Sony World Photography Awards 2017 - Polacy w finale

1
Maciej Luśtyk
28 Luty 2017
Artykuł na: 17-22 minuty

Właśnie poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji konkursu SWPA. Miło nam poinformować, że wśród nich znalazło się aż 5 Polaków. Zobaczcie galerię wybranych prac.

Sony World Photography Awards co roku umacnia swoją pozycję wśród największych i najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie. Tegoroczna edycja na pewno nie zawiedzie fanów dobrej fotografii. Właśnie poznaliśmy grono finalistów, które powalczy o sprzęt fotograficzny Sony i nagrody pieniężne o wartości 30 tys. dolarów.

Do konkursu napłynęło łącznie 227 tys. zdjęć, zgłoszonych przez fotografów z 49 krajów świata. Trzeba przyznać, że zapowiada się na zacięty bój. Zgłaszane prace prezentują bowiem coraz wyższy poziom. Najbardziej cieszy nasz jednak obecność naszych rodaków w finale. Łącznie do ostatniego etapu zakwalifikowało się 5 Polaków, jeden w kategorii profesjonalnej i czterech w kategorii Open. Ponadto 11 kolejnych polskich fotografów uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce uczestników w poszczególnych kategoriach.

fot. Mariusz Prusaczyk, z cyklu "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry", nominacja w profesjonalnej kategorii "Świat natury"

O największy prestiż powalczy nominowany w profesjonalnej kategorii „Świat natury” Mariusz Prusaczyk, niezależny fotograf z Sosnowca. W swoim cyklu „Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry” Mariusz ukazuje długoterminowy wpływ działalności przemysłowej na krajobraz, która odciska swoje piętno również po zamknięciu fabryk. Pasją Mariusza są podróże i fotografia. Odwiedził już 78 krajów, a dominującymi tematami w jego kadrach są przyroda i krajobraz. Niedawno Mariusz zaczął wykonywać zdjęcia z drona, który oferuje mu zupełnie nowy punkt widzenia.

Wiele miejsc zostało zdewastowanych w wyniku działalności przemysłowej, często przez wydobycie węgla kamiennego lub piasku - mówi Mariusz o swojej serii. - Nawet wiele lat po zakończeniu wydobycia zdewastowany teren tworzy niesamowite, surrealistyczne obrazy, widoczne tylko z powietrza. Zdjęcia zostały wykonane w centralnej części Polski, w lecie 2016 r.

fot. Pawel Jędrusik, "Taniec", nominacja w kategorii Open

W kategorii Open nominowany został między innymi nagrodzony już w raz w historii konkursu (1.  miejsce w kategorii Poland National Award w 2015 roku) Paweł Jędrusik, fotograf i dziennikarz z Jaworzna. Do finału konkursu zakwalifikowano jego zdjęcie „Taniec”, wykonane podczas gali tanecznej Akademii Tańca Elite, która odbyła się w Domu Kultury w Jaworznie. Zamiast skupić się na tym, co działo się na scenie, Paweł poszedł za kulisy. Tam powstało to urokliwe zdjęcie dziewczynek przygotowujących się do występu.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zostałem doceniony w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Sony World Photography Awards - komentuje swój sukces Paweł.

fot. Michał Płachta, "Uścisk panny młodej", nominacja w kategorii Open

Michał Płachta rodził się w Myślenicach, a obecnie mieszka w Pińczowie. Z wykształcenia jest historykiem. Fotografuje od 2007 r., między innymi na ślubach. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie „Uścisk panny młodej”. Przedstawia ono pierwszy taniec pary młodej, a powstało podczas uroczystości weselnej w miejscowości Kornatka.

Jestem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem się na krótkiej liście fotografów jako autor zdjęcia „Uścisk panny młodej”. To niesamowite uczestniczyć w takim wydarzeniu - mówi Michał o swoim awansie do finału.

fot. Mariusz Stanosz, "Lecąca chmara", nominacja w kategorii Open

Mariusz Stanosz pochodzi z Nysy, mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Do finału zakwalifikowano jego zdjęcie „Lecąca chmara”.

Zdjęcie zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 na plaży na Ko Lanta, na południowym wybrzeżu Tajlandii i przedstawia stado biegusów malutkich - mówi Mariusz. - Ptaki te znane są z niezwykłych ewolucji w powietrzu: potrafią całkowicie zmienić kierunek lotu w ułamku sekundy, więc sfotografowanie ich wymagało licznych sprintów po plaży!

fot. Iwona Czubek, "Maki i pomidory", nominacja w kategorii Open

Iwona Czubek z Cerekwi fotografuje od dwóch lat. Jurorzy wyróżnili jej zdjęcie „Maki i pomidory”. Ta martwa natura nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy dwie pasje Iwony: fotografię i ogrodnictwo. Ciepłe i nasycone barwy mają na celu oddanie klimatu lata, jego smaków i zapachów. To dla mnie ogromne wyróżnienie i honor być w gronie tak wspaniałych fotografów - komentuje Iwona swój awans do grona finalistów.

Ponadto aż 11 kolejnych polskich fotografów uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce uczestników w poszczególnych kategoriach: Adam Dzienis (Białystok), Anna Sznajder (Cieszyn), Arek Rataj (z Chorzowa, obecnie Doha w Katarze), Jakub Rybicki (Poznań), Jakub Karol Kowalski (Warszawa), Jan Siwmir (Warszawa), Kamila Staniszewska (Warszawa), Katarzyna Young (Londyn), Konrad Żelazowski (Warszawa), Larys Lubowicki (Białystok), Piotr Leczkowski (Żyrardów). Wszystkim rodakom gorąco gratulujemy, a was zapraszamy do obejrzenia galerii najciekawszych naszym zdaniem finałowych prac z tegorocznej edycji konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (37)

Ze zniecierpliwieniem czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie wyników. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych poznamy 28 marca; ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych nastąpi podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie już 20 kwietnia. Prace wszystkich finalistów będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja.

Wszystkie prace zakwalifikowane do finału możecie obejrzeć pod adresem worldphoto.org.

(fot. okładkowa: Jelena Jankovi, nominacja w kategorii "Street" sekcji Open)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze