Poznaliśmy finalistów tegorocznego Sony World Photography Awards 2016. Wśród nich są Polacy!

Ponad 270 fotografów zakwalifikowanych do finału prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2016. Wśród nich znalazło się trzech Polaków: Kamil Wojtyła, Radosław Goździelewski i Filip Wolak. Koniecznie zobaczcie galerię tegorocznych finalistów!
0
Michał Chrzanowski
23 Luty 2016
Artykuł na: 17-22 minuty
Lista tegorocznych finalistów Sony World Photography Awards to prawdziwie międzynarodowa mieszanka. Znalazło się na niej ponad 270 fotografów z rekordowej - w historii trwania konkursu - liczby prawie 60. krajów. We wszystkich kategoriach - profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej - łącznie zostało zgłoszonych ponad 230 tysięcy zdjęć. Wśród ogłoszonych dziś finalistów znalazło się trzech Polaków!

Kamil Wojtyła fotografią zainteresował się niespełna dwa lata temu. Jego finałowe, czarno-białe zdjęcie „Linoskoczkowie” przedstawia trzech linoskoczków występujących na festiwalu sztuki cyrkowej w Lublinie. - Wejście do finału tak ważnego konkursu to dla mnie wielki zaszczyt. Mam okazję zaprezentować swoje zdjęcia miłośnikom fotografii z całego świata i wyjść poza swój fotograficzny światek - powiedział Kamil Wojtyła.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Radosław Goździelewski fotografią interesuje się od kilku lat. Jednak do poważniejszego podejścia do tematu i rozwoju własnych umiejętności zachęcił go profesjonalista poznany w 2015 roku. Goździelewski lubi zagłębiać się w opuszczone miejsca. Jego zakwalifikowane do finału zdjęcie „Basen” to zapadający w pamięć obraz zrujnowanego basenu w opuszczonym szpitalu wojsk radzieckich w Legnicy. - To dowód, że ciężka praca naprawdę się opłaca. Z niecierpliwością czekam, by zobaczyć swoje zdjęcie na wystawie Sony World Photography Awards 2016. To milowy krok naprzód w moim życiu - skomentował swoje przejście do finału, Radosław Goździelewski.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Filip Wolak zajmuje się wyłącznie zawodowym wykonywaniem zdjęć. Jako czynny pilot (i czasami instruktor lotniczy) łączy pasje latania i fotografowania, tworząc przy tym obrazy świata widzianego z lotu ptaka. Jego finałowe zdjęcie „Śnieżny Central Park z 10 tysięcy stóp” to zdjęcie lotnicze słynnego nowojorskiego Central Parku. - To był jeden z rześkich, zimowych dni w marcu 2015 r., gdy wszyscy byli już zmęczeni długą i ciężką zimą na północnym wschodzie. Byłem zaskoczony doskonałą widocznością panującą tego dnia. Wzbiłem się więc swoją Cessną powyżej zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Nowym Jorkiem, co dało mi pełną swobodę przemieszczania się. Dzięki odrobinie planowania (i szczęścia) udało mi się uchwycić idealne dopasowanie układu cieni do alej. Na ich uchwycenie miałem tylko jedną szansę, bo cienie szybko się przemieszczały - mówi o okolicznościach powstania zdjęcia, Filip Wolak.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Jurorzy konkursu podkreślają ogromną oryginalność finałowych zdjęć oraz płynącą z nich empatię. Wśród tysięcy zgłoszeń uwagę sędziów zwróciły także prace ukazujące intymność i prywatność, jak również ważne wydarzenia z nagłówków wiadomości - od konfliktu na Ukrainie po rzesze uchodźców szukających w Europie lepszego życia, czy wreszcie zdjęcia powstałe z użyciem nowych technologii: dronów i fotografii podwodnej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyborów dokonanych przez jurorów tegorocznej edycji - powiedział dyrektor generalny World Photography Organisation i organizator konkursu, Scott Gray. - Mimo wzrostu liczby uczestników i zdjęć, a w konsekwencji większej ilości pracy nad oceną, w tegorocznych zgłoszeniach dominowały poruszające obrazy z tradycyjnie mocnych kategorii: dokumentu społecznego oraz sztuki i fotografii konceptualnej. To wspaniałe, że fotografia może się cechować tak dużym bogactwem - dodał, Scott Gray.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych prac finalistów tegorocznego konkursu Sony World Photography Awards 2016.
Zobacz wszystkie zdjęcia (30)

Finaliści w kategoriach profesjonalnych będą teraz rywalizować o nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów, a także o nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku. Zdobywca tej nagrody oraz zwycięzcy w poszczególnych kategoriach profesjonalnych, jak również laureaci kategorii młodzieżowej i konkursu studenckiego oraz zdobywca tytułu Fotografa Roku w kategorii otwartej, zostaną ogłoszeni w Londynie w czasie finałowej gali Sony World Photography Awards w czwartek 21 kwietnia 2016 roku.

Ponadto prace finalistów będą wystawione w londyńskim Somerset House w dniach od 22 kwietnia do 8 maja. Na ekspozycji będzie można także zobaczyć pierwszą w Europie obszerną prezentację prac laureatów tegorocznej nagrody za wybitny wkład w fotografię: chińsko-japońskiego małżeństwa RongRong & inri. Ponadto prace zwycięzców tegorocznej edycji zostaną również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2016. Bilety wstępu na wystawę można rezerwować pod adresem worldphoto.org. Pod tym adresem również została udostępniona pełna galeria finalistów Sony World Photography Awards 2016

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Fotograf zajmujący się głównie sportem, postanowił połączyć swoją pasję fotografowania z szerzeniem proekologicznej postawy. W projekcie “No Beauty in Plastic” zwraca...
144
0
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z tegorocznej edycji
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z...
B&W Child już od 6 lat nagradza najciekawsze monochromatyczne zdjęcia dzieci z całego świata. Właśnie dobiegła końca pierwsza część edycji na rok 2019. Powoli...
189
3
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na podium
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na...
Konkurs MonoVisions już od trzech lat nagradza najlepsze monochromatyczne fotografie z całego świata. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Wśród nich...
105
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)