonych w sekcji Open konkursu Sony World Photography Awards 2017. Ogłoszono także zwycięzców programu National Award, nagradzających najlepsze zdjęcia lokalnych fotografów. W tym roku jego laureatem został Arek Rataj.

Autor: Maciej Luśtyk

28 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jury Sony World Photography Awards 2017 zaprezentowało listę dziesięciorga fotografów, którzy zwyciężyli w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego. Wybór 10 prac spośród ponad 105 tysięcy zgłoszeń na pewno nie był łatwy. Finałowa galeria prezentuje się jednak bardzo ciekawie.

- Kontakt z tak dużą ilością świetnych prac był przyjemnością i inspiracją. Za przywilej uważam także możliwość uczestniczenia w osobistych chwilach, radościach, smutkach, życiu i stratach fotografów z całego świata, którzy utrwalili własne doświadczenia, wykorzystując do tego obraz - mówi o zwycięskich fotografiach przewodniczący jury konkursu otwartego, dziennikarz i fotograf Damien Demolder.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Cała dziesiątka fotografów wykazała się dobrym “okiem” i kreatywnością. Ich zdjęcia przedstawiały flamingi w Walvis Bay w Namibii (Alessandra Meniconzi), lodowaty błękit i biel zimy (Hiroshi Tanita) czy piękny portret (Alexander Vinogradov). Niezwykły efekt skali wykorzystany został na zdjęciu ponad 1300 osób ćwiczących tai chi w Chinach (Jianguo Gong) i fotografii architektury w Berlinie (Tim Cornbill). Camilo Diaz uchwycił z kolei moment zdobycia bramki w podwodnym meczu rugby. Subtelną paletę kolorów wykorzystali zwycięzcy kategorii Po retuszu (Lise Johansson) i Podróż (Ralph Gräf), z kolei zwycięzca kategorii Fotografia uliczna (Constantinos Sofikitis) wybrał technikę czarno-białą.

Każdy z nagrodzonych fotografów otrzyma aparat Sony A7II wraz z obiektywem i powalczy o tytuł Fotografa Roku sekcji Open oraz o nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. dolarów. Rozstrzygnięcie nastąpi 20 kwietnia podczas gali finałowej konkursu.

fot. Arek Rataj, "116", nagroda Poland National Award

Ogłoszono także laureatów globalnego programu National Awards, który obejmuje zasięgiem 65 krajów i ma na celu wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa. W tym roku najlepszym fotografem z Polski okazał się Arek Rataj. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęli Kamila Staniszewska (“Praca domowa”) oraz Przemysław Olejarz (“Baletnica po godzinach”). 

- Zdjęcie tego spokojnego mężczyzny zrobiłem w autobusie w chińskim mieście Shijiazhuang w styczniu 2016 r. - mówi Rataj o nagrodzonej fotografii pod tytułem “116”. - Jest ono elementem całego cyklu przedstawiającego pasażerów autobusu linii 116. Pod względem gatunku stanowi przykład fotografii ulicznej; nie było inscenizowane.

Arek Rataj ma 33 lata. Pochodzi z Chorzowa, a jego obecnym miejscem zamieszkania jest stolica Kataru, Doha, gdzie pracuje jako dziennikarz, fotograf uliczny i nauczyciel. Rataj studiował socjologię i dziennikarstwo. Ukończył Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu z tytułem magistra komunikacji społecznej. W latach 2011–2016 zajmował się nauczaniem języka w Europie (Anglia), Ameryce Środkowej (Honduras) i Azji (Chiny).

fot. Kamila Staniszewska, "Praca Domowa", 2. miejsce w programie Poland National Award

fot. Przemysław Olejarz, "Baletnica po godzinach", 3. miejsce w programie Poland National Award

Nagrodzone zdjęcie Arka Rataja będzie prezentowane obok prac innych zwycięzców i finalistów na wystawie pokonkursowej w Londynie, w dniach 21.04 - 07.05.2017. Zostanie również opublikowane w dorocznej publikacji podsumowującej aktualną edycję konkursu.

Więcej informacji o konkursie Sony World Photography Awards znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny Rafała Klimkiewicza
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny...
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii Prasowej Tychy Press Photo. Zobaczcie najlepsze zdjęcia dokumentalne wykonane przez fotografów z Tych. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy...
6
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Za nami kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Organizowany co 3 lata, prezentuje jedynie kilka projektów odznaczających się...
22
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
Za nami 5. edycja WSPA - jedynego skupiającego się w całości na fotografii sportowej konkursu o międzynarodowym zasięgu. Oto galeria najlepszych zdjęć sportowych minionego roku.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)