Tak wyglądają 400-megapikselowe zdjęcia wykonane średnioformatowym Hasselbadem H6D-400C MS

0
Maciej Luśtyk
30 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zwykły średni format to dla Was za mało? Zobaczcie czy szczegółowość zdjęć dostarczanych przez przystawkę H6D-400C MS, która dzięki systemowi przesunięcia matrycy pozwala zapisywać obrazy o rozdzielczości 400 Mp zaspokoi wasze wymagania.

Czy w przypadku rozdzielczości istnieje coś takiego jak granica, przy której fotografowie stwierdzą: “No, tyle już starczy”? Najwyraźniej nie. W połowie stycznia Hasselblad zaprezentował średnioformatową przystawkę H6D-400C MS, która dostarczy niespotykanej dotąd rozdzielczości zdjęć.

Wykorzystując system przesuwania matrycy, przystawka Hasselblada pozwoli nam na pracę w dwóch trybach specjalnych Multi-Shot Mode. Pierwszy z nich, przesuwając matrycę o jeden piksel w czterech kierunkach sprawi, że każdy z pikseli na sensorze zapisze pełne informacje o składowych RGB, a my otrzymamy 100-megapikselowe zdjęcia o wyjątkowo precyzyjnym odwzorowaniu kolorów - dzięki temu, ma być konkurencją dla modelu Phase One IQ1 100 MP Trichromatic. Tryb ten pomóc ma także w uporaniu się z efektem mory występujących w przypadku bardzo drobnych wzorów.

 

Drugi z trybów, oprócz 4 wspomnianych wyżej ruchów, przesunie dodatkowo matrycę w dwóch kierunkach na odległość 1/2 piksela, co pozwoli połączyć powstałe w ten sposób ekspozycje w jeden plik o rozdzielczości 400 Mp (23200 x 17400 pikseli). Otrzymamy więc szczegółowość obrazu przebijającą wszystko to, co do tej pory miały nam do zaoferowania aparaty cyfrowe. Trzeba jednak będzie przygotować naprawdę pojemne dyski - 16-bitowe pliki TIFF zapisywane w tych trybach będą miały rozmiar 2,4 GB.

Zdjęcia przykładowe

Teraz możemy już zobaczyć, na co stać nowy aparat. Na swojej stronie Hasselblad chwali się kilkoma zdjęciami przykładowymi wykonanymi aparatem, na których możemy zobaczyć klasyczny model HK-7. Pojedyncze JPG-i ważą po około 200 MB, a RAW - 755 MB. Uważajcie więc, żeby nie wyczerpać swojego pakietu internetu. Dość powiedzieć, że zdjęcia są tak duże, iż nie byliśmy w stanie wrzucić ich na nasz serwis.

 

Kliknij, aby pobrać zdjęcia JPEG

Kliknij, aby pobrać zdjęcie RAW

Tylko dla wybranych

Ile kosztuje takie cudo? Na zabawę w 400-milionowe zdjęcia będzie mogło sobie pozwolić niewielu. Za aparat przyjdzie nam zapłacić niemal 48 tys. dolarów.

Więcej informacji o aparacie znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
4
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
7
1
Powiązane artykuły