RongRong & inri wyróżnieni w Sony World Photography Awards 2016

0
Michał Chrzanowski
3 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Poznaliśmy laureatów nagrody za wybitny wkład w fotografię, przyznawanej w ramach konkursu Sony World Photography Awards. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał duet RongRong & inri, który specjalizuje się w fotografii artystycznej.
Tegoroczną nagrodę za wybitny wkład w fotografię, która jest przyznawana w ramach prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards, otrzymali RongRong & inri - para zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Małżeństwo fotografików, które wywiera ogromny wpływ na współczesną azjatycką fotografię, zostało docenione i uhonorowane przez jurorów konkursu. Zdjęcia duetu RongRong & inri są odbiciem ich własnego, intymnego świata i wyznaczają nowe kierunki w tradycyjnych technikach obróbki czarno-białej fotografii w ciemni.

”Ta nagroda zachęca nas do włożenia jeszcze większego wysiłku w rozwój fotografii. Wierzymy w to, co robimy, co wybraliśmy i co naprawdę kochamy” - powiedzieli RongRong & inri. “Czujemy się niezwykle zaszczyceni faktem przyznania nam przez jury Sony World Photography Awards nagrody za wybitny wkład w fotografię. Kiedy osiem lat temu zdecydowaliśmy się założyć Three Shadows Photography Art Centre, nawet nie wyobrażaliśmy sobie, dokąd nas to zaprowadzi. Jesteśmy bardzo wdzięczni za słowa zachęty i wsparcie, jakie otrzymywaliśmy przez te wszystkie lata. To właśnie im zawdzięczamy dzisiejsze uznanie. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali — ale także samej fotografii, która stawia przed nami wciąż nowe wyzwania i możliwości” - dodali laureaci.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

“Wkład RongRong & inri w fotografię to dużo więcej niż tylko ich wieloznaczne, wyjątkowe zdjęcia. Przez ponad piętnaście lat oboje zrobili bardzo dużo dla całej branży, a zwłaszcza swojej społeczności, gdzie tworzyli miejsca i zasoby, z których mogą korzystać artyści. Ich prace oddają niezwykłą intymność, jaka łączy ich od wielu lat, i ukazują wyjątkowe interpretacje różnych zjawisk w formie wysoko ocenianych serii zdjęć, kolaży i instalacji. Mimo swoich osiągnięć RongRong & inri nie są szeroko znani na świecie. World Photography Organisation postanowiła to zmienić, doceniając ich ogromny wpływ na społeczność fotograficzną w Azji” - komentuje dyrektor kreatywna WPO, Astrid Merget Motsenigos.

Z kolei kurator z Międzynarodowego Centrum Fotografii (International Center of Photography) w Nowym Jorku, Christopher Phillips nie kryje zadowolenia z wyboru organizatorów. “RongRong & inri od dłuższego czasu byli już znani ze swoich twórczych prac, a w 2007 r. stworzyli w Pekinie Three Shadows: pierwsze w Chinach niezależne centrum sztuki poświęcone wyłącznie fotografii. Poprzez liczne wystawy, publikacje, międzynarodowe konferencje i coroczne nagrody dla młodych chińskich fotografów centrum Three Shadows zrobiło dla popularyzacji i doceniania fotografii więcej niż jakakolwiek inna organizacja w Chinach” - powiedział Phillips.

Chiński fotograf RongRong i japońska artystka znana jako inri oficjalnie odbiorą nagrodę 21 kwietnia w Londynie, na uroczystej gali Sony World Photography Awards. Z tej okazji w dniach od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House odbędzie się specjalna wystawa aktualnych i dawnych prac duetu RongRong & inri. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w ramach tegorocznej ekspozycji Sony World Photography Awards, której kuratorką będzie Zelda Cheatle. Tak więc po raz pierwszy publiczność spoza Azji będzie miała okazję zapoznać się z praca chińsko-japońskiego duetu. Wystawa stanie się między innymi okazją do europejskiej premiery fotografii z najnowszej, wysoko ocenianej przez krytyków serii Tsumari Story.
Zobacz wszystkie zdjęcia (0)

RongRong (Chiny) i inri (Japonia) zaczęli pracować razem w 2000 roku, niemniej jednak byli już znanymi i cenionymi fotografikami. Choć w chwili spotkania nie mówili tym samym językiem, połączyła ich fotografia. Obrazy, będące owocem ich twórczej współpracy, są zarazem bardzo osobiste i zrozumiałe dla szerokiej publiczności, bo dotykają najbardziej fundamentalnych motywów ludzkiego doświadczenia. W 2007 roku RongRong & inri założyli w Caochangdi - artystycznej dzielnicy Pekinu - Three Shadows Photography Art Centre. Centrum, którego siedzibę zaprojektował Ai Weiwei, jest pierwszym w Chinach prywatnym ośrodkiem typu non profit poświęconym wyłącznie fotografii i sztuce wideo. Od 2009 roku centrum przyznaje Three Shadows Photography Award - nagrodę dla obiecujących, młodych fotografów.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Weronika Gęsicka nominowana do Paszportu Polityki 2019
Po raz kolejny do prestiżowej branżowej nagrody w kategorii Sztuk Wizualnych nominowany jest fotograf. W tym roku o laur powalczy Weronika Gęsicka.
20
3
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Nadchodzi era fotografii obliczeniowej. Sony otwiera dział ds. rozwoju sztucznej inteligencji
Dziś układy wytrenowane w oparciu o sieci neuronowe są podstawą większości nowych technologii. Dlaczego więc tak powolnie wkraczają one na rynek aparatów...
13
6
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Powiązane artykuły