RongRong & inri wyróżnieni w Sony World Photography Awards 2016

0
Michał Chrzanowski
3 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Poznaliśmy laureatów nagrody za wybitny wkład w fotografię, przyznawanej w ramach konkursu Sony World Photography Awards. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał duet RongRong & inri, który specjalizuje się w fotografii artystycznej.
Tegoroczną nagrodę za wybitny wkład w fotografię, która jest przyznawana w ramach prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards, otrzymali RongRong & inri - para zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Małżeństwo fotografików, które wywiera ogromny wpływ na współczesną azjatycką fotografię, zostało docenione i uhonorowane przez jurorów konkursu. Zdjęcia duetu RongRong & inri są odbiciem ich własnego, intymnego świata i wyznaczają nowe kierunki w tradycyjnych technikach obróbki czarno-białej fotografii w ciemni.

”Ta nagroda zachęca nas do włożenia jeszcze większego wysiłku w rozwój fotografii. Wierzymy w to, co robimy, co wybraliśmy i co naprawdę kochamy” - powiedzieli RongRong & inri. “Czujemy się niezwykle zaszczyceni faktem przyznania nam przez jury Sony World Photography Awards nagrody za wybitny wkład w fotografię. Kiedy osiem lat temu zdecydowaliśmy się założyć Three Shadows Photography Art Centre, nawet nie wyobrażaliśmy sobie, dokąd nas to zaprowadzi. Jesteśmy bardzo wdzięczni za słowa zachęty i wsparcie, jakie otrzymywaliśmy przez te wszystkie lata. To właśnie im zawdzięczamy dzisiejsze uznanie. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali — ale także samej fotografii, która stawia przed nami wciąż nowe wyzwania i możliwości” - dodali laureaci.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

“Wkład RongRong & inri w fotografię to dużo więcej niż tylko ich wieloznaczne, wyjątkowe zdjęcia. Przez ponad piętnaście lat oboje zrobili bardzo dużo dla całej branży, a zwłaszcza swojej społeczności, gdzie tworzyli miejsca i zasoby, z których mogą korzystać artyści. Ich prace oddają niezwykłą intymność, jaka łączy ich od wielu lat, i ukazują wyjątkowe interpretacje różnych zjawisk w formie wysoko ocenianych serii zdjęć, kolaży i instalacji. Mimo swoich osiągnięć RongRong & inri nie są szeroko znani na świecie. World Photography Organisation postanowiła to zmienić, doceniając ich ogromny wpływ na społeczność fotograficzną w Azji” - komentuje dyrektor kreatywna WPO, Astrid Merget Motsenigos.

Z kolei kurator z Międzynarodowego Centrum Fotografii (International Center of Photography) w Nowym Jorku, Christopher Phillips nie kryje zadowolenia z wyboru organizatorów. “RongRong & inri od dłuższego czasu byli już znani ze swoich twórczych prac, a w 2007 r. stworzyli w Pekinie Three Shadows: pierwsze w Chinach niezależne centrum sztuki poświęcone wyłącznie fotografii. Poprzez liczne wystawy, publikacje, międzynarodowe konferencje i coroczne nagrody dla młodych chińskich fotografów centrum Three Shadows zrobiło dla popularyzacji i doceniania fotografii więcej niż jakakolwiek inna organizacja w Chinach” - powiedział Phillips.

Chiński fotograf RongRong i japońska artystka znana jako inri oficjalnie odbiorą nagrodę 21 kwietnia w Londynie, na uroczystej gali Sony World Photography Awards. Z tej okazji w dniach od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House odbędzie się specjalna wystawa aktualnych i dawnych prac duetu RongRong & inri. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w ramach tegorocznej ekspozycji Sony World Photography Awards, której kuratorką będzie Zelda Cheatle. Tak więc po raz pierwszy publiczność spoza Azji będzie miała okazję zapoznać się z praca chińsko-japońskiego duetu. Wystawa stanie się między innymi okazją do europejskiej premiery fotografii z najnowszej, wysoko ocenianej przez krytyków serii Tsumari Story.
Zobacz wszystkie zdjęcia (0)

RongRong (Chiny) i inri (Japonia) zaczęli pracować razem w 2000 roku, niemniej jednak byli już znanymi i cenionymi fotografikami. Choć w chwili spotkania nie mówili tym samym językiem, połączyła ich fotografia. Obrazy, będące owocem ich twórczej współpracy, są zarazem bardzo osobiste i zrozumiałe dla szerokiej publiczności, bo dotykają najbardziej fundamentalnych motywów ludzkiego doświadczenia. W 2007 roku RongRong & inri założyli w Caochangdi - artystycznej dzielnicy Pekinu - Three Shadows Photography Art Centre. Centrum, którego siedzibę zaprojektował Ai Weiwei, jest pierwszym w Chinach prywatnym ośrodkiem typu non profit poświęconym wyłącznie fotografii i sztuce wideo. Od 2009 roku centrum przyznaje Three Shadows Photography Award - nagrodę dla obiecujących, młodych fotografów.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły