Poznaliśmy wyniki konkursu Sony World Photography Awards 2016

Poznaliśmy wyniki konkursu Sony World Photography Awards 2016

Irański fotograf Asghar Khamseh, autor poruszających portretów ofiar oblania kwasem, zdobył nagrodę L’Iris d’Or, tytuł Fotografa Roku konkursu Sony World Photography Awards 2016.

Honorowy komitet sędziowski konkursu Sony World Photography Awards zdecydował, że prestiżową nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku otrzyma irański fotoreporter Asghar Khamseh. Jego poruszająca seria portretów zatytułowana „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”) dotyka problematyki społecznej związanej z brutalnymi atakami kwasem. Khamseh urodził się w Teheranie w 1963 roku. Pracuje dla irańskiej Mehr News Agency, skupiającej się na kwestiach społecznych.

Nagrodzony reportaż „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”) to poruszająca seria portretów ofiar oblania kwasem. Skłaniające do refleksji prace zwracają uwagę na kwestie społeczne związane z okrutnymi aktami przemocy: od uszkodzeń fizycznych i traumy psychologicznej po stygmatyzację społeczną i zrzucanie winy na ofiary, którymi są głównie kobiety i dzieci.

“Portrety osób oszpeconych przez akty przemocy to niewątpliwie bardzo trudny temat, którego jednak fotografia dokumentalna w swojej długiej historii nie starała się unikać” - mówi o zwycięskich fotografiach Dominique Green, przewodnicząca jury kategorii „Fotografia dokumentalna”. “Siła serii „Fire of Hatred” Asghara Khamseha polega na tym, że umożliwia ona widzowi stanięcie twarzą w twarz z bardzo osobistymi obrazami, których uważne obejrzenie może okazać się dużym wyzwaniem. Te zdjęcia zmuszają do empatii i szacunku, dzięki czemu osoba oglądająca ze zwykłego widza staje się świadkiem. Wszyscy członkowie jury byli pełni podziwu dla tych prac, które rzucają światło na straszliwe ludzkie tragedie” - dodaje Green.

Tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej otrzymał pochodzący z Japonii, Kei Nomiyana. Zwycięskie zdjęcie, które zrobił w górach na wyspie Sikoku, przedstawia japońskie świetliki z gatunku Luciola parvula unoszące się w lesie bambusowym na początku pory deszczowej.

Z kolei tytuł Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej zdobył 18-letni uczeń Sam Delaware za piękny portret swojej młodszej siostry. Sam urodził się we Freeport w stanie Maine, a obecnie uczy się w Angwin w Kalifornii. Jest fotografem-samoukiem, robi zdjęcia od 12. roku życia.

Natomiast 23-letnia Sofia Jern z Novia University of Applied Sciences w Finlandii zdobyła tytuł Fotografa Roku programu Student Focus. Zwycięski fotoreportaż ukazuje życie młodych mężczyzn, którzy na ulicach Kitale w Kenii uciekają od rzeczywistości w świat uzależnienia od narkotyków.

W tym roku nie zabrakło polskiego akcentu. I miejsce w kategorii otwartej “Architektura” przypadło w ręce Filipa Wolaka. Jego zwycięskie zdjęcie, ukazujące ośnieżony nowojorski Central Park, łączy dwie ogromne pasje - lotnictwo i fotografię.

“Byłem zaskoczony doskonałą widocznością panującą tego dnia. Wzbiłem się więc swoją Cessną powyżej zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Nowym Jorkiem, co dało mi pełną swobodę przemieszczania się” - mówi o okolicznościach powstania zdjęcia, Filip Wolak. “Dzięki odrobinie planowania (i szczęścia) udało mi się uchwycić idealne dopasowanie układu cieni do alej. Na ich uchwycenie miałem tylko jedną szansę, bo cienie szybko się przemieszczały” - dodaje.

Lista tegorocznych finalistów Sony World Photography Awards to prawdziwie międzynarodowa mieszanka. Znalazło się na niej ponad 270 fotografów z rekordowej - w historii trwania konkursu - liczby prawie 60. krajów. We wszystkich kategoriach - profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej - łącznie zostało zgłoszonych ponad 230 tysięcy zdjęć.

W tegorocznych zgłoszeniach dominowały poruszające obrazy z tradycyjnie mocnych kategorii: dokumentu społecznego oraz sztuki i fotografii konceptualnej

“Jesteśmy ogromnie zadowoleni z wyborów dokonanych przez jurorów tegorocznej edycji” - powiedział dyrektor generalny World Photography Organisation i organizator konkursu, Scott Gray. “Mimo wzrostu liczby uczestników i zdjęć, a w konsekwencji większej ilości pracy nad oceną, w tegorocznych zgłoszeniach dominowały poruszające obrazy z tradycyjnie mocnych kategorii: dokumentu społecznego oraz sztuki i fotografii konceptualnej. To wspaniałe, że fotografia może się cechować tak dużym bogactwem” - dodał Gray.

Poniżej prezentujemy fotografie zwycięzców wszystkich kategorii tegorocznego Sony World Photography Awards 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

Podczas gali finałowej przyznano również nagrodę za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię. Jej laureatami zostali RongRong & inri - para zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Małżeństwo fotografików wywiera ogromny wpływ na współczesną azjatycką fotografię. Zdjęcia duetu RongRong & inri są odbiciem ich własnego, intymnego świata i wyznaczają nowe kierunki w tradycyjnych technikach obróbki czarno-białej fotografii w ciemni.

“Wkład RongRong & inri w fotografię to dużo więcej niż tylko ich wieloznaczne, wyjątkowe zdjęcia. Przez ponad piętnaście lat oboje zrobili bardzo dużo dla całej branży, a zwłaszcza swojej społeczności, gdzie tworzyli miejsca i zasoby, z których mogą korzystać artyści. Ich prace oddają niezwykłą intymność, jaka łączy ich od wielu lat, i ukazują wyjątkowe interpretacje różnych zjawisk w formie wysoko ocenianych serii zdjęć, kolaży i instalacji” - komentuje dyrektor kreatywna WPO, Astrid Merget Motsenigos.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Zdjęcia wszystkich nagrodzonych osób będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w londyńskim Somerset House w dniach 22.04-8.05 2016 roku. Ponadto zostanie również opublikowana specjalna księga laureatów tegorocznej odsłony konkursu.

Mam nadzieję, że zdjęcia tegorocznego zwycięzcy staną się inspiracją dla innych fotografów: Scott Gray

Sony World Photography Awards już od dziewięciu lat ukazuje wszystko to, co najlepsze w różnych gatunkach współczesnej fotografii. Konkurs - darmowy i otwarty dla fotografów o różnych umiejętnościach - zyskał uznanie i co roku przyciąga zarówno młode talenty, jak profesjonalistów o ustalonej pozycji. Więcej zdjęć wszystkich laureatów, jak również szczegółowe informacje o konkursie znajdziecie na stronie www.worldphoto.org.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8